OpenMoko – otwarty telefon komórkowy

OpenMoko – otwarty telefon komórkowy

przez -
0 324
OpenMoko

Danijel Orsolic z Librevis.com napisał ciekawy artykuł o OpenMoko – koncepcji otwartego telefonu komórkowego, który będzie być może rywalizować z iPhone o serca milionów gadżeciarzy na całym świecie. OpenMoko to prawdziwa rewolucja w dziedzinie urządzeń mobilnych. Bazuje on bowiem nie tylko na otwartym systemie operacyjnym GNU/Linux ale również na otwartej architekturze sprzętu! Jak widać wolne oprogramowanie zaczyna obejmować każdą dziedzinę życia, informatyki powoli jest wszędzie.

Telefon będzie posiadał wbudowane 64 MB pamięci z możliwością rozszerzenia do 2 GB za pomocą kart microSD oraz niezasilany port USB 1.1. Urządzenie będzie zasilane przez wymienną baterię o pojemności 1.2 Ah ładowaną poprzez port USB.

Jeżeli chodzi o możliwości komunikacji przez telefon to będzie obsługiwał: GSM, GPRS 2.5G (Not EDGE), Bluetooth 2.0 EDR. Telefon zostanie wyposażony w GPS oraz będzie posiadał tylko 2 przyciski. Na razie dostępny jest tylko prototyp tego urządzenia, ale jako że zainteresowanych jego wdrożeniem jest kilka firm, można sądzić, że nie skończy się na tym i telefon pojawi się w masowej sprzedaży. A jeśli tak się stanie, być może czeka nas prawdziwy szok na rynku urządzeń mobilnych.