OpenSSH dla Windows z użyciem powłoki PowerShell

OpenSSH dla Windows z użyciem powłoki PowerShell

przez -
4 2181
OpenSSH

W połowie czerwca tego roku pisaliśmy o rozpoczęciu prac nad dodaniem obsługi OpenSSH pod PowerShell. Microsoft przygotowano wtedy specjalne serwerowe narzędzie o nazwie PowerShell DSC (Desired State Configuration), które posiadało kilkanaście modułów do obsługi podstawowych komend pod Linuksem. Firma nawiązała także współpracę z przedsiębiorstwem NoMachine, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania do zdalnego łączenia się z komputerami. W ich ofercie od pewnego czasu dostępny był także port OpenSSH 5.9 dla systemu Windows. Kilka miesięcy pracy deweloperów i Microsoft finalnie upublicznił cały kod OpenSSH dla systemów Windows.

Oprogramowanie bazuje na OpenSSH 7.1 dla systemów BSD i Linux. Oto plany dalszego rozwoju:

 • Zwiększyć udział windowsowego API do szyfrowania, zamiast tego z OpenSSL/LibreSSL. Uruchamiać całość, jako usługę systemu Windows
 • Rozwiązać wszystkie możliwe problemy ze zgodnością z POSIX
 • Ustabilizować kod i naprawić wszystkie problemy
 • Wydać wszystko, gotowe do produkcyjnego wdrożenia

Microsoft planuje zakończyć całość w okolicy pierwszej połowy 2016 roku. Warto zapoznać się z pełną dokumentacją: instalacji i konfiguracji, przykładami użycia oraz konwersją formatu plików.

4 Komentarze

 1. Windows is obsolete.

  Po co pisać na niego jakiekolwiek narzędzia? Trochę gier jeszcze powstaje, bo ludzie są przyzwyczajeni, ale i to niedługo się wykruszy.
  Nawet microsoft zrobił już z windows 10 pośmiewisko i wirusa do wykradania danych osobowych i rozdaje go za darmo, bo widzi, że nadchodzi koniec serii.

  Czas zamykać teatrzyk i wdrażać się w inne platformy (co zresztą wszystkie duże firmy robią), żeby nie obudzić się z ręką w nocniku.

Odpowiedz