Również dla bardziej wymagających znajdą się odpowiednie narzędzia dzięki którym zbudujemy swój własny serwer również dla biznesu. Pomimo że na rynku jest duży wybór gotowych NAS-ów, to zdecydowanie wykorzystanie otwartego rozwiązania OMV nie ogranicza cię w wykorzystaniu swojego sprzętu (nowego czy starego) do granic możliwości.

OMV oferujący prosty interfejs webowy, dzięki któremu możemy w prosty sposób zarządzać takimi usługami jak:

  • SMB/CIFS
  • NFS
  • FTP
  • TFTP
  • RSYNC
  • iSCSI
  • Monitoring dysków S.M.A.R.T. wraz z mailowymi powiadomieniami o statusie dysków
  • Software RAID JBOD/0/1/5/6 (mdadm) wraz z mailowymi powiadomieniami o stanie macierzy.
  • LVM
  • Klient Bittorrent
  • Klient DAAP/ iTunes
  • NTP
  • UPS
  • Watchdog

oraz kilkoma dodatkowymi nieoficjalnymi pluginami przygotowanymi przez społeczność (dostępne jako dodatkowe repozytoria) m.in.:

  • openVPN
  • CUPS – serwer druku
  • MySQL
  • Virtualbox
  • DHCP
  • Git
  • SVN
  • miniDLNA

Open Media Vault - prosty serwer NAS do domu i biura

Webowy panel zarządzania OMV
Dla osób, które używają FreeNAS-a, a który w najnowszej wersji ma bardzo duże wymagania sprzętowe, i nie przepadają za systemami z rodziny BSD, dobrą alternatywą jest właśnie Open Media Vault, który będzie się sprawował lepiej na słabszym sprzęcie.

Instalacja i konfiguracja serwera OMV jest prosta. Autorzy OMV przygotowali kanał na youtube, na którym udostępniają filmiki pokazujące instalację oraz konfigurację OMV. Wsparcie można uzyskać na oficjalnym forum (http://forums.openmediavault.org/).

Open Media Vault - prosty serwer NAS do domu i biura

Łatwe zarządzanie wtyczkami
OMV jako NAS może nam służyć jako serwer bezpiecznych kopii danych (RAID), zdalny dysk (NFS/SAMBA/ISCSI), serwer mediów (DAAP/iTunes, DLNA), serwer www, serwer baz danych(MySQL), klient bittorrent, system wirtualizacji (Virtualbox) i wiele więcej. Tu ogranicza nas praktycznie fantazja i nasze doświadczenie. Choć nie posiada jeszcze wtyczek do obsługi np. PostgreSQL, Motion czy innych programów webowych tj. Pyload, ownCloud, to w łatwy sposób można zainstalować i skonfigurować różne programy i usługi za pomocą konsoli. OMV jest rozwijany w szybkim tempie (obecna wersja to 0.2.7.1).

Z doświadczeń użytkownika

OMV jest systemem praktycznie dla każdego. Z powodzeniem może służyć do przechowywania dokumentów, nagrań mp3, filmów czy zdjęć, a dla bardziej wymagających użytkowników może pełnić funkcję np. serwera deweloperskiego. Sprawdzi się zarówno w warunkach domowych jak również w firmie. Możliwości są duże i wszystko oczywiście zależy od konfiguracji sprzętu, na którym go zainstalujemy. Można to zrobić nawet na starszym komputerze, ale musi on mieć przynajmniej 1GB RAM (wg autorów).

Open Media Vault - prosty serwer NAS do domu i biura

Przykładowe użycie OMV w domu
Osobiście OMV testuję i używam na serwerze HP Proliant Microserver, na którym działa wyśmienicie. Serwer podłączony jest do Routera z przepustowością 1Gbit, a do niego w ramach jednej sieci podłączone są 3 komputery (w tym 1 netbook przez wifi) oraz 2 telefony z Androidem. Wszystko działa sprawnie i nie zauważyłem problemów z usługami, m.in.: NFSv4, Samba, serwer www, Git, DAAP, czy DLNA. Dodatkowo zainstalowałem PyLoad do pobierania plików oraz ownCloud, aby mieć dostęp do swoich zdjęć, muzyki, kontaktów, kalendarza poprzez www jak również w telefonach komórkowych (synchronizacja przez calDAV i cardDAV).

