nVidia Tegra X1 – 2.5 raza wydajniejszy układ od Tegra K1

nVidia Tegra X1 – 2.5 raza wydajniejszy układ od Tegra K1

przez -
2 971
nVidia

nVidia zaprezentowała światu Tegra X1, następcę mobilnego układu Tegra K1. Chip wyposażono w cztery rdzenie Cortex-A57 i cztery Cortex-A53. Obie jednostki bazują na architekturze AArch64 i posiadają technologię big.LITTLE. Cztery słabsze rdzenie będą wykorzystywane do podstawowych zadań, natomiast cztery pozostałe zostaną uruchomione w momencie zapotrzebowania na większą moc.

nVidia Tegra X1 - specyfikacja rdzeni

W rdzeniu graficznym wykorzystano architekturę Maxwell, która znajduje się w najnowszych modelach kart graficznych, np. GeForce GTX 750, czy GeForce GTX 980. Karta graficzna posiada 256 rdzeni CUDA, 16 jednostek teksturujących i 16 ROP. Wspierane są następujące technologie: Unreal Engine 4, DirectX 12, OpenGL 4.5, CUDA, OpenGL ES 3.1 i Android Extension Pack.

nVidia Tegra X1 - rdzeń Maxwell

nVidia Tegra X1 posiada kontroler pamięci LPDDR4 z 64 bitowym interfejsem, o przepustowość na poziomie 25,6 GB/s. Potrafi również odtworzyć wideo o rozdzielczości 4K z prędkością 60 klatek na sekundę. Jako ciekawostkę podamy, że wydajność obliczeniowa nVidia Tegra K1 wynosiła 380 GFlops, a Tegra X1 to aż 1 TFlops. Jest to ogromny skok technologiczny.

nVidia Tegra X1 - porównanie do Tegra K1

Nowy układ ma trafić na pokład pierwszych urządzeń mobilnych jeszcze w połowie tego roku. Znajdzie się także w komputerze dla samochodów – nVidia Drive.