Opera idzie na wojnę z Microsoftem

Opera idzie na wojnę z Microsoftem

przez -
1 512
Opera

Norweski producent przeglądarki złożył skargę do Komisji Europejskiej przeciwko Microsoftowi zarzucając mu stosowanie praktyk monopolowych. W tym przypadku chodzi o standardowe dołączanie Internet Explorera do Windowsa.

Przedstawiciele Opery uważają, że koncern z Redmond wykorzystuje dominującą pozycję swojego systemu operacyjnego, ograniczając konkurencję na rynku przeglądarek.

W pozwie do KE znalazł się m.in zapis, aby Microsoft zaprzestał dodawania Internet Explorera do Windowsa, bądź dał użytkownikowi wybór alternatywnego oprogramowania podczas jego instalacji.

Zdaniem pozywających, Microsoft również stara się utrudniać życie twórcom innych przeglądarek nie wprowadzając w Internet Explorerze obsługi obowiązujących standardów, lecz zastępując je własnymi rozwiązaniami, które nierzadko negatywnie wpływają na bezpieczeństwo użytkowników i ich danych. Stąd też wiele stron internetowych pisanych „pod IE”, które wyświetlają się poprawnie na przeglądarce Microsoftu, sprawiają problemy w Operze, Firefoksie czy Safari.

Naszą skargę składamy w imieniu wszystkich klientów, którzy zmęczeni są już samowolnym podejmowaniem decyzji za nich przez monopolistę” – mówi Jon von Tetzchner, dyrektor generalny Opera Software.

Opera Sofware jest członkiem Europejskiego Komitetu dla Interoperacyjnych Systemów (ECIS), który już w przeszłości wielokrotnie występował przeciwko Microsoftowi, zarzucając mu nielegalne praktyki.

1 komentarz

  1. No tak… Tylko teraz jakie orzeczenie wydada regulator? Nakaże MS dokładać inne przeglądarki do systemu? Które? A jak napisze swoją to też MS będzie musiał umieścić ją w systemie?
    Używam Opery od wielu, wielu lat jeszcze od czasów wkurzających bannerów. I myślę, że zamiast ciągać sie po sądach postarali by się bardziej o promocję wyszukiwarki.
    Inna sprawa, że MS nie trzyma standardów i w tej kwestii skarga jest uzasadniona.

Odpowiedz