nVidia zmniejszyła ilość obsługiwanych monitorów w BaseMosaic pod Linuksem z 4 do...

nVidia zmniejszyła ilość obsługiwanych monitorów w BaseMosaic pod Linuksem z 4 do 3

przez -
26 1350
nVidia

nVidia ujawniła, że w niedawnej poprawce sterowników graficznych dla Ubuntu, zmieniła funkcję wyświetlania obrazu na wielu monitrach, tzw. BaseMosaic z 4 sztuk do 3. Jak się okazuje, niewielu użytkowników o tym wiedziało, do czasu aż pewna osoba posiadająca Ubuntu 12.04 LTS, dwie karty graficzne GTX 560 Ti połączone w SLI, 3 monitory podpięte do nich oraz sterowniki nVidia Linux Display Driver 310.xx, postanowiła sobie dodać 4 ekran. Jakież było zdziwienie, kiedy na nowym wyświetlaczu nie pojawił się żaden obraz.

Użytkownik zaczął sprawdzać sterowniki nVidia LDD 325.xx i było to samo. Następnie zainstalował nVidia LDD 295.xx i nagle wszystko zaczęło działać. Przejrzał zatem dokładnie logi zmian, i faktycznie, zmiana istniała, aczkolwiek bez wytłumaczenia dlaczego tak się stało.

Opisał to wszystko na forum devtalk.nvidia.com i czekał na odpowiedź deweloperów nVidia. Niedługo potem inni potwierdzili te same problemy, po czym odezwał się pracownik nVidia Sandpit:

For feature parity between Windows and Linux we set BaseMosaic to 3 screens on GeForce

W dokładniejszym tłumaczeniu, ograniczono obsługę ekranów do 3, aby sterowniki były podobne do Windows. Ale to by znaczyło, że nVidia kosztem Linuksa, usuwa coś, co było używane przez wielu użytkowników. Zaczęła się ostra dyskusja, w której kokoko3k skomentował:

Does “feature parity” takes places only when the features are going to be removed?

I can’t figure out why nvidia went from 4 to 3 monitors on linux instead of just raising windows to 4.

Anyway, if i’m right, optimus support under linux is not on par with windows.
Are you nvidia going to fix optimus on linux, or “for feature parity” are you going to make the optimus support worse on windows too?
Maybe the same applies to stereo3d.

W tłumaczeniu:

Czy “kompatybilność funkcji” ma miejsce w momencie, kiedy owe funkcje są usuwane?

Nie mogę zrozumieć, dlaczego nvidia zmniejszyła monitory na linuksie z 4 do 3, zamiast zwiększyć ich ilość na windows do 4.

Zresztą, jeżeli dobrze rozumie, wsparcie optimusa pod linuksem nie jest w parze z windows.
Zamierzacie zatem nvidio naprawić to pod linuksem, albo dla “kompatybilności funkcji” zrobić gorsze wsparcie optimusa pod Windowsem także?
A może to samo zrobicie ze stereo3d?.

oraz Gigadoc2:

Dear Nvidia employees,

please forgive if i appear to be rude; but in my opinion, the linux user community really deserves some more information.
There are longstanding issues not being fixed, incompatibility with newer kernels, no proper optimus support, and now features are going to be removed from your linux driver. All this, while the popularity of linux in graphics-heavy areas (gaming, as am major point) slowly begins to rise, and lots of new interfaces and software related to graphics arise (DRI300, Wayland, Mir, etc). In other words, there is a lot of change going on right now.

W tłumaczeniu:

Drodzy pracownicy nVidia,

proszę mi wybaczyć moją bezpośredniość; ale w moje opinii, społeczności Linuksa zasługuje na więcej informacji. Do tej pory istnieją nierozwiązane błędy, niekompatybilność z nowymi jądrami Linux, brak poprawnej obsług technologii Optimus, a teraz pewne funkcje zostają usunięte z waszych linuksowych sterowników. A wszystko to, pomimo wzrostu popularności Linuksa, w wielu miejscach związanych z grafiką (gry, jako główny punkt), a także dużej ilości nowego oprogramowania i interfejsów, powiązanych z grafiką (DRI300, Wayland, Mir, itp). Innymi słowy, nadchodzą spore zmiany.

Co ciekawe, użytkownik urmamasllama stwierdza, że pod Windowsem można bez problemu mieć obraz na 4 monitorach.

This response does not reflect the truth. I am sitting in windows right now and I’m looking at my fourth monitor running netflix.

Od ostatniego posta minęło 9 godzin i nikt z ekipy nVidia nie odpowiedział na zarzuty, skierowane wobec nich. Można teraz tylko oczekiwać, co zrobią w tej sprawie.