ownCloud jest aplikacją webową, pozwalającą stworzyć osobistą „chmurę” z dostępem do plików (dokumentów tekstowych, wideo, muzyki i zdjęć), kontaktów i kalendarzy z każdego miejsca za pośrednictwem internetu. W łatwy sposób można ją zainstalować na własnym komputerze, serwerze czy na praktycznie każdym hostingu posiadającym Apache2, nginx i ligttdp, PHP5 oraz bazę MySQL lub SQLite.
ownCloud posiada m.in prosty grupowy edytor tekstowy bazujący na Cloud9 IDE wspierający 35 języków programowania z podświetlaniem składni, wsparcie plików PDF dzięki któremu bezpośrednio w ownCloud przeglądniemy pliki PDF, wygodną galerie zdjęć z shoutbox-em, odtwarzacz plików muzycznych oraz kilka innych funkcjonalności, dzięki dodatkowym wtyczkom, łatwym do włączenia z poziomu ustawień.
Dostęp do plików możliwy jest nie tylko poprzez przeglądarkę, ale również przez protokół WebDAV, część aplikacji zarówno desktop-owych, jak i mobilnych posiadająca obsługę dodawania zasobów z wykorzystaniem tego protokołu. W łatwy sposób można udostępnić pliki wewnątrz chmury pomiędzy grupami i pojedynczymi użytkownikami. Istnieje również wtyczka Share File, do udostępniania plików publicznie (generowany zostaje link publiczny do pliku).
Istnieje także aplikacja na platformę Android, dostępna do pobrania ze strony owncloud.org, która zapewne niedługo trafi do sklepu Play, niedługo powinny być dostępne aplikacje na pozostałe platformy mobilne i desktop-owe.
ownCloud oprócz dostępu do plików, pozwala nam na zarządzanie kontaktami, kalendarzami i zakładkami. Posiada synchronizację kontaktów i kalendarzy z urządzeniami mobilnymi i aplikacjami poprzez protokoły calDAV i cardDAV.
Pod koniec marca producenci ownCloud uruchomili wsparcie biznesowe, w której można wykupić wsparcie techniczne w dwóch opcjach Business oraz Enterprise Edition.
Używam od jakiegoś czasu i bardzo mi się podoba.
Jednak dopiero dziś się dowiedziałem o aplikacji na Androida. Zainstalowałem i nie mogę się zalogować. Nie mieliście problemów z konfiguracją na Androidzie?
gdzie masz zainstalowany ownCloud?
Na zewnętrznym serwerze czy w domku na kompie?
Jaki adres wpisujesz do połączenia?
Napisz coś więcej.
U mnie bez problemów się skonfigurowało.
mam zainstalowany na zewnętrznym serwerze.
jako adres wpisuję adres mojej strony z ownCloud
jako użytkownika wpisuję użytkownika utworzonego w ownCloud
jako hasło wpisuję jego hasło.
i po wszystkim pojawia się monit "invalid username/password".
Czyli wygląda na problem z loginem i hasłem. A czy przypadkiem hasło nie posiada znaków typu -/^ lub login?
adres podany z http na początku? http://twoj-adres/katalog/
najpierw podawałem sam adres z http (czyli http://moj-adres.pl/) – wtedy pojawiał się błąd o nieprawidłowym haśle i/lub użytkowniku. W haśle mam tylko cyfry i litery (bez wielkich liter).
gdy jako adres wpisałem "http://moj-adres.pl/files/", to pojawiał się błąd serwera.
gdy wpisałem "http://moj-adres.pl/files/index.php/ – żaden błąd się nie pojawił, ale nie widzę żadnego z moich folderów… Nie mogę też utworzyć nowego katalogu ani wejść w ustawienia programu.
Żeby móc skonfigurować konto od początku muszę przeinstalować program.
HTC Wildfire, jakby co (Android 2.2).
Nie musisz usuwać apki wystarczy że w Ustawienia>aplikacje>zarządzaj aplikacjami wyczyścisz dane tymczasowe owna i w kontach i synchronizacji usuniesz owna.