Poprzedni artykułKuratorium Oświaty wyklucza uczniów, którzy nie korzystają z systemu Windows
Następny artykułWolna Kultura udostępnia miejsce na podcasty

23 KOMENTARZE

    • System jest darmowy co do sprzętu to możesz użyć praktycznie każdy sprzęt. Sam Serwer HP o którym pisałem obecnie kosztuje ~ 900zł i do tego należy doliczyć dyski w zależności ile potrzebujesz.

    • No właśnie… niestety to wyklucza zarówno omv jak i freenas z wielu profesjonalnych zastosowań. Gdyby developerzy umożliwili dostęp do zasobów poprzez appletalk byłoby to coś co wyróżniłoby projekt i pozwoliło na uzyskanie przewagi chociażby nad gotowymi nas-ami, a tak…
      Skoro tworzone jest tak wyspecjalizowane distro mogłoby być bardziej kompletne.

    • a jakie to są profesjonalne zastosowania wymagające "appletalk za pośrednictwem netatalk" ?

    • Gdy w sieci macowej jest nieco większy ruch niż podczas backupu 1/kilku stacji roboczej lub kopiowania/odtwarzania z dysku sieciowego filmu. Poza tym, dokładnie tak jak pisałem – skoro distro wyspecjalizowało się w tym kierunku, mogłoby być kompletniejsze – dostarczać użytkownikowi alternatywę wg. preferencji.

  1. Gdyby jednak ktoś był zainteresowany tematem AFP w tym distro – netatalk jest dostępny za pośrednictwem pluginu. Całość natomiast wygląda rzeczywiście bardzo zachęcająco – interfejs czytelny i logiczny o dużej funkcjonalności.

  2. !!!openmediavault!!!
    wg. mojej oceny i doświadczenia dystrybucja ta zasługuje na złoty medal!

    u mnie openmediavault działa na duronie 650Mhz, płyta ECS K7vza (cały komp walał się w piwnicy kolegi) jedynie co musiałem dokupić to pamięć 1GB (koszt około 50pln), wewnętrzne rozszerzenie IDE on PCI o możliwościach podłączenia SATA (1+2) + IDE (04611) (koszt około 40pln)
    no i jeszcze dyski twarde (pozbierałem wszystko co się walało u mnie po kątach i tak
    1,7GB (na którym postawiony jest openmediavault) rok produkcji dysku około 1994
    do trzymania danych wykorzystuję
    jedna przestrzeń stworzona dzięki LVM zawiera
    320GB sata (wybebeszony z obudowy usb) koszty 0pln dostałem go jako prezent
    80GB ata (produkcja oceniam na 2004r) koszt 0pln
    80GB ata (produkcja oceniam na 2004r) koszt 0pln
    druga przestrzeń stworzona dzięki LVM zawiera
    115GB ata (produkcja oceniam na 2004r) koszt 0pln
    8GB ata (produkcja oceniam na 1997r) koszt 0pln

    cała konfiguracja podczas normalnej pracy pobiera mocy około 84W
    cała dystrybucja OMV z łatwością umożliwia postawienie servera plików SAMBA, FTP, tftp, klienta i serwera torrent, servera multimedialnego dlna

    powtórzę raz jeszcze, Twórca zasługuje na drogocenny medal

    pozdrawiam
    newsek

    • Zgadzam się z tobą że twórcy zasługują na medal, ale lepiej wesprzeć ich finansowo od czasu do czasu :)

  3. Masz racje, finansowanie jest podstawą egzystencji każdego projektu.
    jak narazie wspierałem Wikipedie. jednak po zapoznaniu się z możliwościami OMV mam go również na uwadze :)

  4. […] Czy Banan Pi jako serwer NAS sprawdzi się do zastosowań domowych? Banana Pi posiada złącze SATA wraz ze złączem zasilania 5V dla dysków 2,5 calowych (laptopowe lub SSD). Możemy użyć również 3,5 cala tyle tylko, że musimy użyć zewnętrznego zasilania 12V. Postanowiliśmy sprawdzić czy Banana Pi podoła takiemu zastosowaniu i pozwoli na użycie go jako prosty domowy serwer NAS opartego o OpenMediaVault. […]

  5. Stwierdzam że FreeNAS lepszy jest. OMV generuje czasami jakby ogromne obciążenie, czasami tak wielkie że robi się blokada usług.
    ngix pada i ciul…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj