OwnCloud 4 z szyfrowaniem plików i nowym API

OwnCloud 4 z szyfrowaniem plików i nowym API

przez -
6 1601
ownCloud

Ogłoszono wydanie OwnCloud 4, które jest aplikacją webową, pozwalającą stworzyć osobistą “chmurę” z dostępem do plików (dokumentów tekstowych, wideo, muzyki i zdjęć), kontaktów i kalendarzy z każdego miejsca za pośrednictwem internetu. W łatwy sposób można ją zainstalować na własnym komputerze, serwerze czy na praktycznie każdym hostingu posiadającym Apache2, nginx i lighttpd, PHP5 oraz bazę MySQL lub SQLite.

Zmiany, jakie zaszły:

  • Wersjonowanie plików. Jest to mechanizm znany z przyrostowych kopii zapasowych. Każdy plik ma swoją wersję (historię) i w razie utraty treści, można go przywrócić do wcześniejszego stanu z konkretnych punktów czasowych
  • Szyfrowanie plików
  • Jeszcze łatwiejsze wysyłanie plików poprzez metodę “przeciągnij i upuść”
  • Personalizację wyglądu chmury
  • Odczyt plików ODF w oknie przeglądarki
  • Nowe API, które pozwoli na łatwiejszą rozbudowę usługi
  • Łatwe przenoszenie kont użytkowników, pomiędzy różnymi instalacjami chmury
  • “Zadania”. Jest to po prostu notatnik rzeczy do zrobienia, który można zsynchronizować z pozostałymi instalacjami OwnCloud
  • Automatyczne pobieranie i instalacja dodatków ze specjalnego sklepu

Usprawniono udostępnianie kalendarza oraz informowanie przyjaciół o upublicznionych plikach. Galeria zdjęć pozwala od teraz na bardziej skrupulatną kontrolę dostępu według wybranych adresów e-mail. Również administratorzy ucieszą się ze zmian. Wprowadzono eksperymentalną funkcję, która pozwala montować dyski sieciowe Dropboksa i GDrive do OwnCloud, i zarządzać nimi z poziomu jednego interfejsu. Chmura czwartej generacji pozwala także na zrzut logów do dziennika systemowego oraz na zarządzanie użytkownikami/ grupami poprzez LDAP/Active Directory.

OwnCloud jest wolnym i otwartym oprogramowaniem licencjonowanym na zasadach AGPL 3.0, a liczba jego użytkowników wynosi ponad 450 tysięcy. Działanie najnowszej wersji można przetestować pod adresem demo.owncloud.org. Program integrujący chmurę z komputerem dostępny jest dla Linuksa, Maca i Windows, co wcale nie jest konieczne z racji obsługi protokołu WebDAV. Stosowne aplikacje klienckie dostępne są również na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS.