OpenOffice.org 3.2.1

OpenOffice.org 3.2.1

przez -
10 217
OpenOffice

Społeczność OpenOffice.org ma przyjemność ogłosić wydanie pakietu OpenOffice.org wersji 3.2.1. Jest to wydanie wyłącznie poprawkowe i nie zawiera nowych funkcji. Oprócz tego wyeliminowano odkryte błędy bezpieczeństwa. Każdemu użytkownikowi zalecamy jak najszybszą aktualizację. Dla polskiego użytkownika najważniejszą zmianą będzie poprawienie autokorekty (w wersji 3.2.0 po prostu nie działała). Ten sam problem dotknął również wydania mongolskiego, a błąd odkrył Jarek Pyszny. Fajny przykład na to, że duża ilość patrzących oczu, pozwala na wyeliminowanie wielu błędów. Wersja 3.2.1 jest również pierwszym, polskim wydaniem, które ukazało się równolegle z premierą wydania anglojęzycznego, czym pobiliśmy nasz poprzedni rekord.

Publikacja nowego wydania przypadła na dziesięciolecie istnienia społeczności, z czym wiąże się kilka nowych wydarzeń. Przede wszystkim, zapowiedziano organizację kolejnego OOoConfu, tym razem w Budapeszcie. Konferencja rozpocznie się 31 sierpnia, a zakończy 3 września. Oprócz tego, społeczność zaprasza do wzięcia udziału w letnich praktykach deweloperskich, w ramach programu OpenOffice.org Internship. Można poprawić kod, zgarnąć trzy i pół tysiąca euro, referencje oraz sławę i uznanie w środowisku. ;) Program będzie prowadzony równolegle do Google Summer of Code.

OpenOffice.org 3.2.1 jest też pierwszą edycją wydaną przez nowego właściciela, co wiąże się z ze zmianą marki pakietu. Zdecydowanie poprawiono użyteczność planszy startowej oraz udoskonalono wizualne sygnały (m.in wprowadzając logo, czy zmieniając wygląd).

Zgodnie z harmonogramem wydań już jesienią zostanie wydany OpenOffice.org 3.3, który charakteryzować będzie się m.in. zmianami interfejsu Impressa. W ramach projektu Renaissance redukowane są przyciski na paskach narzędziowych oraz zbierane są sugestie od użytkowników. Zachęcamy do zgłaszania swoich uwag. Dzięki dotychczasowym pracom poprawiono nawigację po panelach, widok podczas sortowania, wygląd ogólny oraz efekty podczas chwytania slajdów i kilka innych elementów… Zmiany można zaobserwować oglądając dwa dema na YouTubie.

OpenOffice.org 3.2.1 jest dostępny dla Windows, Linuksa (także dla platform 64 bitowych) i MacOS X.

Podobne artykuły

 • Wersja 3.2.1 jest również pierwszym, polskim wydaniem, które ukazało się równolegle z premierą wydania anglojęzycznego, czym pobiliśmy nasz poprzedni rekord. :)

  Następne pobicie rekordu: polskie wydanie przed angielskim? ;-)

 • To jest możliwe, ale chyba nikomu się nie będzie chciało. :)

 • A jest planowana wersja 64-bitowa dla Windowsa?

 • Raczej nie. Do tej pory nie opłacało się tego robić dla anglojęzycznych użytkowników, więc dlaczego miano by to robić dla polskojęzycznych?

 • quest: Pytałem ogólnie, nie o polską edycję :)

 • Nic tego nie zapowiada.

 • quest: Szkoda, Mozilla powoli zauważa przesuwanie się rynku w stronę x86_64 i Firefox 4 na 100% będzie dostępny na tę architekturę dla systemów Windows i Linux (nie śledzę rozwoju wersji dla Mac OS X).

  Może i Oracle w najbliższym czasie zacznie… Ciekawe czy wcześniej niż przed wydaniem kolejnej wersji Windows czy później.

 • Łukasz

  czy polska wersja jest ze stabilnej angielskiej wersji?

 • A dlaczego miało by być inaczej?

 • Łukasz

  bo wyszla rownolegle z angielska wersja, wiec sie pytam.