OpenMediaVault

Wydana została stabilna wersja systemu OpenMediaVault 1.0 Kralizec, który pozwala na zbudowanie własnego serwera NAS. Dystrybucja została zaktualizowana do Debiana Wheezy, jak również zostały wprowadzone zmiany w wyglądzie i funkcjach panelu administracyjnego. System można zainstalować na urządzeniach opartych o architekturę x86, amd64 oraz ARM. Udostępniona została również dokumentacja z opisem o aktualizacji z OpenMediaVault 0.5.

Wprowadzono wiele zmian. Najważniejsza zmianą jest aktualizacja systemu Debian do wersji Wheeze, Zmieniono również serwer www z Apache na Nginx. Wprowadzono lepsze wsparcie dla picokomputerów typu Raspberry Pi, Banana Pi itp. Pełną listę zmian można znaleźć na stronie openmediavault.org.

Aktualizacja OMV do wersji 1.0

Dla użytkowników posiadający jeszcze starsze wersje 0.4 zaleca się instalację świeżego systemu, ale można również zaktualizować wpierw do wersji 0.5 a kolejno do 1.0

Aktualizacja wersji 0.4 do 0.5 polega na wykonaniu aktualizacji pakietów, a następnie wykonaniu polecenia omv-release-upgrade które wykona automatycznie aktualizację.

[bash]
aptitude update
aptitude upgrade
omv-release-upgrade
[/bash]

Aktualizacja wersji 0.5 do 1.0 polega na dwuetapowej aktualizacji:

[bash]
aptitude update && aptitude dist-upgrade && omv-update
[/bash]

a następnie uruchamiamy końcowa aktualizację:

[bash]
omv-release-upgrade
[/bash]

Po zakończeniu aktualizacji restartujemy system.

Podobne artykuły

2 Komentarze

Odpowiedz