OpenRA 20130514

OpenRA 20130514

przez -
54 1533
OpenRA

Ogłoszono wydanie OpenRA 20130514 Mammoth May Madness, nad którą to wersją prace trwały przez ostatnie 7 miesięcy. W tym czasie 26 autorów uczestniczyło w rozwoju i dokonano 1100 zmian oraz udoskonaleń. OpenRA jest wolną implementacją silnika gry Command & Conquer: Red Alert, która została przystosowana do wykorzystywania sprzętowej akceleracji nowoczesnych kart graficznych z użyciem OpenGL i OpenAL. Gra nie jest identyczna z oryginałem i działa na wielu systemach operacyjnych.

Najważniejsze zmiany:

 • Udoskonalono sztuczną inteligencję
 • Poprawiono interfejs różnych menu i lobby
 • Dodano nowy interfejs do powtórek, widzów oraz pokonanych graczy
 • Dodano nowy limit zasięgu dla C&C i D2K
 • Pojawiła się opcja naprawy mostów
 • Dodano desert theater dla RA
 • Dodano lewy przycisk myszy w wersji beta
 • Dodano 5 nowych misji do RA
 • Dodano 20 nowych map dla wielu graczy w 3 modyfikacjach
 • Drobne balansowanie gry we wszystkich 3 modyfikacjach
 • Poprawiono sporo błędów

Gra OpenRA jest dostępna w systemie Desura.

54 Komentarze

 1. Niewygodne pytanie:
  Dlaczego w grach zakazane jest używanie symbolu swastyki, ale sierpa i młota, symbolu znacznie bardziej zbrodniczego systemu, można używać do woli?

  • > ale sierpa i młota, symbolu znacznie bardziej zbrodniczego systemu, można używać do woli?

   ten od sierpa i młota miał niewątpliwie więcej ofiar, jednak zbrodniczy był tylko od czasu do czasu, a na ogół nie a nawet głosił całkiem wzniosłe hasła. Ale ci co się załapali na okresy wzmożenia rewolucyjnego, to mieli jednak przechlapane. No i było ich rzeczywiście dużo.

   Poza tym, jego mordercze skłonności, to w dużej części objaw pewnej slabości natury ludzkiej. Inaczej mówiąc: "ludzie ludziom zgotowali ten los" – było to takie ludowe masowe mordowanie, bardzo skuteczne często (np. Kambodża, czy Chiny).

   U nas też nie brakuje dewiantów, którzy wzywają do mordowania róznych ludzi, którzy z jakiegoś (dla nich ważnego zaprewne) powodu – np. niejaki Brauna całkiem ostatnio. Jak jesteś kibicem, a sądząc po tonie wypowiedzi, możesz nim być, to masz to na codzień. Skopać wroga w dziesiątkę, zadźgać go nożem (potoczne przypadki) – takie potrzeby mają niektórzy, niestety. Jak tacy zyskają wsparcie państwa, to dochodzi do jatek.

   Natomiast nazim, ze swoimi fabrykami śmierci, przemysłowym sposobem eliminowania całych nacji (starczyło im czasu na Żydów, ale plany "polepszenia" ludzkości mieli bardziej ambitne), to dotąd największa i najbardziej horrendalna aberracja w historii ludzkości. Dlatego walczy się ze swastyką (nazistowską) itp. gadżetami. Ale o tym wszystkim mogłeś sobie pewnie wyczytać w podręczniku historii. Trzeba było uważać na lekcjach.

  • > ten od sierpa i młota miał niewątpliwie więcej ofiar, jednak zbrodniczy był tylko od czasu do czasu

   Ależ nazizm też byłby tylko przez pewien czas zbrodniczy. Jeszcze kilka lat i także stałby się pokojowym rajem głoszącym "wzniosłe hasła".

   > Jak jesteś kibicem, a sądząc po tonie wypowiedzi, możesz nim być

   To nieodmóżdżonymi ludźmi i patriotami są dzisiaj tylko kibole?

   > Natomiast nazim, ze swoimi fabrykami śmierci, przemysłowym sposobem eliminowania całych nacji […]

   W twojej prywatnej wersji historii jak widać gułagi i Syberia nie istniały…
   No i nie eliminowano narodów, bo ten system miał innych wrogów, zgodnie z "wzniosłymi hasłami".

   > to dotąd największa i najbardziej horrendalna aberracja w historii ludzkości.

   Widać mało wiesz o historii. Szczególnie tej najnowszej, na temat której nawet śmiesz zabierać głos.

