Od 12 września był dostępny RC3 OO.o 2.3 (build OOG680_m5), który jest dokładnie tą samą kompilacją co 2.3 stable. Wszystkie wersje testowe są lokalizowane, w tym na język polski. Oznacza to, że każdy może sobie pobrać najnowszą wersję OOo w ojczystym języku, mimo, że redaktor Michał Śliwa z dobreprogramy.pl twierdzi inaczej. Stabilny OpenOffice.org z niestabilną nazwą można pobrać bez Javy na Windows i Linuksa (uwaga! nie róbcie tego jeszcze [dopóki bouncer nie udostępni polskich kompilacji na serwerach] bo popsujecie statystyki).
Co nowego? Jest kilka dużych zmian i oczywiście setki pomniejszych.
Te większe:
- nowy moduł wykresów (calc)
- kreatory raportów biznesowych (base)
- Instalator dla Uniksów napisany w Javie, obecnie tylko dla Solarisa i Linuksów wykorzystujących paczki RPM (od 2.4 ma obejmować również DEBy). Zobacz jak wygląda instalator.
Te mniejsze, hm.. Bardzo dużo ich było.
- poziom bezpieczeństwa makr domyślnie jest ustawiony na wysoki
- miękkie przełamanie strony (cokolwiek to znaczy)
- rozbudowano okno dialogowe dot. aktualizacji online (teraz wiesz kiedy OO.o łączył się z serwerami Suna)
- Automatyczne aktualizacje OO.o (tylko Windows). Zobacz: specyfikację, screeny (pobrane z spec.)
- dodano okno „opcje” dla rozszerzeń
- wprowadzono identyfikację rozszerzeń
- Zintegrowano menadżer rozszerzeń z extensions.services.openoffice.org
- mnóstwo nowych języków
- Filtr MediaWiki – od teraz możesz zredagować artykuł dla Wikipedii, wyeksportować go do .txt i przekopiować kod do strony encyklopedii
- widok na Writera jest wyśrodkowany, wcześniej zawsze przylegał do lewej strony (bug zgłoszony przez społeczność jakieś 6 lat temu)
- przenoszenie krzywej naprzód w Impressie (move along curve) (bug miał 2 i pół roku)
- ….
I wiele, wiele więcej…. Szczerze polecam zapoznać się z (przede wszystkim) New Features 2.3 i z Feature Freeze Testing 2.3. Nie wypisałem niczego z Calca choć to dla wielu ważny element, a nie zrobiłem tego ponieważ… nie mam pojęcia o czym oni tam piszą :S. Wszyscy zainteresowani, znający dobrze angielski i funkcje arkuszy powinni zapoznać się z w/w linkami. W liczbach wychodzi, że 2.3 zawiera 43 nowe funkcje i aż 212 ulepszeń pakietu.
Cykl wydawniczy zmieniano na półroczny. Wydanie OO.o 2.3.1 (bugfix) planowane jest na 4. grudnia 2007, a wydanie wersji 2.4 na 4. marca 2008 roku. Sprawa słownika ortograficznego i słownika dzielenia wyrazów się wyjaśniła, niestety zbyt późno by można było je dodać do 2.3. Ostatecznie leksykony mają ukazać się w 2.3.1.
Przyszłość jest jasna
Google Summer of Code skończył się już dawno a wraz z nim ukończono wszystkie zaplanowane projekty – oprócz nowego generatora RTF. Już w chwili obecnej wiele tych funkcjonalności jest dostępnych w nowych testowych buildach lub poprzez rozszerzenia. Jestem pewien, że funkcje w 2.4 i 3.0 pozwolą OO.o zawojować rynek pakietów biurowych i zabrać Microsoftowi duży kawał z tortu! Zupełną nowością ma być filtr importu plików PDF we Writerze, a to wszystko po tym jak Adobe ustadaryzował swój format w strachu przed MS XPS. Kto by się spodziewał, że dzięki MS, Adobe zrezygnuje z pozycji dominującego gracza na rynku? Od chwili zyskania nowej funkcjonalności przez Writera nie będzie trzeba wydawać $450 za Acrobata :) Trudno jest określić co konkretnie przypadnie na OO.o3 gdyż wszystkie zaplanowane funkcje są powoli realizowane. Z pewnością można stwierdzić, że trójka ma być zgodna ze specyfikacją ODF 1.2 i korzystać z toolkitu ODF jako filtru importu/eksportu dokumentów.
A tymczasem..
13 maja OpenDocument obchodził dwulecie swego istnienia. Zapomnieliśmy o biedaku :D Poza tym, OASIS wydało piąty szkic ODF 1.2, który rozwiązuje różne problemy m.in podpisu cyfrowego. Microsoft oczywiście nie bierze udziału w współtworzeniu specyfikacji. Ba, nie ma go nawet na liście członków organizacji, ale to nic. To dobry moment na to by wszystkie osoby mające jakieś wątpliwości słały listy. Tak panie Pawle Krawczyk, do roboty..
Źródła
OpenOffice.org 2.3.0 – Release Notes
Ogłoszenie prasowe społeczności (OpenOffice.org Releases New Version of Free Software Alternative to Microsoft Office)
Highlights of OpenOffice.org 2.3 Writer
Feature in OOo 2.3
Some more nice things about the new Chart for OOo 2.3
Prywatnie
Straciłem wenę do pisania, OO.o będzie pojawiał się co pół roku a więc notatki i rzadziej będę publikował. Blog pozostawiam w stanie uśpienia.
Aktualizacja: 20.09.2007 12:45:10< OASIS wydało szósty szkic ODF 1.2.
O "normalnej" (ten problem jest tak stary jak OO) obsłudze tabel we Writerze zapomniałeś ;)
Poza tym można rozpisywać się o rozszerzeniach – mam nadzieje, że zacznie się ich sporo pojawiać.
O! Panowie z OO PL też co nieco napisali o zmianach :)
http://openoffice.com.pl/237/5-lat-OpenOfficePolska.html
No ta.. mam włączonego amaroka, firefoxa z paroma pluginami i zakładkami, pidgina, KNetworkmanager’a, pare doatkowych daemonów, kate + konsole i cos do grafiki – gimp. Nagle stwierdzam, że chce coś druknąć ładnie sformatowanego, włączam OO i co? I dupa.. 3 min czekania aż włączy się Writer – tak pamięciożernej aplikacji która ma być przyjazna użytkownikowi to ja nigdy nie widziałem.
mi się włącza od razu, a komp wcale nie nowy… nie widzę problemu żadnego.
No to sprawdz ilośc wolnej pamięci przed włączeniem i po włączeniu. Jak na zwykły edytor tekstu to trochę za dużo ;)
[…] Miklos Vajna – Improve RTF Import (RTF Tokenizer) [never ending story? – 2010, 2007] […]