Kilka dni temu pisaliśmy o wykładzie Linusa Torvaldsa na Aalto Center for Entrepreneurship w Otaniemi w Findlandii. W czasie prezentacji Linus powiedział, iż nVidia jest najgorszą firmą, z jaką przyszło mu współpracować w czasie ostatnich 8 lat. Po wypowiedzeniu tego zdania, Linus Torvalds powiedział: nVidia: FUCK YOU! i pokazał środkowy palec u dłoni do kamery. Nie musieliśmy długo czekać na odpowiedź pijaru firmy nVidia, która uraczyła nas poniższym tekstem.
Wsparcie systemów GNU/Linux jest dla firmy nVidia ważną kwestią i zdajemy sobie sprawę z istnienia użytkowników oddanych tej platformie.
Niedawno została poruszona kwestia braku wsparcia ze strony NVIDII dla technologii Optimus na wolnych systemach. W momencie jej udostępnienia, była ona dedykowana tylko dla systemów Windows 7. Społeczność zgromadziła się, by rozwijać tę technologię razem z członkami projektu Bumblebee (http://bumblebee-project.org/). W rezultacie został utworzony instalator oraz plik zmian w sterownikach R295, zaprojektowane w celu ułatwienia interakcji z Bumblebee.
Rozumiemy fakt, iż część użytkowników preferowałaby oferowanie przez nas pełnej dokumentacji dla wszystkich elementów GPU, oraz aby NVIDIA była bardziej aktywna w rozwijaniu jądra Linux. Podjęliśmy jednak decyzję, aby nasze sterowniki były rozwijane w oparciu o własny kod, zamiast zmieniania aktualnej struktury Linuksa. (cyt. „Linux common infrastructure”). Pozwala to nam na dostarczanie najlepszej jakości produktów dla naszych użytkowników, bez przywiązania do konkretnego systemu operacyjnego.
- Użytkownicy Linuksa otrzymują takie samo wsparcie dla nowych kart graficznych, wersji OpenGL i porównywalne wsparcie dla obu platform w kwestii wydajności aplikacji
- nVidia wspiera szeroką gamę GPU na Linuksie: GeForce, Quadro i Tesla, zarówno dla komputerów biurowych, jak i laptopów. Ich sterowniki są regularnie aktualizowane kilkanaście razy w roku
- nVidia jest bardzo aktywna w kwestii rozwoju jądra Linux na architekturę ARM. Zajmuje drugie miejsce w ilości dodanych linii kodu i czwarte miejsce w ilości zmian dla wszystkich organizacji lub pracowników
- Zapewnienie na koniec dnia takiego, samego doświadczenie w korzystaniu z ich kart graficznych na wszystkich platformach systemowych
No i co w końcu z tym Optimusem bo nie wiem co Nvidia chciała przekazać w tej wypowiedzi. Sporo tekstu ale nie na temat Optimusa.
Typowy marketingowy bełkot. To jest lżejsza forma: cieszcie się, że macie chociaż te dupne sterowniki :P
cięższa….
p….. użytkownicy linuksa. Mamy te same stery na Windows-a OSX Linuksa, jak macie problem to macie odwrotną inżynierię.
——
Jak problem jest wielki świadczy to , że na OSX (u mnie ostatnio snowleo), wydajność w Maya i programach generalnie jest mniejsza niż na Radeonach. Taki 4870 miał wydajność 280….
Ale i tak wydajność 4870 odbiegała od tej na windowsie.
Zgadzam się ;)
@Rycho: Pod MacOS X za sterowniki w minimalnym stopniu odpowiada Nvidia, a całe kompilatory shaderów i biblioteki OpenGL są pisane przez Apple (które kompilatory dostosowała do używanych przez nich radeonów).
ja firmie nvidia dziękuję…. nforce2,3 i 4 pod win7 i vista nadal nie działa tak jak powinien, agpgart pod xp woła o pomstę do nieba (cóż za wydajność milordzie). bugi w nowszych sterownikach dla kart graficznych powodujące zawieszenie systemu (mowa o kartach serii 5k-7k). Ja dziękuję za takie wsparcie dla topowego systemu, o linuksie nie wspominając (optimus, brak sterowników do niektórych chipsetów i gpu, tak że trzeba ze kaczonych korzystać). Dobranoc…. następny wybór AMD.
