Oracle atakuje wolne oprogramowanie: kod od społeczności jest lichy

Oracle atakuje wolne oprogramowanie: kod od społeczności jest lichy

przez -
38 1270
Oracle

Oracle ostatnimi czasy bardzo naraziło się społeczności wolnego oprogramowania. Wpierw porzuciło praktycznie rozwój OpenOffice-a, oddając go pod skrzydła fundacji Apache, a następnie przejmując Suna z bazą danych MySQL i zmieniając całkowicie model biznesowy rozwoju. Spowodowało to oczywiście powstanie dwóch nowych projektów: LibreOffice oraz MariaDB.

Jednocześnie firma jest znana z bardzo wysokich cen na swoje oprogramowanie i licencje, przez co rząd USA oskarżył ją o stosowanie zawyżonych cen. Tymczasem Oracle nie przestaje w swoim dążeniu do unicestwienia wolnego oprogramowania i opublikowała dokument: The Department of Defense (DoD) and Open Source Software.

Atakuje w nim model biznesowy open source, twierdząc, że w ostatecznym rozrachunku i tak wychodzi drożej, aniżeli jakby klient kupował zamknięte oprogramowanie. Kod dostarczany przez społeczność jest kiepskiej jakości i posiada sporo luk bezpieczeństwa.

Ciekawe natomiast jest to, że Oracle nie wspomina ani razu o kwestiach krytycznych błędów w Javie, a także bardzo wolnym ich łataniu.