nVidia publikuje libglvnd – bibliotekę GL Vendor-Neutral Dispatch

nVidia publikuje libglvnd – bibliotekę GL Vendor-Neutral Dispatch

przez -
6 520
nVidia

nVidia opublikowała na GitHubie libglvnd – bibliotekę the GL Vendor-Neutral Dispatch. Pomysłodawcą jest Andy Ritger, natomiast za implementację odpowiada Bryan Nguyn. Powodem stworzenia tego jest chęć przejścia w przyszłości całkowicie na nowe ABI EGL i porzucenie obecnego GLX, zwiększenie możliwości OpenGL oraz zlikwidowanie różnic pomiędzy różnymi dostawcami sterowników z plikiem libGL.so.1. Ma to zapobiec ewentualnemu nadpisywaniu lub konfliktowi z systemowym plikiem libGL, jednakże pozwalając producentom na dostarczanie własnej wersji biblioteki OpenGL.

6 Komentarze

 1. Bardziej bym się ucieszył z rozwiązania bezpośrednio od Khronos jak Installable Client Driver znane z OpenCL (cl_khr_icd), które pozwala mi na posiadanie sterowników OpenCL do CPU AMD, Intela i niezwiązane z oboma producentami i dla GPU od AMD i Nvidii w jednym systemie, co pozwala mi wybrać, która aplikacja na której implementacji ma działać.

  Ale w sumie Nvidia zrobi to zapewne podobnie i wejdzie to później jako rozszerzenie ICD do EGL ;p. Po prostu EGL sprawdzi jakie są zainstalowane implementacje OpenGL i w zależności od potrzeby zamiast do libGL odwoła się do libNVGL, libAMDGL… – podobnie jak jest to zrobione pod Windowsem gdzie jest implementacja Microsoftu i może być w systemie wiele implementacji OpenGL i zależnie na której karcie się odpali program to program/gra będzie z tym sterownikiem gadać.

  • Nie wiem co dobrego byłoby w śmierci amd, chyba tylko umocnienie Intela jako monopolisty na rynku x86 i zabicie kolejnej fajnej inżynierskiej firmy pokroju suna.

   Co do samej nvidii to malo osob wie że publikują stery dla solarisa czy freebsd chociaż mogli by się wypiąć jak samsung.
   Brawa im za to :)

Odpowiedz