OpenOffice.org świętuje 10 urodziny

OpenOffice.org świętuje 10 urodziny

przez -
0 389
OOo 10 lat

13 października 2010 roku pakiet biurowy OpenOffice.org świętował swoje 10 urodziny. Cała historia zaczęła się od informacji, że StarOffice może być otwartoźródłowy, jednakże dopiero 19 lipca 2000 roku, firma Sun Microsystems potwierdziła oficjalnie, że źródła pakietu StarOffice stają się w pełni dostępne dla społeczności.

Świętowanie rozpoczęło się w Bułgarii, gdzie w Parlamencie rządu urządzono debatę, której celem głównym było kolejne 10 lat OpenOffice.org. Podczas spotkania podkreślano głównie znaczenie samego standardu Open Document Format (ODF), a sam pakiet biurowy odegrał jakby mniejszą rolę w spotkaniu.

Jeżeli już mówimy o formacie dokumentów, to zanim pojawił się ODF, OOo korzystał z zapisu StarOffice’a, czyli *.sxw / *.sxc / *.sxi. 3 lata później pojawiła się wbudowana obsługa eksportu plików do PDF, co było dużym krokiem, w porównaniu do innych pakietów biurowych.  Pierwsza dyskusja w sprawie ODF odbyła się 16 grudnia 2002 r. Komitet techniczny do spraw ODF składał się z przedstawicieli IBM (4 osoby), Sun Microsystems (3 osoby) oraz 3 osób z innych firm. Sun zrzeka się roszczeń patentowych do ODF tak długo, jak bierze udział w pracach nad tym standardem.

W maju 2005 r. specyfikacja OpenDocument została formalnie zatwierdzona jako standard OASIS. 3 maja 2006 miało miejsce formalne zatwierdzenie wersji ODF 1.0 jako standardu ISO (ISO/IEC 26300), a 30 listopada 2006 r. standard został opublikowany. W 2007 roku OASIS opublikowała wersję ODF 1.1.

Pełna historia pakietu biurowego dostępna jest na stronie wiki.services.openoffice.org.