NVIDIA publikuje linuksowe łatki dla Tegra 3

NVIDIA publikuje linuksowe łatki dla Tegra 3

przez -
9 813
nVidia

Dzień po wydaniu jądra Linux 3.1, i zaraz po otwarciu propozycji dla jądra Linux 3.2, firma NVIDIA opublikowała serię łatek, które dodają wsparcie dla procesora Tegra 3 (Kal-El). Wsparcie dla rodziny procesorów T30, było planowane od jakiegoś czasu, jednakże dopiero teraz NVIDIA zdecydowała się udostępnić w pełni działające patche. Same łatki pozwalają na obsługę nowych SoC, jednakże bezpośrednie sterowniki od NVIDIA nie są w żadnym wypadku otwarto-źródłowe. Firma podaje także, że swoich planów odnośnie własnościowych sterowników nie zamierza zmieniać w przyszłości.

NVIDIA Tegra 3 to czterordzeniowa platforma, bazująca na architekturze procesora ARM CortexA9MP o taktowaniu do 1.5GHz i kontrolerze ARM PL310 L2 cache. Posiada 12 rdzeniowe GPU NVIDIA ze wsparciem dźwięku stereo 3D. Niskonapięciowa karta graficzna. produkowana w 40nm procesie technologicznym TSMC, potrafi dekodować materiał wideo w standardzie 1080p H.264/AVC, do maksymalnej rozdzielczości 2560×1600.

Pierwsze SoC mają się pojawić przed końcem tego roku, a pełna dostawa ma się zacząć w 2012 roku. Według wewnętrznych testów firmy NVIDIA Tegra 3 ma być 5 razy szybsza od platformy Tegra 2.