Microsoft rozpoczął pracę nad projektem Open XML Translator, którego zadaniem jest stworzenie rozszerzeń, umożliwiających aplikacjom wchodzącym w skład pakietu Office 2007 obsługiwanie dokumentów w formatach ODF. Narzędzia będą miały postać bezpłatnych dodatków do pakietu, a po ich instalacji użytkowniów będzie mógł zdecydować, czy chce zapisać utworzony przez siebie dokument w formacie ODF, Open XML lub PDF, a także bez problemu otwierać dokumenty ODF.

Microsoft rozpoczął pracę nad projektem Open XML Translator, którego zadaniem jest stworzenie rozszerzeń, umożliwiających aplikacjom wchodzącym w skład pakietu Office 2007 obsługiwanie dokumentów w „otwartym” formacie ODF (OpenDocument Format). Od dziś jest już dostępna prototypowa wersja takiego narzędzia – przeznaczona dla Worda 2007. Decyzja koncernu jest zaskakująca – do tej pory jego przedstawiciele raczej krytykowali ODF.

Podstawowym zadaniem projektu jest stworzenie oprogramowania umożliwiającego „tłumaczenie” dokumentów stworzonych w natywnym formacie MS Office 2007 – czyli Open XML – na „otwarty” format ODF (OpenDocument Format, stworzony przez Organization for the Advancement of Structured Information Standards). Koncern tłumaczy, iż zdecydował się na stworzenie takich narzędzi, ponieważ dzięki temu klienci, którzy zobowiązani są do korzystania z otwartych formatów dokumentów – np. instytucje rządowe – będą mogli bez problemu korzystać z MS Office 2007.

Przedstawiciele Microsoftu mówią, iż narzędzia te będą miały postać bezpłatnych dodatków do pakietu MS Office 2007, a także licencjonowanego oprogramowania o otwartym dostępie do kodu źródłowego. Po ich zainstalowaniu użytkownik pakietu będzie mógł zdecydować, czy chce zapisać utworzony przez siebie dokument w formacie ODF, Open XML lub PDF, a także bez problemu otwierać dokumenty ODF. Koncern zapowiada, że ze stworzonych w ramach projektu Open XML Translator narzędzi będą mogli również korzystać inni producenci oprogramowania (np. integrować je z własnymi rozwiązaniami).

Prototyp pierwszego „translatora” formatów – przeznaczonego dla Worda 2007 – został już udostępniony w serwisie Sourceforge.net. . Program dostępny jest na licencji BSD. W projekt, oprócz Microsoftu, zaangażowanych jest kilka innych firm, m.in. CleverAge, Aztecsoft i Dialogika.

Co ważne, Microsoft zapowiada, że z czasem pojawią się również narzędzia, umożliwiające zapisywanie dokumentów w formacie ODF również użytkownikom starszych wersji MS Office (aczkolwiek nie sprecyzowano na razie, których wersji). Przypomnijmy, że premiera MS Office 2007 planowana jest na początek przyszłego roku (w tej chwili pakiet dostępny jest w wersji beta).

Decyzja Microsoftu jest zaskakująca, ponieważ koncern do tej pory nie wydawał się przekonany do standardu ODF (mimo, iż firma uczestniczy w wielu pracach organizacji OASIS) i zaprezentował własny format oparty na XML – Open XML. Przedstawiciele Microsoftu argumentowali, że ODF nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej kompatybilności i obsługi wszystkich funkcji wykorzystywanych przez aplikacje z pakietu MS Office (a zapewnienie klientom możliwości pełnej obsługi starszych dokumentów stworzonych w Wordzie czy Excelu było jednym z priorytetów firmy).

Wydaje się, że na decyzję o uruchomieniu projektu umożliwiającego korzystanie z ODF w MS Office istotny wpływ miały coraz częstsze przypadki przechodzenia instytucji rządowych w różnych krajach na „otwarte” formaty – głównie na OpenDocument Format. Warto też wspomnieć, że przed Microsoftem na wprowadzenie obsługi tego formatu zdecydowali się już inni czołowi producenci aplikacji biurowych – ODF wspierają m.in. OpenOffice (dostępny na wszystkie popularne platformy), WordPerfect Office, Lotus Smart Suite, StarOffice czy Koffice. [src]

Ciekawe czemu słowo otwarte/y przed ODF jest w cudzysłowie a MS OpenXML takiego cudzysłowu nie zawiera. Wydawało mi się, że „Open”XML jest mniej otwarty niż ODF więc może to wpadka autora..

Do rzeczy. Zainstalowałem tą wtyczkę. Już od początku były nieprzyjemności i zdziwienia. Zdziwiłem się, że projekt Microsoftu hostuje sourceforge.net. Oczywiście nikt im tego nie zabrania ale od kiedy taki gigant wspomaga się się serwisami open sourceowymi? A co z CodePlexem? :> Do tej pory nie rozumiem czemu MS sam nie korzysta ze swoich rozwiązań a sprzedaje je innym. Strona zawierała domyślny wygląd dla projektów czyli kiepski. Po kliknięciu „download” zostaniemy przeniesieni na stronę z mnóstwem plików, które mówią tylko coś osobie siedzącej w temacie po uszy. Ściągnąłem wtyczke i chciałem ją zainstalować; next > next > brakuje ci freamworka NET 2.0.x.x.x… No to ściągamy 22 MB biblioteki.

