Open Source Robotics Foundation

Open Source Robotics Foundation

przez -
3 513

Amerykańska firma Willow Garage utworzyła fundację Open Source Robotics Foundation. Jej celem, jako organizacji niezarobkowej jest wspieranie rozwoju, dystrybucji i adopcji wolnego oprogramowania, które ma być używane przy produkcji, rozwoju i edukacji robotyki. Powołana w marcu, OSRF ogłosiła również skład zarządu. Aktualnymi dyrektorami zostali: profesor Wolfram Bungard, który przewodzi Laboratory for Autonomous Intelligent Systems na University of Freiburg, Ryan Gariepy, współzałożyciel i CTO Clearpath Robotics, Brian Gerky, Dyrektor Open Source Development na Willow Garage, Helen Greiner, współtwórczyni iRobot i obecny CEO CyPhyWorks, a także Sam Park z południowokoreańskiej firmy zajmującej się robotami Yujin Robot.

Willow Garage wypuścił swoje oprogramowanie Robot Operating System (ROS) na licencji BSD już kilka lat temu, a także wniosła znaczący wpływ w rozwój robotyki. Ostatnia wersja ROS, zwana Fuerte Turtle, została wydana w ostatnim miesiącu. Jako swój pierwszy projekt, OSRF planuje uczestniczyć w konkursie robotyki DARPA Robotics Challenge. Celem tego wyzwania jest opracowanie robotów podobnych do ludzi, które mogą pomóc jako sanitariusze i ratownicy w katastrofach naturalnych lub awariach przemysłowych.

3 Komentarze

  1. A na jakim systemie operacyjnym działają te roboty japońskie, które chodzą i udają człowieka? Jest to Linux czy ich coś własnego?

    • Nie jest to sam system, a raczej framework, który zapewnia swego rodzaju usługi. Działa na Mac OS X i Linuksie, ale może też bez nich, bo posiada najbardziej podstawowe cechy, jak HAL. Został napisany w C++ i Pythonie :)

Odpowiedz