PRowy bełkot. Myślałem że amd to gówno ale widzę nvidia tym samym się umazała.
Chociaż nie zaprzeczali zupełnie, że Optimus miał na celu promowanie Win… chociaż, to i tak nic nie wnosi. Kocham tego rodzaju odpowiedzi – wyczerpujące i dokładnie na temat ;-)
Hahaha! Odpowiada jak Smuda na pytania od weszlo.co :D PRowy bełkot jak już ktoś powiedział. Fuck you Nvidia ;-)
Odpowiadają tak jak mogą – czyli wymijająco, żeby przekaz był dla firmy pozytywny. Fakty są jednak takie:
1. Optimus czy 3D Vision pod Linuksem nie działa (tylko 3D Vision Pro na Quadro).
2. Aby wspierać Optimus jak pod Windowsem musieliby się włączyć ostro w przeprojektowanie DRM i Xorg, czego robić po prostu nie chcą.
3. Zwalają całą robotę na Bumblebee który działa zupełnie nie tak jak powinien (karty nie są przełączane (jedna wyłączona, a druga włączona), a obie są cały czas włączone i renderuje po prostu osobny Xserwer na innej karcie i po VNC leci do lokalnego okna w innych Xach (czyli do dupy to działa)).
Jednak nie należy zapominać, że Nvidia ma solidne powody aby nie opierać się o rozwiązania z jądra:
1. Musieliby utrzymywać 2 gałęzie kodu zamiast jednego gdzie współdzielony kod jest między platformami.
2. Rozwiązania z jądra są tragiczne i trzeba by wszystko przepisać, na co Intel się nie będzie godził.
3. Dużo pracy programistów własnych, a konkurencja dostanie to gratis od nich.
Również nie należy zapominać, że tak czy inaczej Nvidia robi najlepsze obecnie sterowniki OpenGL dla Linuksa czy to się komuś podoba czy nie. Nie zmienia to faktu, że użytkowników Optimusa olewa zupełnie.
może coś nie tak ale ja nie widzę nic złego w tym co robi nvidia, jeśli chodzi o ich sprzęt to mogą go sobie wspierać tak jak im się podoba, nie muszą wcale uczestniczyć w rozwoju linuxa bo to nie jest ich obowiązkiem. Jeśli Nvidia jest taka zła to na AMD jest po prostu szkoda słów.
To w takim razie jaki sprzęt kupować dla Linuksa? Laptopów z kartami Intela wiele na świecie nie ma.
Mój Dell Vostro 3350 jest dobry [;
Ty kupujesz sprzęt pod Linuksa.
Ja kupuję sprzęt pod siebie.
System to tylko narzędzie i można mieć dwa :) mam Windowsa 7 i Ubuntu i nie narzekam na sterowniki :)
I prawidłowo. Precz z fanatykami!
Przełączanie się pomiędzy dwoma systemami to nie jest najwygodniejsze rozwiązanie…
Ja nie narzekam. Zresztą w pracy mało kiedy korzystam z Linuksa na laptopie.
[…] firmy była dość szybka i otrzymaliśmy odpowiedź na ostre słowa Linusa Torvaldsa. W kilka miesięcy później mamy już pierwsze działające wersje próbne pod Linuksem. Do […]
[…] krytyki Linusa Torvalds: nVidia. Fuck You! i pokazanie środkowego palca u dłoni do kamery, nVidia szybko odpowiedziała na zarzuty, i po kilku miesiącach mieliśmy już pierwsze działające […]