OpenStreetMap Polska – zmiana licencji

OpenStreetMap Polska – zmiana licencji

przez -
24 1344
OpenStreetMap Polska

OpenStreetMap ogłosiło, że wchodzi w ostatni etap zmiany licencji na swoje mapy – z CC BY-SA na ODbL. Etap dość niebezpieczny, ponieważ powoduje usunięcie danych, wprowadzonych przez osoby, które nie zgodziły się przenieść swojej twórczości na nową licencję. Jednym z krajów, które bardzo mocno ucierpi na tym procesie jest Polska. Sporo map było importowanych z projektu UMP, a jego uczestnicy nie wyrazili zgodny na opublikowanie zaimportowanych danych na licencji ODbL.

Dodatkowo wiele osób z OSM edytując mapę nie zastępowało danych UMP swoimi danymi, a jedynie dokonywało ich modyfikacji. Oczywiście jest to jak najbardziej naturalne i prawidłowe działanie, jednakże z powodu zmiany licencji dane te nie będą już dostępne w OSM.

24 Komentarze

 1. OpenStreetMap Polska zwraca się z apelem o pomoc w zapełnianiu białych plam, powstałych na skutek usunięcia danych w niektórych regionach. Najlepiej sprawdzić jak wygląda okolica, w której się mieszka i jeśli czegoś brakuje – uzupełnić.
  W razie pytań zachęcamy do kontaktu: http://openstreetmap.org.pl/osm/kontakt/

  • Chciałem trochę pouzupełniać moją okolicę ale odstraszył mnie brak jakiś zasad w jaki mapa powinna powstawać. Mianowicie chodzi o chodniki. Wiadomo, te występują w formie chodników przy ulicach jak i takich wewnątrz osiedlowych. Teraz pytanie, czy takie przy ulicach rysować, czy nie? Jeśli nie, to co zrobić z takimi, które ktoś inny narysował? Czy takie chodniki, wewnątrz osiedlowe, które potem przechodzą w chodniki przy ulicach łączyć z samymi ulicami? Co ze sklepami? Na moim osiedlu są takie markety jak i takie "budy". Czy budy zaznaczać? I najważniejsze: jakiś poradnik dla początkujących. Jest informacja, że dane można zbierać za pomocą GPSa jak i przerabiając mapy udostępnione przez Bing. Niby mam dostęp do tych map jak również mam GPSa w telefonie, ale nie wiem od czego zacząć. Siadam przed komputerem, albo wychodzę na ulicę z telefonem i co dalej? To w jaki sposób zrobiona jest mapa mojej okolicy miejscami woła o pomstę do nieba. Chciałbym pomóc w wolnych chwilach, brakuje jakiegoś filmu instruktażowego albo poradnika w formie tekstowej, który przeprowadziłby przez podstawy za rączkę krok po kroku, jednocześnie wyjaśniając takie rzeczy, które opisałem powyżej. :(

  • Tak konkretnie, to trudno odpowiedzieć wprost na Twoje pytania.
   Na początek polecam zarejestrować się, i poczytać forum. A zwłaszcza ten temat: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=5

   Potem włączasz GPS w telefonie i nagrywasz ścieżkę GPX. Nie wiem jaki masz telefon, ale na Androida polecam program LocusFree. W javie jest genialny w swojej prostocie TrekBuddy. I tak w wielkim skrócie: po zapisaniu ścieżki logujesz się na OSM, wrzucasz ścieżkę, włączasz edytor (Potlach2 jest bardziej intuicyjny), włączasz swoją ścieżkę i rysujesz :) Po narysowaniu wybierasz co ta Twoja ścieżka oznacza, uzupełniasz jej atrybuty i zapisujesz :)

   Jeszcze kwestia dokładności – GPS w telefonie osiąga dokładność 2-3 metrów, czasami lepiej czasami gorzej, ścieżki nie wychodzą równe i super dokładne, dlatego ja bym sobie darował rysowanie chodników przy ulicach – to zupełnie zbędna rzecz. Ale już ścieżki osiedlowe można jak najbardziej zaznaczyć. Sklepy i budy też fajnie zaznaczyć – w nawigacjach bazujących na OSM będą to punkty POI – z tym, że to Ty decydujesz czy to jest punkt przydatny czy nie :)

  • No tak, a co jak ktoś już ze dwa takie chodniki (przy ulicach) narysował na moim osiedlu? Co z nimi? Powinny jakieś standardy obowiązywać, a nie każde miasto czy nawet osiedle zupełnie inaczej będzie wyglądało. W jednym będą chodniki, w innym nie.

