OpenOffice.org 3.0. Zmiany licencyjne i drobne ciekawostki.

OpenOffice.org 3.0. Zmiany licencyjne i drobne ciekawostki.

przez -
6 383
OpenOffice

Właśnie przed minutami, za sprawą Malte Timmermanna, świat obiegła wieść o zmianach licencyjnych, które uczyniły OpenOffice.org bardziej prospołecznym niż to było dotychczas. Z ogłoszenia dowiadujemy się, iż obecna licencja LGPL v2.1 została zastąpiona swoim nowszym odpowiednikiem (LGPL v3.0), a niekorzystna dla “dawców kodu” licencja Joint Copyright Assignment (JCA) została zastąpiona przez Sun Microsystems Inc. Contributor Agreement (SCA).

Zmiany licencyjne będą widocznie dopiero od OpenOffice.org 3.0 beta. A z zakamarków Internetu wyszperałem garść informacji mówiących, że OpenOffice.org 3 będzie budowany przy pomocy gcc-4.2.2 dla Linuksa, gcc-3.3.x dla MacOS X 10.3 i OS/2, SunStudio 12 dla Solarisa i prawdopodobnie Visual Studio 2008 dla Windows gdy zostanie wydany, a aktualnie używany jest Visual Studio 2005.

Na oficjalnym forum OO.o, ktoś zarzucił pomysłem aby zerwać z wsteczną kompatybilnością i użytkowników Windows 98/Milenium zostawić na lodzie. Korzyści są oczywiste. Odpowiedź na to pytanie – jeszcze nie.

Zrobiono wreszcie porządek z nazwami dla snapshotów. Ostatnia gałąź dla linii 2.x nazywa się OOH_m_liczba, zaś linia 3.x ma ludzko brzmiącą nazwę DEV300. Do tego stabilna trójka powinna nosić nazwę “OOO300”, 3.1 będzie miało “OOO310” itd.

Nuno Pinheiro z Oxygen Team podjął się stworzenia odpowiedniego motywu do pakietu.

Po tym jak Chińczycy z RedFlag 2000 dołączyli do Suna, praca wre! Testują każdą funkcję w interfejsie i zgłaszają błędy (oraz sami je naprawiają). Aż miło popatrzeć. Bo to czego najbardziej brakuje temu projektowi to zasoby ludzkie.

Koniec. Warto wspomnieć jeszcze o łeb-dwa-zero logo, które zostały wybrane z konkursu organizowanego przez Top7 (OpenOfficeT7). Loga fajne, ale w złym stylu. Nie da się czymś takim promować firmy, która chce zasłynąć z dystrybucji oprogramowania biurowego. Chociaż kto wie? Może się mylę? OO.o 3.x ma mieć możliwość integracji z blogowiskami.