Zastanawialiście się kiedyś, jakie projekty miały duży wpływ na obecny kształt Internetu i technologii? Jest ich naprawdę ogromna ilość i nie sposób wymienić wszystkie za jednym razem. Postanowiliśmy podzielić wszystko na serię kilku artykułów, w który krótko zapoznamy Was z naszym zdaniem ważnymi projektami wolnego oprogramowania, które zmieniły świat. Oczywiście polecamy wpisywanie w komentarzach swoich własnych propozycji, które postaramy się uwzględnić w kolejnych częściach.

Linux

Na sam początek zaczynamy od jądra Linux. Projekt, jak i cały wręcz ruch zapoczątkował student Linus Torvalds 26 sierpnia 1991 roku, kiedy to wysłał list na grupę dyskusyjną comp.os.minix. Całość początkowo działała na platformie Intel 80386, jednakże rzesze programistów, przeniosło Linuksa na wiele innych architektur. Największa część kodu napisana jest w języku C, z pewnymi rozszerzeniami GCC, a pozostała część to wstawki w asemblerze.

A jak dzisiaj ma się Linux? Działa na nim praktycznie cały świat. Serwery, pojazdy, statki, urządzenia mobilne, komputery, rakiety, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i wiele innych. Firmy takie, jak Amazon, Facebook, Google, czy nawet sam Microsoft wykorzystują Linuksa w codziennych zadaniach.

Wyobrażaliście sobie, jakby mógł wyglądać świat bez jądra Linux? Można się o tym przekonać, oglądając serię filmów Linux Foundation: World Without Linux.

ownCloud

Przechowywanie swoich danych u zewnętrznych dostawców to już dzisiaj codzienność. Wielu z Nas posiada konta w takich usługach, jak Dropbox, OneDrive, Google Drive, SpiderOak i wielu innych. A co, gdybyście sami mogli stworzyć sobie swój własny serwer u siebie w domu, bez konieczności powierzaniach danych komuś obcemu? Właśnie z taką ideą wyszedł twórca ownCloud, a dokładnie – Frank Karlitschek. Był on wcześniej deweloperem KDE i w 2010 roku rozpoczął tworzenie wolnego zamiennika komercyjnego oprogramowania do przechowywania danych w chmurze.

ownCloud

Obecnie ownCloud to ogromna społeczność użytkowników i realna alternatywa dla komercyjnych usług. Każdy może sobie stworzyć osobistą „chmurę” z dostępem do plików (dokumentów tekstowych, wideo, muzyki i zdjęć), kontaktów i kalendarzy z każdego miejsca za pośrednictwem internetu. Projekt jest aplikacją webową napisaną w PHP na licencji AGPLv3, wymagającą do działania serwera Apache, interpretera PHP i bazę danych MySQL.

Na łamach naszego portalu na bieżąco opisujemy zmiany, zarówno w wersji serwerowej, jak i klienta. Zapraszamy także do przeczytania dwóch artykułów: ownCloud Client – instalacja i konfiguracja pod Ubuntu oraz ownCloud – zbuduj własną “chmurkę”.

Mozilla Firefox

Wbrew pozorom to Mozilla Foundation, jako jedna z nielicznych organizacji nawiązała bardzo nierówną walkę z firmą Microsoft. W 2004 roku na rynku królował niepodzielnie Internet Explorer, który był bardzo zacofanym w standardach internetowych produktem. W czasie swojego debiutu 13 listopada 2004 roku Firefox 1.0 wprowadził nowatorskie i bezpieczne dla użytkowników rozwiązania. Jednym z nich był system wbudowanych kart dla każdej ze stron internetowych, co bardzo ułatwiło korzystanie z sieci. Użytkownik nie musiał już mieć otwartych wielu okien, a dodatkowo oszczędzało to zasoby sprzętowe.

Mozilla Firefox 23

Przez kolejne lata Mozilla budowała świetną pozycję przeglądarki, by w 2007 roku zmusić w końcu Microsoft do wypuszczenia nowej wersji Internet Explorera, który troszkę przybliżył się do standardów sieciowych. Przy okazji w 2006 roku Google wypuściło swoją własną przeglądarkę – Chrome, która przez kilka lat także mocno namąciła w rynku.

A jak się to ma obecnie? Mozilla nadal potrafi zaskakiwać wieloma nowościami, ale również swoimi decyzjami. Przez ostatnie 3 lata bardzo dużą uwagę skupia się na prywatności użytkowników i jej ochronie, co możemy zobaczyć w ostatnim wydaniu Firefox 42 i nowym mechanizmie ochrony przed śledzeniem.

Warto spojrzeć na dwa rankingi popularności: Browser Statistics oraz Usage share of web browsers, które w miarę dobrze pokazują, jaką obecnie pozycję posiada Firefox.