  • Mam wrażenie, że nie bardzo wiesz jak ten projekt powstaje i jak powstają w nim mapy. To, że w mieście A są chodniki, a w mieście B nie ma wynika z tego, że w mieście A znalazł się chętny człowiek, który je narysował, a w mieście B takiego nie było. Albo inna przyczyna: w mieście A są dostępne podkłady ortofoto, z których można rysować każdy detal (w tym chodniki) a w mieście B go nie ma i ulice powstają ze zbierania śladów GPS.

  • Tylko, że w mieście w A w jednym miejscu jest chodni, a 20 metrów dalej, go nie ma i przy pytaniu "czy dorysować" otrzymuję odpowiedź, że nie. Pytanie więc po co ten kawałek chodnika w jednym miejscu?

  • Ale o co Ci chodzi dokładnie? O to czy rysować chodnik wzdłuż ulicy? Jeśli masz ochotę to rysuj, nikt nie broni. Chodzi tylko o to, że są bardziej potrzebne rzeczy (np. adresacja) niż chodniki wzdłuż ulicy.

  • Bo ktoś kiedyś stworzył kawałek chodnika i później zapewne już mu się nie chciało ;)
   Możesz dokończyć ten chodnik do końca ulicy, albo usunąć ten chodnik, który może nie mieć sensu dla odbioru całej mapy. Bo można się pobawić jeszcze w geodetę i rysować wszystkie krawężniki, studzienki kanalizacyjne itp., ale trzeba sobie zadać pytanie – czy to ma sens w takim projekcie?

  • No i właśnie o to mi chodzi. Brak jakiś zasad. Róbta co chceta. Ja dziś np. narysuję chodnik wzdłuż ulicy, a ktoś inny go skasuje, bo uzna, że niepotrzebne. Ja skasuję jakiś chodnik wzdłuż ulicy, a ktoś uzna, że usuwam dane z mapy. Moim zdaniem takie rzeczy typu co umieszczamy na mapie, a co nie, powinny być jakoś z góry określone, bym patrząc na mapę i mając taką listę, wiedział co trzeba dodać, a co usunąć.

 2. Wolność! Wolne licencje! Kolejna licencja. Własna bo inne nie są tak wolne jak moja. A kto na tym debiliźmie traci? Kowalski. Sorry chłopaki, ale od dziś nie popieram OSM. Ludzie wykonali robotę i wszystko w piach. No to nie będę ponownie czegoś mapował by potem ktoś to wyjebał.

  • No proszę Cię… Nie każda licencja da się zastosować do wszystkiego. Tak jak GPL nie nadaje się do utworów, tak podobnie CC-BY-SA nie nadaje się do baz danych. Stąd ta zmiana licencji na ODbL.

   BTW: OSM to nie partia polityczna, więc obędzie sie bez Twojego poparcia :-) To tak jakbyś powiedział, że nie będziesz popierał Wikipedii, hłehłe…

  • To czemu od razu nie wybrano poprawnej licencji? I czym się różni CC-BY-SA od GPL od ODbL od zrtw od yut od hyt i tak dalej? Przez takie rzeczy ludzie wolą Google Maps czy Zumi.

  • Nie wybrano od razu bo jej nie było. Może Cię to zaskoczy, ale licencja Creative Commons też kiedyś nie istniała.

   Zgadza się, zwykły człowiek może woleć GoogleMaps czy Zumi od OSM… Dlaczego? Bo ma gdzieś to czy łamie licencję, nie czyta regulaminów i licencji. A potem jest płacz jak było np. w przypadku użycia map z Map1, gdzie ludzie korzystali bo darmowe, a potem trzeba było płacić.
   Uważasz, że GoogleMaps jest fajne, bo darmowe? To przeczytaj, proszę "terms of use" pod kątem tego, czy możesz zrobić skrina takiej mapki i/lub ją wydrukować. Enjoy!

