OpenOffice.org PL 2.2

OpenOffice.org PL 2.2

przez -
12 241
OpenOffice

Społeczność OpenOffice.org ogłosiła wydanie OpenOffice.org 2.2. Najnowsze wydanie zabezpiecza użytkowników przed niedawno odkrytymi lukami, przez które mogli być oni narażeni na atak gdy otwierali dokumenty z niezaufanych źródeł. W wersji 2.2 użytkownicy natychmiast zauważą lepszą jakości wyświetlanego tekstu we wszystkich składnikach OpenOffice.org. Powodem tego jest wcześniejsze opcjonalne wsparcie dla techniki poprawy jakości tekstu pisanego przy użyciu czcionek proporcjonalnych, która to technika jest teraz domyślnie włączona. Funkcja eksportu do pliku PDF została rozszerzona o możliwość tworzenia zakładek oraz formularzy.

Podczas gdy OpenOffice.org 2.1 dobrze funkcjonuje w systemie Windows Vista, wersja 2.2 wykorzystuje kilka nowych kosmetycznych zmian dostępnych w Viście, takich jak nowe okienko wyboru pliku. Użytkownicy komputerów Apple Mac zauważą mniejszy rozmiar instalatora oraz mniejsze zapotrzebowanie miejsca na dysku. Wersja dla systemów Mac na procesorach Intel (Universal) zawiera wiele poprawek zapewniających stabilność, oraz poprawki błędów dotyczących eksportu z plików .ppt do połączeń UNO. Wersja ta wymaga do działania Mac OS X 10.4.x z włączonym serwerem X11.

Arkusz kalkulacyjny Calc zyskał ulepszone wsparcie formatu .xls, włączając w to wsparcie dla tabel przestawnych i niektórych funkcji trygonometrycznych. W Base (komponencie bazodanowym) została ulepszona funkcjonalność edycji SQL znana jako “kwerenda w kwerendzie”. Opcje kompatybilności dla niektórych sterowników baz, takich jak Oracle ODBC również zostały poprawione. W Impressie (programie do tworzenia prezentacji) opcje przenoszenia i ukrywania slajdów stały się bardziej intuicyjne.

Należy też pamiętać, że OpenOffice.org nie jest tylko zestawem oprogramowania, ale jest również społecznością użytkowników i programistów. Teraz niezależni programiści mogą w łatwy sposób tworzyć rozszerzenia, które mogą się integrować z całym pakietem OpenOffice.org. Rozszerzenia mogą być także instalowane i uaktualniane w bardzo prosty sposób. Zostały dodane też funkcje ułatwiające tłumaczenie i lokalizację pakietu.

Najnowsza wersja OpenOffice.org dostępna jest do pobrania na stronie projektu

Credits: Paweł pbm Szubert & studentUS