Oracle nie chce dalej rozwijać Javy?

Oracle nie chce dalej rozwijać Javy?

przez -
10 5270
Oracle

Jak podaje serwis infoworld.com, Oracle zamierza porzucić dalsze kierowanie rozwojem platformy Java. Nieoficjalne informacje podał jeden z byłych pracowników firmy, a najprawdopodobniej jeden z jej byłych ewangelistów Javy, którzy zostali zwolnieni kilka tygodni temu. Wiadomość jest co najmniej szokująca dla wielu, ponieważ za miesiąc jest konferencja JavaOne 2015, a Java 9 ma już wyznaczoną datę premiery. Oracle chce się w tym momencie skupić na usługach w chmurze i konkurować z takimi rozwiązaniami jak Salesforce, ze względu na zakup BEA Systems.

Dodatkowo firma nie ma zamiaru dzielić się swoimi technologiami i nie życzy sobie, aby inni pracowali nad Javą i Javą EE. Java Community Process ma zostać odsunięty na dalszy tor, a losu jego pracowników nie sposób przewidzieć. Już dzisiaj z Oracle odchodzą tacy specjaliści, jak Arun Gupta, Nandini Ramani i Adam Messinger. Dodatkowo osoby związane z JCP rozpoczęli wysyłanie ostrzegawczych wiadomości do klientów firmy, którzy korzystają z Javy w swoich produktach.

Poniżej film ukazujący, co by się stało, jakby nagle Java zniknęła z naszego świata:

Nie zapominajmy jednak, że Java jest wolnym oprogramowaniem od prawie 9 lat, a jej rozwojem zajmują się takie firmy, jak Red Hat, Google, IBM, SAP AG i Apple.