OpenStreetMap Polska posiada 3 miliony adresów w swojej bazie

OpenStreetMap Polska posiada 3 miliony adresów w swojej bazie

przez -
12 1043
OpenStreetMap Polska

OpenStreetMap Polska kilka dni temu świętowała 3 lecie swojego istnienia w polskiej społeczności OpenStreetMap. Od tamtego czasu w bazie danych znajdują się ponad 3 miliony adresów. Tak duża liczba to zasługa kilku czynników. Jednym z nich jest szeroka współpraca z urzędami miejskimi, dzięki czemu projekt został zasilony nie tylko adresami z miejskiej bazy, ale także obrysami budynków. Prócz tego baza iMPA prowadzona w ramach ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA) dostarczyła sporą liczbę punktów adresowych w całej Polsce.

Duża zasługa należy się także aktywnej społeczność, która każdego dnia zwiększa liczbę punktów adresowych oraz na bieżąco nanosi poprawki. Istotnym elementem przyspieszającym tempo rozwoju map OSM w Polsce jest Stowarzyszenie, które koordynuje działania społeczności i prowadzi kontakty z instytucjami i firmami. W ramach Stowarzyszenia monitorowana jest również jakość danych.

Zebrane dane można wykorzystać m.in. w nawigacji MapFactor Navigator Free lub OsmAnd. Cechą odróżniającą te aplikacje od czołowych nawigacji komercyjnych jest możliwość wyszukiwania adresów w miejscowościach bez nazwanych ulic (wsiach).

12 Komentarze

    • Wbrew pozorom jest ciężko ustawić sensowne OSM offline na Linuksie. Istnieją programy np. Navit, ale pomimo tego, że niektóre posiadają nawet router, większość nawet pod względem wyświetlania mapy jest w powijakach. Można oczywiście powielić soft OSM i zrobić sobie z komputera serwer, jeżeli zbywa nam procesora czy dwa, ale na notebooku jest to raczej mało funkcjonalne.

    • Android to też Linux
      Ostatnio testowałem androida na laptopie z intelem i działał bardzo ok, tylko nie przystosowany do ekranu nie dotykowego i klawiszy

Odpowiedz