Ostatnie doniesienia deklarujące “Robot zabił człowieka w Niemczech” to przykłady rosnącego zasięgu informacyjnego na temat wpływu robotów na społeczeństwo. Jest to przedmiotem nowego przeglądu prawa w artykule członka wydziału prawa Uniwersytetu w Waszyngtonie Ryan’a Calo. Dwadzieścia lat minęło, a prawo to w końcu zaczyna być używane w Internecie. “Teraz ważne jest aby wiedzieć jak skutecznie radzić sobie ze wzrostem robotyki i sztucznej inteligencji” – powiedział Calo.

robotics

“Technologia nie zatrzymała się. Te same prywatne instytucje, które powstały w Internecie, od sił zbrojnych do wyszukiwarek, zainicjowały znaczące posunięcie robotyki i sztucznej inteligencji”- pisze Calo w “Robotics and Lessons of Cyberlaw”. Jego artykuł opublikowany w czerwcu w Kalifornia Law Review jest jednym z pierwszych, sprawdzających co wprowadzenie robotyki i sztucznej inteligencji oznacza dla świata prawa i polityki.

Robotyka, dodaje Calo, zapowiada się być kolejną wielką transformacją technologii Naszych czasów: “Sądy, które borykały się z zastosowaniem istniejącego aparatu prawnego do realiów Internetu, będą tak samo miały problem z robotyką”. Choć wzmianki o robotyce i sztucznej inteligencji mogą kojarzyć się z robotem z obrazu “Terminator” oraz zbuntowanym komputerem HAL 9000. Calo odrzuca takie dramatyczne sytuacje. “A jednak” – dodaje, “powszechna dystrybucja robotyki w społeczeństwie będzie, podobnie jak w Internecie tworzyć głębokie społeczne, kulturowe, ekonomiczne napięcia prawne” na długo przed przyszłością rodem z filmów sci-fi.”

terminator_salvation

Dla Calo robotyka jest zasadniczo inna niż Internet, i tak poniesie odmienne kwestie prawne. “Robotyka łączy, po raz pierwszy, rozwiązłość danych posiadających zdolności do zrobienia fizycznej krzywdy” Calo pisze. “Systemy realizują zadania w sposób, którego nie można było przewidzieć wcześniej, a roboty coraz bardziej zacierają granicę między osobą a sprzętem”. Ale czy to oznacza, że roboty i sztuczna inteligencja potrzebują odmiennego traktowania zgodnie z prawem lub innego prawa w całości, od technologii z których są wykonywane, takich jak komputery?

Pewnie niedługo się tego dowiemy…