ownCloud

Ogłoszono wydanie ownCloud Server 8.2, które jest aplikacją webową, pozwalającą stworzyć osobistą “chmurę” z dostępem do plików (dokumentów tekstowych, wideo, muzyki i zdjęć), kontaktów i kalendarzy z każdego miejsca za pośrednictwem internetu. W łatwy sposób można ją zainstalować na własnym komputerze, serwerze czy na praktycznie każdym hostingu posiadającym Apache2, nginx i lighttpd, PHP5 oraz bazę MySQL lub SQLite.

Na stronie pobrać udostępniono w pełni skonfigurowany obraz maszyny wirtualnej, który można łatwo wdrożyć przy użyciu VirtalBoksa. Dzięki zastosowaniu ownCloud Proxy możemy posiadać stały adres URL i łatwo dostać się do naszych zasobów poprzez sieć zapór sieciowych.

Programiści zrezygnowali z instancji openSUSE Open Build Service na rzecz własnego serwera download.owncloud.org.

Wprowadzono pewne udoskonalenia do wyglądu. Uproszczono interfejs użytkownika, udostępniając więcej miejsca na treści. Pojawił się nowy pasek boczny, który ułatwia podgląd szczegółów danego pliku, bez zaśmiecania interfejsu. Aplikacja Galeria zastąpiła Obrazki do przeglądania i podglądu plików obrazkowych. Dodano obsługę nowych formatów plików, poprawiono wydajność i dodano nowe funkcje: sortowanie, przybliżanie, oddalania, szybkie przełączanie się.

Nowy ownCloud Server to także więcej ułatwień dla administratorów. Można od teraz wysyłać powiadomienia do użytkowników o ważnych sprawach. Dodatkowo pojawiły się limity na wielkość koszta oraz określony czas przechowywania starszych wersji plików. Ma to dać pewność kasacji starych plików.

Narzędzie linii komend occ otrzymało kilka funkcji kontroli oraz zarządzania. Pojawiło się szyfrowanie, deszyfrowanie, a także ponowne szyfrowanie danych obecnych użytkowników. Można także ponownie zrobić skan systemu plików oraz zaktualizować typy plików mime. Udoskonalono bezpieczeństwo całości.

Brak komentarzy

Odpowiedz