  • K*rwa, przenieście się na onet albo samosie, to naprawdę nie jest miejsce na taki offtop…

  • Nie jest i nikt nie prosił J_G o kontynuację wątku.
   Użyty w newsie sierp i młot jest bezsprzecznie symbolem ustroju totalitarnego i jego propagowanie łamie polskie prawo.

  • Jakbyś nie zauważył to symbol tej gry, o użycie takiego symbolu miej pretensje do jej twórców a nie autora posta.

   Ps. Jest to groteskowe bo sam miałeś przez długi czas okres w którym co drugi twój post brzmiał rozstrzelać albo powiesić :)

  • Twórcy gry żyją zapewne w kraju który (jeszcze) komunizmu nie doznał, więc mogą nadal kojarzyć go jedynie z "wujkiem joe". I może prawo u nich też nie zabrania używania takich symboli.
   U nas zbrodnie tego systemu były wyraźnie widoczne i odczuwalne, jego działacze wymordowali tysiące bohaterów, choćby żołnierzy AK, i pluli w twarz społeczeństwu (do dziś). A polskie prawo zakazuje używania tego symbolu. Stąd też piszę do autora posta.

  • Nadal uważam, że należy rozstrzeliwać i wieszać. Tyle, że przestępców i zdrajców, a nie niewygodnych ludzi czy wybrane grupy społeczne albo narodowe.

  • Od uznania czy ktoś jest przestępcą czy zdrajcą jest sąd i ława przysięgłych a nie twoje widzi mi się

  • Inna sprawa, że ów sąd nie spełnia swoich zadań i jest po stronie zorganizowanej przestępczej mafii zdrajców sprawujących w Polsce władze.

   Taka sytuacja wymaga niestety rewolucji. Czy pokojowej czy nie to inna sprawa. Ale nie widzę, aby pokojowa odnosiła skutek.

  • > Nadal uważam, że należy rozstrzeliwać i wieszać

   normalnie, dziki człowiek! Zulus jakiś.

  • Przeczytaj co sam napisałeś: "Nadal uważam, że należy rozstrzeliwać i wieszać". Przy tym bon mot chyba jakiegoś Himmlera (łatwo sprawdzić, ale mi się nie chce) : "gdy słyszę słowo kultura, sięgam po rewolwer" – to mały pikuś .

   Przestępca, to ten kto narusza prawo, prawo RP zabrania namawiania do zbrodni a zbrodnią jest rozstrzeliwanie i wieszanie. Nie wymigasz się, że to nie ty – wszyscy tutaj to czytali.

   Zatem jesteś przestępcą. Więc sam się obwieś albo rozstrzelaj (co zresztą też będzie naruszeniem prawa).

  • Rozstrzeliwanie i wieszanie jest karą, a nie zbrodnią.

   Przestań się ośmieszać takimi idiotycznymi wywodami.

  • > Rozstrzeliwanie i wieszanie jest karą, a nie zbrodnią.

   Może i jest, ale nie u nas. U bolszewików – jak najbardziej, u nazistów – też, choć stoswali też bardziej wymyślne środki – komory gazowe itp., gilotynę. U innych totalitarystów – jak najbardziej. Takie satanistyczne elementy lubują się w śmierci.

   No, ale w RP kary śmierci zabroniono. Szczerze mówiąc, kiedyś uważałem, że państwo powinno jednak mieć monopol na orzekanie i wykonywanie kary śmierci (żeby nie był to atut bandytów – tylko dlatego), ale jak osobiście zetknąłem się z tzw,. "wymiarem sprawiedliwości", to zrozumiałem dlaczego idea zakazu kary śmierci jest bezwzględnie słuszna ((bynajmniej nie dlatego, że mi zagrażała).

  • Krzyż ma jeszcze więcej ofiar i tego też często się używa, nawet na budynkach. Bo liczy się to, kto lepiej omota a nie faktyczna liczba ofiar.

  • > Krzyż ma jeszcze więcej ofiar

   ciekawe jak policzyłeś tą "faktyczna liczbę ofiar" krzyża? Ostatnia większa wojna w świecie chrześcijańskim, która miała jakiś podtekst religijny, obyła się w 1. poł. XVIi w.

   No proszę, po opiniach lewackich, nazistowskich mamy i głos agresywnie antyklerykalny, a wszystkie podobnie odjazdowe. Jak na małe technologiczne forum to niezły wynik.