A jeśli jesteś już zalogowany i nie widzisz nic to sprawdź czy masz włączoną synchronizację, musi się zsynchronizować i pobrać listę plików.
Najlepiej sprawdź czy możesz wysyłać na owncloud-a
U mnie podaję adres bez http i :port ja mam na 82 bo tak sobie ustawiłem. Ty domyślnie będziesz miał na 80
login i hasło i wszystko hula
hm, kurczę dzięki za pomoc, ale coś mi się nie udaje.
Synchronizację mam włączoną, nawet się te strzałeczki kręcą. Ale to tylko tyle, w programie nadal nie widać folderów.
Mogę z galerii wysłać zdjęcie na owna, nawet pokazuje się komunikat pomyślnego wysłania pliku… tylko, że go nie ma nigdzie, hehe.
jakbyś jeszcze znalazł chwilę czasu, to podaję testowe dane do mojego owna:
adr: cloud.bienias.info.pl
usr: user
pwd: useruser
dzięki,
Pozdrawiam!
Weź sprawdź logi apache i jeśli używasz mysql do own-a to również jego. Coś jest nie tak. Może nie masz jakiegoś modułu potrzebnego do autoryzacji. Ja również nie mogę się dostać do twojej chmury, zły login lub hasło choć przez www mogę się wbić.
Sprawdź czy na pewno twój serwer ma wszystkie wymagane pakiety http://owncloud.org/support/setup-and-installatio…
Ja jednej rzeczy nie rozumiem zatem. To gdzie są trzymane pliki skoro instaluję oprogramowanie na serwerze. To pliki są u mnie na serwerze czy jak? Bo jak u mnie to nie jest to chmura.
Pliki są trzymane na serwerze. Możesz zamontować sobie zdalnie pliki na komputerze lokalnym przez webdav. A co uważasz za chmurę?
No na pewno nie jeden serwer. To chyba nie jest chmura. Czym to się różni od FTPa zwykłego?
tym że poprzez www masz możliwość dodawania plików, zarządzania i udostępniania grupie lub danej osobie lub publicznie masz również kalendarz i kontakty które w łatwy sposób się synchronizują. Nie można tego porównywać z ftp-em
Nadal to nie jest chmura jak działa to na 1 serwerze. Jest to zatem zwykły FTP, RSync, i jakieś kontakty. Chmurą nie jest jeden serwer na którym działa oprogramowanie.
A co to takiego chmura? OwnCloud brakuje tylko replikacji na inny serwer. Ale biorąc pod uwagę fakt, że ma to być prywatna chmura to chyba oczywiste, że nie będę sobie stawiał wielu serwerów tylko dla siebie.
Poza tym ftp bezpiecznie można korzystać tylko do udostępniania plików publicznie. Jak byś przeczytał dokładnie artykuł zorientowałbyś się że użyto webdav co umożliwia montowanie zdalnych katalogów np. w Nautiusie.
Widać teraz jest marketingowa moda na chmurę. Ludzie chwytają to jak jakiś cud. Ale jeden serwer z uruchomionym skrypcikiem to nie jest to chmura. A jeżeli według was jest to mój dziadek miał takich „chmur” setki.
Wątpię aby zwykły zjadacz chleba wiedział jak zrobić sobie replikacje plików.
Wystarczy kupić sobie hosting w chmurze z replikacja i zainstalować tam own-a i masz prawdziwa chmurę.
Myślę że 70% usług które oferowane są jako niby chmury tak naprawdę nie powinny się nazywać usługami chmurowymi. Chmury powinny oznaczać skalowalność a nie ilość kopi tego samego.
[…] Na łamach naszego portalu na bieżąco opisujemy zmiany, zarówno w wersji serwerowej, jak i klienta. Zapraszamy także do przeczytania dwóch artykułów: ownCloud Client – instalacja i konfiguracja pod Ubuntu oraz ownCloud – zbuduj własną “chmurkę”. […]