Openfire wcześniej znany pod nazwą Wildfire oraz Jive Messenger jest serwerem XMPP napisanym w Javie. Jest to bardzo prosty w obsłudze serwer, gdyż jego administracja odbywa się poprzez przeglądarkę WWW. Pozwala na pracę grupową w czasie rzeczywistym (RTC – Real Time Collaboration) i udostępnia bardzo przyjazny komunikator Spark.

Wydawany jest na licencji Apache License 2.0. Licencja ta jest uznawana zarówno przez Apache Software Foundation jak i Free Software Foundation za kompatybilną z licencją GNU General Public License w wersji 3.

Większość czynności administracyjnych można wykonać z poziomu przyjaznego interesu webowego. Domyślnie dostępny jest on na portach 9090 (HTTP) oraz 9091 (HTTPS). Umożliwia on zarządzanie serwerem, tworzenie konferencji, zarządzanie użytkownikami.

Funkcjonalności Openfire można rozbudować o dodatkowe pluginy. Jednym z takich pluginów umożliwia postawienie serwera w klastrze. Wcześniej plugin ten był zamknięty. Obecnie dostępny jest na wolnej licencji.

Aplikacja wspiera SSL oraz TLS. Można połączyć ją z LDAPem oraz bazami danych (Oracle, MySQL, PostgreSQL) za pomocą JDBC. Wbudowana jest natomiast baza danych Apache Derby. Ponieważ serwer został napisany w Javie, możliwe jest jego uruchomienie na dowolnej platformie, która która obsługuje Javę.

Komunikator Spark

Do komunikacji z serwerem Openfire można wykorzystać komunikator Spark. Aplikacja również dostępna jest na zasadach Open Source. Pliki binarne jaki i źródła dostępne są dla systemów Linux, Windows oraz Mac OS. Program pozwala na tworzenie multichatów, transfer plików, sprawdzanie pisowni oraz rozmowy głosowe. Przykładowe zrzuty ekranu aplikacji dostępne są pod adresem igniterealtime.org

SparkWeb

Dostępna jest również webowa wersja komunikatora o nazwie SparkWeb. Również pozwala ona na tworzenie konferencji pomiędzy użytkownikami oraz prowadzenie rozmów na różnych zakładkach. Wersja demonstracyjna dostępna jest pod adresem igniterealtime.org.

 • Rysand

  Używamy tego w pracy. Wrażenia raczej pozytywne, dzięki dostępności kodu, serwer można dosyć łatwo dostosować do swoich potrzeb.

  Niestety ma Spark ma jedną wadę – podczas przesyłania plików jest kompatybilny tylko sam ze sobą. Przesyłanie MirandaPsi, PsiPidgin działa poprawnie, natomiast przesyłanie Spark*** za nic nie chce zacząć.

 • A jak z obciążeniem tego po stronie serwera? Wiele osób pewnie stwierdzi, że skoro jest to Java to wymagania ma kosmiczne.

 • Jackowóz

  Z znacie coś podobnbego dla Windowsa?

 • @Jackowóz:Tak,Openfire.

 • A coś napisanego w C++? Jakoś Javy nigdy nie lubiłem.

 • Java rządzi i to od dawna ;)

 • Ale wolno rządzi :) Wolę szybkie C++, np. takiego KOfice od OO.org ;)

 • Ale dla aplikacji biznesowych Java nadaje się świetnie.

 • Możliwe. Nigdy nie zajmowałem się aplikacjami biznesowymi. Zawsze jednak niezmiernie irytowało mnie powolne działanie niektórych aplikacji w Javie. Równie dobrze można napisać "program żółw" w C++.

  • manamana

   Człowieku… zastanów się co piszesz:
   1. czy macie coś takiego pod windowsa – to jest również na windowsa (bo java)
   2. czy macie coś bez javy, bo lubię koffice (?!)
   3. nie znam się na aplikacjach biznesowych, ale kurna będę bełkotał bez sensu
   Odpowiem więc zbiorczo: nie, w to się nie da grać padem od plejstejszyn.

 • Pingback: DigAnTel 3 | thecamels.org()

 • Magda Nowak

  Mamy to w firmie. Świetnie powaga w pracy grupowej.