Open Hardware License

Open Hardware License

przez -
0 677
TAPR Open Hardware

Klub krótkofalarski Tucson Amateur Packet Radio przedstawił propozycję licencji dla otwartych projektów urządzeń. Licencja o nazwie Open Hardware License jest już w wersji 0.9. Jej autorem jest prawnik John Ackermann. Licencja ta ma pomóc inżynierom w społecznym, grupowym projektowaniu urządzeń. Przede wszystkim ma chronić powstałe prace przed patentami.

Sama licencja bazuje na licencji GPL. OHL występuje w dwóch wersjach: zezwalającej na użycie komercyjne i przeznaczonej tylko do projektów niekomercyjnych. Wszelkie komentarze można zgłaszać do 7 marca. Open Hardware License została przedstawiona organizacjom Software Freedom Law Center oraz Open Source Initiative. Eric S. Raymond, założyciel i członek-senior OSI dość krytycznie odnosi się do nowej licencji. Błędem według niego jest uczynienie adresu listy mailingowej klubu TAPR jedynym punktem kontaktu.
Potencjalny problem z tym adresem będzie miał wpływ na wszystkich korzystających z OHL. Ponadto Raymond podkreśla, że jest to publiczna lista i wszelkie wysłane tam wiadomości staną się ogólnie dostępne.

Z drugiej jednak strony, Russ Nelson, także członek OSI uważa, że nie ma przeszkód aby używać licencji typu Open Source zaaprobowanej przez OSI do urządzeń.

Licencja OHL nie jest pierwszą tego typu inicjatywą, ale mimo wszystko John Ackermann ma także nadzieję, że otwarte urządzenia pomogą w walce z zabezpieczeniami DRM.

Brak komentarzy

Odpowiedz