  • Gdzie widzisz opinie nazistowskie? Czy walka z lewactwem i komuną to już automatycznie nazizm? Za dużo TVNu…

  • > Czy walka z lewactwem i komuną to już automatycznie nazizm? Za dużo TVNu…

   Sam to napisałeś, zgodzę się z tobą – za dużo oglądasz TVN-u. Skoro taką alergię to wywołuje, to sobie odpuść na 2 tygodnie np.

   BTW; TVN to zdaje się stacja TV dla naszej w trudach rodzącej się klasy średniej,. Pewnie dlatego wywołuje taką agresję tradycjonalistów, bo klasa średnia, to jednak u nas nowość.

  • Nie ważne dla kogo jest TVN, ale raczej od kogo.

   A jest dla jak najszerszych mas propagując jedyne słuszne myślenie, czy raczej bezmyślenie i powtarzanie opinii z okienka jako swoich.

 2. Symbol sierpa i młota obraża godność setek milionów ofiar tego totalitarnego systemu, w tym ogromnej ilości Polaków. To, że autor programu bezrefleksyjnie używa go jako ikony nie oznacza, że należy tę bezmyślność propagować dalej. Proszę o zmianę obrazka przy newsie na zgodny z polskim prawem i podstawami moralności.

  • "Dlaczego w grach zakazane jest używanie symbolu swastyki, ale sierpa i młota, symbolu znacznie bardziej zbrodniczego systemu, można używać do woli?"

   Bo niemcy mają alergię na swastykę i nie dopuszczają gier z tym znakiem na rynek. Podobnie japończycy mają alergię na użycie broni atomowej w miastach.

   To tylko kwestia chorej cenzury, a nie magicznej mocy złowrogiej swastyki. Proste?

  • Nie takie proste, a Niemców nikt by na światowym rynku o zdanie nie pytał.

   Polskie prawo też ma "alergię" na swastykę, jak również sierpa i młota.
   Ale przestrzegane jest wybiórczo. Prawica nawet bez swastyki to naziści, a komunistyczne bojówki z symbolami komunizmu to "postępowa lewicowa młodzieżówka".
   Mentalność obywateli jak widać kształtuje się podobnie, bo autor newsa raczej miałby ogromne opory przed umieszczeniem znaku swastyki w newsie, ale bezrefleksyjnie zaakceptował symbol komunizmu.

  • No to jeszcze raz, p o w o l i.

   Niemcy to duży rynek. Masz do wyboru zrobić grę ze swastyką i nie mieć dostępu do rynku albo zrobić grę bez swastyki i mieć. Wybór jest chyba oczywisty.

   W ten sposób producenci cenzurowali wiele gier. Z red alert 3 wycięto broń atomową bo w grze pojawiła się frakcja Japończyków. Z fallouta 1 w wersji europejskiej wycięto dzieci bo można je było zabić. Z fallout 3 dla japonii wycięto motyw wybuchu atomowego w mieście.

   Jeśli szukasz odpowiedzi na "Dlaczego?" to masz tu bezpośrednią przyczynę. Reszta to twoje dywagacje i rozpacz bo te wstętne komuchy…

   Nie wiem po co się właściwie męcze.

  • Tak jak piszesz: robi się wersję dla danego kraju. Nie powinno być problemu zrobić wersję bez swastyki tylko dla rynku niemieckiego.

   A u nas teoretycznie zgodnie z prawem nie powinno dać się nawet wydać gry z sierpem i młotem. A jednak.

  • Czasami faktycznie robią. Np. wycięto wszystkie swastyki, himmlera oraz wszelkie odniesienia do III rzeszy z Return to castle wolfenstein. :P

   I dobrze że się da bo związek radziecki istniał a rewolucja bolszewicka miała miejsce. Zabranianie używanie symboli to głupota, idiotyzm i kretynizm: nie ważne czy chodzi o swastykę, sierp i młot czy też krzyż.

  • Zgadzam się, że zabranianie używania symboli to głupota.

   Ale jeśli już zabrania się używania jednych to należy delegalizować wszystkie o podobnym znaczeniu.
   Albo zostawiamy ocenę symboli i ich użytkowników ludziom, albo oceniamy je z góry w prawie i delegalizujemy wszystkie i egzekwujemy to prawo.
   Nie może być tolerowana sytuacja, w której jedne symbole są traktowane łagodniej niż inne. To przekłada się na prawnie zalegalizowaną negatywną ocenę jednych i pozytywną lub neutralną innych.

