Opera 12.01

Opera 12.01

przez -
10 933
Opera

Opera Software wydała Opera 12.01 dla systemu Linux, przeglądarki internetowej która posiada wbudowany klient poczty elektroniczne, grup dyskusyjnych oraz klienta IRC. Opera posiada minimalistyczny i w pełni konfigurowalny interfejs, ekran szybkiego wybierania stron, umożliwia synchronizację z mobilnymi wersjami Opery, a także Opera Turbo (kompresuje wysyłane dane, co pozwala zaoszczędzić łącze internetowe). Od niedawna dodano także znany z innych przeglądarek system rozszerzeń.

Nowa wersja usunęła cztery krytyczne błędy. Jeden z nich powodował, że część konstrukcji URL, źle alokował ilość pamięci do przechowywania adresu. Można to było wykorzystać do nadpisania pamięci szkodliwym kodem i wykonać odpowiednio spreparowany kod.

Dwa kolejne pozwalały na wykonanie ataków XSS, podczas obsługi niektórych elementów DOM i znaków HTML. Ostatnia z wymienionych mógł spowodować pobranie i wykonanie zainfekowanego pliku, jeżeli ofiara została oszukana przez odpowiednio spreparowaną stronę.

10 Komentarze

  1. Od Opery i jej czcionek można sobie wzrok popsuć na Linuksie. Ciężko to jest ustawić , wystarczy popatrzeć na forum opery. Cały czas nowe pytania o czcionkę.

Odpowiedz