Opera Mini 4

Opera Mini 4

przez -
4 814
Opera

Ukazała się stabilna wersja przeglądarki Opera Mini 4, która przeznaczona dla urządzeń przenośnych takich jak telefony komórkowe czy PDA. Aplikacja została napisana w języku Java, dzięki czemu może pracować na wielu urządzeniach. Kolejną zaletą przeglądarki jest fakt, że łącząc się z dowolną stroną internetową, najpierw łączymy się ze specjalnym serwerem Opery, który przygotuje dla nas odwiedzaną stronę. Dzięki temu zaoszczędzamy na opłatach za transfer. Serwer skaluje obrazki tak by zmieściły się one na ekranie naszego urządzenia.

Opera Mini 4 dynamicznie zmienia rozmiar tekstu podczas przeglądania, dzięki czemu nie trzeba przewijać stron w poziomie. W programie pojawił się „myszki”, który – przy pomocy dżojstika lub klawiatury – umożliwia całkiem wygodną obsługę przeglądanych stron. W nowej wersji przeglądarki dodano również znaną użytkownikom „dużej” Opery możliwość stworzenia własnej wyszukiwarki. Tradycyjnie poprawiono też wiele błędów z poprzednich wersji oraz usprawniono obsługę standardów.

Dodatkowo możemy powiększać interesujący nas fragment strony, a przeglądarka sama sugeruje punkt startowy.

Jak można przeczytać w serwisie Opera Watch, najnowsza wersja Opery Mini dostępna jest obecnie w ponad pięćdziesięciu wersjach językowych. Do końca bieżącego miesiąca ma się pojawić piętnaście następnych, wśród których będą tak egzotyczne języki jak

  • baskijski
  • bośniacki
  • sotho
  • suahili
  • zulu

Najnowsza wersja Opery Mini obsługuje tekst zapisywany od prawej do lewej, dzięki czemu przeglądarka dostępna jest m.in. w języku hebrajskim.

Opera Mini jest obecnie jedną z najpopularniejszych przeglądarek dla urządzeń mobilnych. Ponad 26 mln użytkowników przegląda więcej niż miliard stron miesięcznie. Producent podkreśla również, że Opera Mini działa ponad dwa razy szybciej niż konkurencyjne przeglądarki. Wersja instalacyjna przeglądarki zajmuje mniej niż 100 Kb. Można ją pobrać ze strony operamini.com.

4 Komentarze

Odpowiedz