  • Komunizm z założenia miał być bardzo dobrym ustrojem sprzyjającym ludziom. To co się z nim stało… szkoda mówić. Został później sam w sobie skrytykowany przez ówczesnych komunistów bo przerodził się w coś co wyszło poza założenia i kierowało się ku władzy i kapitalizmowi. Każde narzędzie, nawet nóż może zostać użyte do dobrych oraz złych celów. I za to w Polsce jest wielka cenzura sierpa i młota? Bezsens.

  • Narodowy socjalizm też miał być bardzo dobrym ustrojem sprzyjającym ludziom (co prawda wybiórczo, ale jednak). Zwróć uwagę na słowo socjalizm – tak, nazizm to również lewacka ideologia. Wracając do komunizmu, z założenia nakładał walkę klas a więc na siłę rozplenianie i nawracanie wszystkch, aż do opanowania całego globu, co dla mnie u podstaw jest złe. Kto tego nie widzi jest idiotą.

   Co do całego wątku i temau z sierpem i młotem. Zgadzam się w pełni z o_O. Pewne symbole są pobłażliwie traktowane – vide łeb Che noszony na koszulkach przez "zbuntowaną" młodzież.

  • Naprawdę wszystkie ideologie świata da się podzielić na lewicowe i prawicowe? -_-'

  • Dokładnie, przecież jest jeszcze centrum, czyli zagroda w której siedzi stado bezwiednych baranów budujące 60% naszego społeczeństwa. Wszyscy oni głosują na swojego przedstawiciela i widzimy kto krajem teraz rządzi…

  • Stosowanie trzech przymiotników do określenia poglądów politycznych to poziom idioty który boi się, że świat może okazać się taaaaaaaaaaaaaaki skomplikowany.

   Hitler był socjalistą, z tego samego powodu co Piłsudski: potrzebował poparcia społecznego. Jeśli obieca się złote góry to jest duża szansa, że uda się wygrać wybory ─ zwłaszcza gdy sytuacja jest desperacka (jak nie wierzycie to zobaczycie co się będzie działo przy najbliższych wyborach). Czysty pragmatyzm, a nie jakaś tam "lewackość".

   Odnoszę wrażenie, że część osób widzi dzieje świata jako starcie dwóch sposobów myślenia z których jeden jest zły. Przykro mi to mówić ale w ten sposób nie uda się wyjaśnić wszystkiego.

  • > Symbol sierpa i młota obraża godność setek milionów ofiar tego totalitarnego systemu, w tym ogromnej ilości Polaków

   Puknij się w ten zideologizowany łeb! Setki milionów ofiar?. to co? wliczasz w to te wszystkie wróble, szczury i nie wiem jeszcze co, co ci Chińczycy w zapale rewolucyjnym zwalczali? Setki milionów to w ogóle tyle (5 setek) było Chińczyków w połowie XX w. Zajęcia z arytmetyki też sobie odpuściłeś.

  • Szacuje się (a są to szacunki ostrożne), że same planowe zbrodnie komunizmu były odpowiedzialne za śmierć ponad 100 milionów osób. Są źródła podające liczbę 150 milionów.
   Do tego należy doliczyć okradanie okupowanych narodów i gospodarcze zniewolenie, które powodowało przeogromną biedę i było bezpośrednią przyczyną śmierci co najmniej kolejnych 100 do 200 milionów ludzi.

  • ale jakie ma to odniesienie do terazniejszosci. lewicowa mlodzierz nie uzywa tego sybolu. raczej to ruch anarchistyczny i dotego nie zrzeszony. politycy z lewicy nie istnieja bada zlodzieji a neonazisci w polsce maja swoj wlasny dziwny symbol. czekaja na reolucje i raczej tez zrobio tyle chalo co komunisci. miliony niewygodnych ofiar skrajny kapitalizm pochlonie nastepne miliony co im sie nie udalo. moze wojna i kryzys ekonomiczny w calej europie. a polska zniknie z mam na wiele dziesiatek lat :(
   zreszta idea open sorce jest blisza lewicy. zadnej rewolucij ktora pochlonie zycie ludzi i nie ma podbudowy w swiadomosci ludzi. chcesz cos zmienic zmien myslenie a nie zabijaj

  • Dwa błędy w jednym zdaniu, powinno być "lewacka młodzież", albo ładniej "młodzież lewacka", a już w ogóle najładniej "banda lewackich kretynów"…

  • jedno i to samo. kazda skrajnosc jest zla. zreszta szukam gry w repach minta i nie ma. mint 15 rc

  • Skoro "banda lewackich kretynów" to ci z marszy niepodległości to "banda prawackich kretynów".

  • > zreszta idea open sorce jest blisza lewicy.

