Mimo, że życie zweryfikowało dziecinne marzenia o pracy na kolei, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrócić do dawnych planów i spróbować swoich sił w branży transportowe wcielając się w rolę młodego przedsiębiorcy. Umożliwi nam to darmowa i otwartoźródłowa implementacja legendarnego Transport Deluxe OpenTTD. Choć sterowanie ruchem pociągów i innych pojazdów stanowi dla wielu początkujących olbrzymi problem, nie ma się czego bać. W odświeżonej serii poradników wyjaśnimy Wam mechanizmy strategii, z naciskiem na rozsądne zarządzanie taborem, przydatne sztuczki i ułatwienia, jak również aspekty ekonomiczne.

O historii OpenTTD słów kilka

Jak już wspomniałem, projekt narodził się parę lat po wydaniu Transport Deluxe, które na dobre rozpoczęło erę strategii transportowych. Protoplasta wydany został przed dwudziestoma laty w 1994 roku, uzupełniony parę miesięcy później o wersję rozszerzoną. Gra posiadała co prawda wiele błędów w mechanice, wynikających głównie z mocy ówczesnych maszyn. Dodatkowym problemem hamującym rozwój był język w jakim została napisana – Assembler – z myślą o wszechobecnym wówczas systemie DOS.

OpenTTD 1.5.1

Dworzec kolejowy w północnej części miasta. OpenTTD 1.5.1 z dodatkiem “Polish Building Set”

Nie bacząc na liczne przeszkody, gra zdobyła ogromną popularność, a jej twórcy uznanie u graczy. Nie można było zaprzestać rozwoju tak udanego projektu – brakowało tylko śmiałka, który wetknąłby kij w mrowisko. Odpowiedni kandydat znalazł się w 1996 – wtedy to FISH Technology Group podjął się konwersji gry z maszynowego Assemblera na Windows 95, który coraz częściej pojawiał się na szklanych monitorach. Równolegle rozpoczęto prace nad TTD Patch, nieoficjalną łatką na nowsze systemy, mającą usunąć najbardziej irytujące błędy wynikające z ograniczeń technicznych DOS.

Patch znacząco poprawił rozgrywkę, ale z uwagi na problemy licencyjne z autorami gry nie sposób było rozwinąć bardziej skrzydła. Wówczas jego autor postanowił przepisać TTD od podstaw na język C korzystając z inżynierii wstecznej, nadając swojemu projektowi nazwę OpenTTD. Od publikacji pierwszej wersji, która miała miejsce w 2004 roku, minęło już ponad jedenaście lat, a gra wciąż ma się świetnie, jest nadal rozwijana i skupia się wokół niej międzynarodowa społeczność fanów kolei.

OpenTTD

Zelektryfikowany dworzec kolejowy nieopodal linii tramwajowej. OpenTTD 1.5.1 z 32-bitowymi grafikami

Oryginalne grafiki

OpenTTD dopiero od wersji 1.0.0 stał się w pełni samodzielną grą. Wcześniej korzystał z grafik pierwowzoru, dzięki czemu sentymentalni gracze mogą przywrócić sobie starszy klimat, instalując oryginalne grafiki Transport Tycoon Deluxe. Znajdziemy je między innymi na stronie zrzeszającej polskich fanów strategii – OpenTTD Polska.

Pobraną paczkę należy rozpakować dowolnym menedżerem archiwów do katalogu:

~/.openttd/content_download/data

Po przeniesieniu plików źródłowych wystarczy uruchomić OpenTTD, następnie przejść do ustawień gry i w polu Podstawowy zestaw grafik wybrać z listy rozwijanej pozycję OpenGFX.

Instalacja 32-bitowych grafik

Poza oryginalnymi grafikami, możemy również skorzystać z zestawu wysokiej roździelczości. Potrzebujemy:

  • Podstawowego zestawu “zBase”
  • (opcjonalnie) Paczki uzupełniającej z elementami danego klimatu

Obie możemy pobrać stąd. Proces instalacji przebiega identycznie jak w przypadku oryginalnych grafik, z tym, że w ustawieniach wybierami pozycję zBase.

Pozostając w grze, w menedżerze NewGRF znajdziemy także pasujące do powyższych grafik wysokiej jakości zestawy pojazdów (m.in. Trains 2CC 32bpp dla pociągów lub GRVTS 32bpp dla pojazdów drogowych), a także opcjonalne dodatki poprawiające jakość traw, drzew i innych elementów środowiska (RAWR).

Podobne artykuły