  • Czyli jeżeli powstanie "lepsza" licencja niż ta ODBlcośtam to pewnie też zmigrujecie i kolejna część danych przepadnie. Z punktu widzenia Kowalskiego i innych firm czy ludzi, którzy mają gdzieś licencje (bo się nie znają) i nie koniecznie kradną – zrobiliście krok do tyłu.

   Wartości dodane – zostały skasowane. Szacun!

  • Halo halo! Nie my kasujemy dane tylko OSMF, bo mam wrażenie, że atakujesz w tym momencie polską społeczność OSM.

  • Po to, żeby jednoznacznie określić OSM jako bazę danych, nie zaś jako utwór (produkt kartograficzny) – czyli mapę. Trzeba pamiętać, że w różnych państwach na Świecie funkcjonują różne przepisy regulujące prawo autorskie, zwłaszcza w tak specyficznym projekcie, gdzie użytkownik ma dostęp zarówno do mapy (która jest przetworzoną informacją, jaka jest zawarta w bazie danych), jak i do samej bazy danych (bo całość można sobie ściągnąć w formie plików wektorowych).
   I to nie tak, że OSM jest złe, bo usuwa. Duże pokrycie Polski mogliśmy zawdzięczać dzięki projektowi UMC-pcPL – oni zaś pozostali przy licencji CC, więc dane pochodzące z UMC-pcPL nie mogły być dłużej używane przez OSM, ponieważ różniły się licencjami.
   Podobna sytuacja zdarzyła się w Australii.

  • Nie wiem czy sobie żartujesz, czy nie – odpowiem na wszelki wypadek :)
   OSM zmieniło licencję globalnie ;) A w niektórych krajach podmioty, które tworzyły dane w ramach OSM, nie zgodziły się na zmianę licencji swojej pracy :)

  • A zna ktoś powody dla których twórcy UMC-pcPL czy ci z Australii nie zgodzili się na zmianę licencji? Podali jakieś argumenty? Bo to trochę dziwne że tworzyli wolną mapę a teraz nie zgadzają się na zmianę licencji na inną, również jak rozumiem wolną. Z tego co sie orientuję to jeżeli chcą pozostać przy CC to mogli udostępnić dane na dwóch licencjach jednocześnie?

  • Podobno chodzi o to, że zmiana licencji UMP-pcPL wymagała zgody wszystkich użytkowników projektu. Jeszcze można było wykorzystać ich pracę w OSM, ale trzeba by wtedy w stopce mapy pisać, że dane pochodzą z UMP, a to mijało się z celem OSM (bo wtedy, gdyby korzystać z danych OSM trzeba również by było wskazać UMP, jako współautorów).
   Ale jak to do końca jest, to szczerze się przyznam, że nie wiem, bo nie uczestniczyłem w projekcie UMP :)

  • Ludzie z UMP bardziej nie zgodzili się na CT niż na ODbL. Chodzi o to, że OSMF zostawiło sobie furtkę na przyszłość. Jeśli 2/3 aktywnych maperów zgodzi się na zmianę licencji to wszystkie dane zmieniają licencję tak aby nie było już ponownie takiego problemu jak teraz. Oni nie chcieli oddać swoich danych.

   W Australii mieli większy problem. Otóż oni mieli tam świetne zdjęcia lotnicze na CC i wszystkie dane z nich wyrysowane musiały być na CC.

   Na pocieszenie powiem, że remapping idzie świetnie. A przy okazji usunięcia danych liczba osób mapujących znacznie wzrosła. Dzięki temu mamy większą społeczność, która aktualizuje dane. Bo przecież to nie sztuka zaimportować dane i trzymać je nieaktualne.
   http://osmstats.altogetherlost.com/index.php?item

  • Przeczytałeś wcześniejsze komentarze?

   "Po to, żeby jednoznacznie określić OSM jako bazę danych, nie zaś jako utwór (produkt kartograficzny) – czyli mapę. Trzeba pamiętać, że w różnych państwach na Świecie funkcjonują różne przepisy regulujące prawo autorskie, zwłaszcza w tak specyficznym projekcie, gdzie użytkownik ma dostęp zarówno do mapy (która jest przetworzoną informacją, jaka jest zawarta w bazie danych), jak i do samej bazy danych (bo całość można sobie ściągnąć w formie plików wektorowych)."

Odpowiedz