OpenOffice

Ostatnio rożne news-roomy pisały różne ciekawostki o obsłudze VBA w Calcu ;-) m.in IDG

Z pomocą przyszła tu firma Novell, która na bazie kodu źródłowego OO stworzyła wersję, która posiada obsługę VBA w arkuszu kalkulacyjnym. Noel Power, deweloper odpowiedzialny za tę funkcjonalność mówi, że pełna obsługa VBA została uzyskana dzięki umożliwieniu natywnego uruchamiania makr VBA w OpenOffice.org, udostępnieniu modelu obiektowego zapewniającego kompatybilność pomiędzy programami, rozszerzeniu symboli OOo-Basica o API zapewniające kompatybilność oraz zmodyfikowanie funkcji interpretujących OOo-Basic poprzez dodanie obsługi składni VBA. Niestety wsparcie dla VBA nie jest jeszcze w stu procentach kompletne, lecz powinno poprawnie działać w większości najczęściej używanych makr.

Postanowiłem przetestować najnowsze cudo Novella. Zacząłem pobierać OpenOffice.org 2.0.2 for Windows eMedia . I nastąpiło pierwsze zaskoczenie! Wersja Novellowska to tak naprawdę obraz ISO z OO.org w wersji RC1, która waży aż 401 MB podczas gdy oryginalny OO.org/Win waży 90 MB. Pytanie: na co poszło 311 MB? OOo by N po instalacji pożera 653 MB, przy czym Microsoft Office 2007 beta2 zjada już tylko 470 MB. A ludziska narzekają na 90 MB OO.org ;)
Niestety kolejny raz przekonałem się, że arkusze bankowe należą do grupy 0,1%, które nie są poprawnie obsługiwane. Słynny test „żaby.xls” sprawdzający IQ nie działa w ogóle – 2 na 3 arkusze – identyczna sprawa. Jedyna nowość to ta, że jeden złożony arkusz z makrami działa w 40% – to i tak lepiej, wcześniej było 0%. Niestety 40% nie wystarcza aby wywalić Excela. – btw. ciekawe kiedy Ux System zaktualizuje swoje oświadczenie ;)

I jeszcze jedna ciekawostka. Zaglądając dziś na blog Erwina przeczytałem, o czymś w stylu „OpenOffice.org Enterprise” ;-)

Sharepoint alternative released by O3Spaces

„O3Spaces announces the immediate availability of its document collaboration and management environment that tightly integrates with the open source office suite OpenOffice.org and its commercial sibling StarOffice. “Up until now OpenOffice.org lacked a back-end solution similar to Microsoft Office SharePoint,” says O3Spaces CEO Rob Mentink.”

Cały artykuł (ang.)

Oficjalne ogłoszenie O3Spaces (ang.)

1 komentarz

Odpowiedz