   Ani Open Source, ani nawet Free Software, nie ma żadnego związku z lewicą czy komuną.

   Open Source to model rozwoju oprogramowania – czysto kapitalistyczny twór przez wielu uznany za lepszy w procesie wytwarzania produktu jakim jest oprogramowanie, bez żadnej ideologii stojącej za nim.

   Free Software to idea, według której każdy powinien żądać dostępu do kodu źródłowego wraz programem, który kupuje. Kapitalistyczne wezwanie do powrotu do zasady "nasz klient nasz pan" w świecie oprogramowania.

   To, że wokół obu ruchów wyrosły społeczności jest odrębnym tematem, ale także nie mającym nic wspólnego z lewicą czy komunizmem, bo udział w projekcie i dzielenie się kodem są dobrowolne, a nie wymuszone przez narzucone zasady.

  • > Są źródła podające liczbę 150 milionów

   Chłopie, nie bredź! Jakie żródła? Pisma tropicieli Spisku Żydowskiego? Może jednak chodzi ci o nazistów? Naziści faktycznie mieli ambitne plany anihilacji całych nacji na terenach swojego przyszłego Lebensraumu (z grubsza miał być tam, gdzie była Polska i Ukraina). Wtedy te 150 mln mogłoby się z grubsza zgadzać.

   Stalin jednak potrzebował ludzi do swoich hut, no i do armii przede wszystkim. Gdzie on by tych 250 do 350 kandydatów na nieboszczyków znalazł? Całą Europa Wsch. z Rosją tyle może nie liczyły.
   (to na wypadek, gdybyś jednak jakieś argumenty przyjmował, warto pamietać, że w komputerku, na którym piszesz jest na pewno jakiś kalkulator)
   Rozumiem, że emocje buzują i już wziąłbyś się wieszanie zdrajców, ale nawet mokrą robotę trzeba robić "z głową".

  • Co do źródeł, to polecam samemu poszukać, może się czegoś nauczysz przy okazji. Proponuję zacząć od Wikipedii i Google.

  • Jeśli przyjmujesz ofiary biedy jako ofiary danego ustroju to wychodzi na to, że kapitalizm i tak zachwalana demokracja są najbardziej krwawymi ustrojami świata…
   No ale co chcieć – ludzie krzyczeli na propagandę socjalistyczną, a powtarzają głupoty które należą do propagandy kapitalistycznej (tak, tak każdy kraj stosuje propagandę)… Żaden ustrój nie jest idealny, jednak każdy próbuje wmówić, że ten drugi jest gorszy… Nie mówią o tym, że chyba nigdy ludzie nie nauczą się, że socjalizm, a komunizm to dwie różne sprawy, ba idea komunizmu istniała przed Marksem, jakby co niektórzy nie wiedzieli…

  • > że socjalizm, a komunizm to dwie różne sprawy, ba idea komunizmu istniała przed Marksem

   To nie są 2 różne sprawy. Komunizm i socjalizm są oczywiście ideami starszymi niż Marks, zresztą idea powszechnej szczęśliwości irówności wszystkich jest pewnie jedną z najstarszychw ogóle. Zarówno socjalizm jak i komunizm są ideami utopijnymi (czyli w zasadzie niemozliwymi do praktycznej realizacji), mimo to od XIX w., kiedy ludzkość uwierzyła, że może wszystko, zaczęto próbować realizacji obu, co znalazło apogeum w XX w., ze znanym skutkiem.
   Skandynawski wariant socjalizmu pokazał wyraźnie, że idea socjalizmu, jak ją nieco urealnić, ma większy potencjał praktyczny..

   > każdy kraj stosuje propagandę

   nie każdy kraj, ale po prostu każdy, kto próbuje zabierać głos w sprawach publicznych (czyli my wszyscy tutaj rółnież). Problem nie w propagandzie, ale w metodach, socjotechnikach w niej użytych.

   Zeby nie było – piszę to tylko dla jasności spraw, bo widać, że niektórzy dyskutanci budowali swoje opinie na bardzo wybiórczo dobranej lekturze.

  • Kapitalizm nie zmusza nikogo do bycia biednym, nie zabrania nikomu pracować i czerpać z tego korzyści i nie okrada go (przynajmniej ten czysto teoretyczny kapitalizm).
   Co najwyżej w skrajnych odmianach po prostu nie pomaga. Ale to znacznie mniejsza wina (a nawet zależnie od punktu widzenia jej brak) niż czynne przyczynianie się do czyjejś śmierci przez narzucenie chorych zasad.

Odpowiedz