OpenMandriva Lx 2013.0 – pierwszy system od Społeczności OpenMandriva

OpenMandriva Lx 2013.0 – pierwszy system od Społeczności OpenMandriva

przez -
10 1777
OpenMandriva

Społeczność OpenMandriva ogłosiła wydanie pierwszego systemu pod jej opieką – OpenMandriva Lx 2013.0. System posiada na pokładzie jądro Linux 3.11.8, KDE SC 4.11.2, LibreOffice 4.1.3, Firefox 25.0.1, KMail 4.11.2 i ROSA Media Player 1.6.3. Dodano nowe tapety oraz 11 obrazów wybranych ze zgłoszonych przez społeczność. Pojawił się ładny i intuicyjny ekran powitalny – SimpleWelcome. Instalator usuwa niepotrzebne dyski oraz paczki językowe. Dodano możliwość instalacji z klucza USB.

10 Komentarze

 1. Przypomina mi się jak w 2007 roku zaczynałem swoją przygodę z Linuksem właśnie z Mandrivą, bardzo miło wspominam tą dystrybucję :) Ale obecnie jakoś nie widzę większego sensu istnienia tej dystrybucji.

  • Gdyby nie powstala Mandriva (dawniej Mandrake), nie byloby Magei i bardzo solidnego PCLinuxOS (w temacie uderfriendly tworcy Ubuntu maja naprawde duzo do zrobienia). Mysle, ze jest to wystarczajaco mocny powod, ze ta dystrybucja po cos tam byla i jest. Na ten temat moglibysmy pisac i pisac. Rowniez moglbym zadac pytanie, po co wymyslono Ubuntu, ktore mialo byc userfriendly… W porownaniu do SUSE nigdy nie byli tacy uderfrendly i do tej pory nie maja czegos na wzor Yast, tylko w kolko wymyslaja kola na nowo (nowe dymki powiadomien, bo Markowi takie bardziej podobaja sie; przeniesienie przyciskow zamknij/maksymalizuj itd. na druga strone, bo Markowi wydawlo sie, ze po prawej stronie wstawi kilka nowych ikonek z gornego panelu; wywalenie ikon z przyciskow, bo podobno Markowi duzo miejsca zajmowaly, durnowate centrum oprogramowania, ktore wg Marka mialo byc idealem i wiele, wiele innych obecanek, ktore po za gadaniem, nigdy nie znalazly sie w Ubuntu).

   Dla mnie Mandriva byla bardzo dobrym wzorem tworzenia dystrybucji userfriendly, ktora w tej kwestii zrobila duzo wiecej dobrego od Canonical. Pozniej niestety im odbilo i sie posypali, ale podobnie stalo sie z firma Canonical. Skoro nie ma sensu dla Mandrivy, to samo moge powiedziec o Ubuntu, ktore najpierw bylo skonfigurowanym i uproszczonym na starcie Debianem, a teraz Ubuntu jest najwyzej popsutym na dobre Debianem – takim ubalaganem. Dlatego specjalnie zadalem pytanie, dlaczego – chcialem tylko poznac, czy az tak zle jest z Mandriva.

  • Kiedyś był sens, teraz już go nie widzę. To fakt, Mandriva była bardzo userfriendly :) Sam od niej przecież zaczynałem. Ładnie wyglądała, posiadała bardzo fajne centrum sterowania co na prawdę ułatwiało konfigurację nowo poznawanego systemu. Jak dla mnie była to dystrybucja zawsze znacznie lepsza dla nowego użytkownika niż np. Ubuntu. Ale to było kiedyś… W dzisiejszych czasach nie widzę już docelowej grupy użytkowników dla których mogła by istnieć Mandriva.

  • Dokładnie OpenMandriva nie posiada nic (oprócz kultowej nazwy) co mogłoby ją wyróżnić na tle Mageii, PCLinuxOS czy ROSA Linux które są jej potomkami w linii prostej.

 2. Mageia wcale nie jest dobra – ogromny chaos z repo i słaby support. Fedora jest od niej pod każdym względem lepsza. Jeśli chodzi o user friendly to rzeczywiście, ostatnio się przekonałem, że openSUSE niszczy pod tym względem. Ubuntu? Rzeczywiście to nakładka na Debiana, nie widzę sensu istnienia Centrum Oprogramowania Ubuntu skoro Synatpic robi to samo, łatwiej i lepiej. Ale takie Unity, Xubuntu są czymś nowym i bez znaczenia czy je lubimy czy nie to dobrze, że są. Poza tym jeśli ktoś chce włączyć dystrybucję, zainstalować bez większego grzebania stery i odpalić steama to nie znajdzie nic lepszego :)

Odpowiedz