Raspberry Pi

Minikomputer Raspberry Pi to platforma do nauki programowania, stworzona przez Ebena Uptona i grupę nauczycieli akademickich. Prace nad nią rozpoczęły się w roku 2006, a oficjalna premiera miała miejsce 29 lutego 2012 roku, kiedy to wyprzedano pierwsze 10 000 egzemplarzy w kilka minut po uruchomieniu strony sklepu. W domyśle projekt miał zachęcić obecnych i przyszłych studentów do nauki programowania, a także wybierania kierunków technicznych. Już wtedy zauważono duży problem z brakiem wykwalifikowanych inżynierów i próbowano temu zaradzić.

Raspberry Pi, sprzęt

W celu promocji całej platformy utworzono Raspberry Pi Foundation, która zajęła się przyjmowaniem darowizn oraz zarządzaniem całym przedsięwzięciem. Projekt osiągnął niespotykaną od dawna na taką skalę popularność. W ciągu 6 miesięcy od jego powstania, nastąpił wręcz boom na tworzenie różnego rodzaju klonów i odpowiedników. Ludzie oszaleli na punkcie Raspberry Pi, a obecnie jest to ogromna społeczność użytkowników.

Rodzina Raspberry Pi - od Model B Rev 1 do Model A+

Do tej pory wydano 6 odmian minikomputera Raspberry Pi: Raspberry Pi Model A, Raspberry Pi Model B, Raspberry Pi Model B+, Raspberry Pi Model A+, Raspberry Pi 2 Model B i Raspberry Pi Compute Module Compute Module.

WordPress

WordPress to znany wszystkim system zarządzania treścią zaprojektowany głównie do obsługi blogów. Pierwsza wersja pojawiła się 27 maja 2003 roku, a jej autorami byli programiści Matt Mullenweg i Mike Little. Warto wspomnieć, że WordPress był forkiem b2/cafelog, który jest rozwijany do tej pory.

WordPress

Skąd się wzięła obecna nazwa? Zaproponowała ją Christine Selleck. Potem przyjęto nazewnictwo kodowe kolejnych wersji od nazwisk znanych muzyków jazzowych.

Aktualnie WordPress jest używany na 58.8% stron z system zarządzania treściami, co stanowi łącznie 25.2% wszystkich stron internetowych na świecie. Na drugim miejscu znajduje się Joomla z 6.5% wynikiem, a na trzecim Drupal ze skromnymi 4.9%. WordPress jest obecnie stosowany praktycznie do wszystkiego. Posiada ogromną społeczność, a także nieograniczone możliwości. Świadczą o tym chociażby dostępne do niego wtyczki, style, a także wdrożenia.

OpenOffice

OpenOffice to pakiet biurowy działający w wielu systemach operacyjnych i środowiskach, z otwartym dostępem do kodu źródłowego. Jego historia sięga czasów firmy Sun Microsystems, a dokładnie 13 października 2000, kiedy to korporacja opublikował kod źródłowy pakietu StarOffice (okrojony jedynie o części nienależące do firmy), powołując jednocześnie do życia projekt OpenOffice.org. Wersja 1 pakietu została wydana 1 maja 2002 roku. Miała to być swojego rodzaju odpowiedź na zdominowany przez Microsoft Office rynek i przyspieszenie rozwoju samej aplikacji. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a format dokumentów OpenDocument stał się oficjalnym standardem już 1 maja 2005 roku.

A jak się potoczyły losy samego pakietu? OpenOffice.org 2 został wydany 20 października 2005 roku, a OpenOffice.org 3 pojawił się w październiku 2008. Dwa lata później Oracle przejęło Sun Microsystems, a społeczność niezadowolona z polityki nowego wydawcy, utworzyła projekt LibreOffice, bazujący na kodzie OpenOffice.org 3.3.0 Beta 1.

W 2011 roku Oracle przekazało kod OpenOffice.org 3.4 beta i znak towarowy fundacji Apache i tym samym przypieczętowało już los całego pakietu, który popadł wręcz w zapomnienie. W 2013 roku ukazał się OpenOffice 4.0.

Polecamy zapoznać się z newsami i artykułami o OpenOffice, opublikowanymi na naszym portalu.

8 Komentarze

    • Jestem zdania, że gdyby mieć na uwadzę jakość portalu, to od „zapychaczy” lepsze bywa nic. Ale reklamy wymagają odsłon ;-P

    • Reklamy to obecnie nasze jedynie źródło, z którego utrzymujemy serwery i domenę. Jeżeli zechcesz nas wspomóc, to z miłą chęcią skorzystamy :-)

    • No właśnie. Ale każdy kij ma dwa końce. Jeśli nagle portal straci na popularności (np. będzie za dużo reklam, albo za mało wartościowych artykułów), to będziecie mieli mniej odsłon, a więc mniej dochodu z reklam.

      Mam nadzieję, że to się jednak nie stanie!

Odpowiedz