Otwarte standardy wkraczają na Słowację

Otwarte standardy wkraczają na Słowację

przez -
2 655
Słowacja

Rząd sąsiadującej z Polską Słowacji, poinformował o przygotowywaniu, w ramach planu informatyzacji kraju, ustawy nakazującej używanie przez tamtejszą administrację i inne organizacje publiczne otwartych standardów zapisu dokumentów. Według ustawy, preferowanym formatem zapisu dokumentów tekstowych ma być PDF, dopuszczalne mają być jednak również formaty PDF 1.3, RTF, HTML, a także ODF, głównie za sprawą planów rozszerzenia listy natywnie obsługiwanych formatów przez pakiet Microsoft Office, zaś DOC ma być używany wyłącznie na potrzeby administracji.

W przypadku grafik rastrowych mowa jest o formatach GIF, PNG, JPG, GeoTIFF i TIFF, jeśli zaś chodzi o grafiki wektorowe – Shapefile, SVG oraz Flash. Rekomendowanym formatem audio i video ma być MPEG, OGG oraz MPEG-7, zaś streamingu H.261 i nowszych. Część ta jednak wygląda niekompletnie od czasu przeniesienia xvida do AVI. Nie zapomniano również o archiwach, dopuszczalne mają być tutaj bowiem ZIP, TAR i GZ.

Ustawa ma dotknąć też witryny internetowe przekraczające sto stron. W ich przypadku, wymagany ma być dodatkowy kanał RSS i możliwość wyszukiwania za pomocą słów kluczowych, np. poprzez popularne ostatnimi czasy tzw. chmury tagowe. Traktuje ona także o korzystaniu z protokołu IPv6, dbaniu o bezpieczeństwo przechowywanych danych poprzez wykonywanie kopii zapasowych, systemów kontroli dostępu i innych. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 sierpnia.

Źródło: dobreprogramy.pl.

2 Komentarze

  1. Bardzo dobra inicjatywa ze strony rządu. Oby tylko u nas kiedyś takie coś nastało odgórnie, ale jak widać, Pan Tusk nic w tej sprawie nie robi. Tzn. była raz mowa na zebraniu przez jednego szefa w tych sprawach, ale nikt nie był tym zainteresowany zbytnio.

    • polska nie jest biednym krajem wiec po co w urzedach maja uzywac libre office jak stac ich zeby kupic ms office za nasza kase oczywiscie :/ jeszcze sporo czasu uplynie zanim oni dowiedza sie wogole ze jest jakas alternatywa dla platnego oprogramowania w naszym kraju…

      pozdrawiam…

Odpowiedz