Pierwsze co zrobiłem to włączyłem Worda > menu plik. I faktycznie. Jest pozycja ODF z logiem OASIS.

Znajdziemy tam 2 opcje (jak zwykle): „otwórz plik” i „zapisz plik”. Pełen optymizmu otwieram .odt i następuje fala rozczarowania.

  1. Konwerter ładuje się długo. Osoby, które jojczą na prędkość czytania plików przez OO.org powinna sobie otworzyć .odt w Wordzie
  2. Brakuje możliwości zapisu do .odt

To bardzo ciekawe zagranie. Otworzyłem dokument .odt a program zamienił to na „Open”XML. W końcu taka rola konwertera :) Tylko do czego mam to zapisać? .docx czy może zwyczajny .doc? Bo ktoś zapomniał o zapisie do ODF :D A może to celowa propaganda? ;)

Pora na test kompatybilności. „Nie ważne czy mówią o nas źle czy dobrze. Ważne, że w ogóle mówią” – a więc mówię, że działa to po prostu tragicznie. Ten super nowoczesny pakiet biurowy 2007 nawet nie zachował odpowiedniego formatowania czcionki. Kiedy tekst pisałem Times New Roman to Word 07 prze konwertował go na Calibri (Body). Jedna strona A4 w OO.org znalazła się na dwóch kartach w Wordzie. Word nie odczytał nawet komentarzy czego wynikiem było powstanie syfu w nagłówkach. Nie ma plików .odt w liście ostatnich otwieranych dokumentów.

Jak tak dalej pójdzie to bardziej będzie się opłacało zapisywać pliki do .doc bo z .odt w ogóle sobie nie radzi :D A to taki prosty dokument: tabelka, nagłówki i komentarze. Ciekawe jak wyglądałby odt z spisem treści czy przypisami po skonwertowaniu przez Worda.

Chciałbym jeszcze zwrócić na coś uwagę. Jest to faza rozwojowa wtyczki więc MS jeszcze podarujemy te błędy ale jednak mam wrażenie, że ktoś się opierdala w tej firmie. Do tej pory Alan Yates i inni krzykacze i pieniacze z Microsoftu darli ryja jaki to ODF jest zacofany, wolny i nie optymalny bo nie wykorzystuje wszystkich możliwości ich officea. Nikt nie zaprzeczy, że MS Officea jest o 16 lat starszy od OO.org i bardziej rozbudowany ale co znaczy „wolny”? Od dzisiaj ODF jest już szybkie i optymalne dla MS Officea? Nie słyszeli o niepełnym wsparciu? Na pewno słyszeli bo IE od lat nie pełnie wspiera standardy W3C. Odbiło mi się o uszy hasło: „się nie da..” ale jednak ktoś pokazał, że się da…

już prawie ukończono prace nad pluginem do Microsoft Office, który umożliwi zapis dokumentów w otwartych formatach OpenDocument (..) Projekt nazwany O3 prowadzony jest przez niekomercyjną grupę Open Source Victoria wspieraną finansowo przez australijski rząd. [src]

I co to teraz będzie? Już jeden projekt taki istnieje, który udowadnia, że MS jak zwykle karmiło ludzi medialna papką dla idiotów. Microsoft zamiast wspomóc deweloperów tworzy konwerter. Wg ogłoszeń ludzi z O3 „plugin jest prawie gotowy” a konwerter jest w fazie tworzenia. I co jest dla ludzi lepsze? Plugin umożliwiający odczyt/zapis do ODF czy może konwerter zamieniający .odt na .docx? Zwrócie uwagę, że wszystkie serwisy informacyjne trąbią „MS Office 2007 wspiera ODF” a to totalna bzdura. MS nie wspiera tylko tworzy konwerter i obecnie nie dla officea tylko dla Worda 2007! MS nie stworzył pluginu umożliwiającego przenoszenie arkuszy Calc => Excel czy prezentacji Impress => PowerPoint. O jakim wsparciu ODF my tu mówimy? Chciałbym poruszyć jeszcze sprawę tego nieszczęsnego NET 2.0. Microsoft ogłosił, że (gdzieś tam, może kiedyś) przygotują wtyczkę dla starszych wersje ich officea. To bardzo ciekawe ile ich ofisów będzie wspierać ODF. Microsoft nie ma obowiązku stworzenia, i pewnie nie bedzie wtyczki dla wszystkich officeów w użyciu. NET 2.0 wymaga od nas już konkretnej wersji Windows i konkretnego pakietu biurowego. Ogranicza nas to przykładowo do Windows XP/Office XP, 2003, 2007. Deweloperzy z O3 ogłosili, że wtyczka działa na Office97 i wyższych, a to oznacza z kolei, że ktoś w MS znowu oszukuje i nie wykonuje swojej pracy najlepiej jak potrafi.

3 Komentarze

  1. tak od strony programisty: tabela nie jest prostym elementem, przeciwnie jest elementem cholernie skomplikowanym a zrobienie dobrej konwersji tabel jest cholernie skomplikowane.

Odpowiedz