Oxygen – nowa czcionka dla KDE

Oxygen – nowa czcionka dla KDE

przez -
20 1941
KDE

Vernon Adams, znany z prac nad czcionkami Muli i FontOne, ogłosił prace nad nowym typem czcionki dla środowiska graficznego KDE – Oxygen. Nowy krój ma być wyraźny, czytelny, sans serif oraz być renderowany bez problemu przez silnik FreeType Font Engine na urządzeniach z Linuksem. Wersja alfa zawiera trzy rodzaje: regularną, pogrubioną i o stałej szerokości znaków (regular, bold, monospace).

Czcionkę pobieramy z tej strony, tworzymy w katalogu domowym katalog o nazwie: .fonts, o ile go nie posiadamy, kopiujemy czcionki do niego. Następnie wciskamy Alt+F2, wklejamy polecenie fc-cache -fv, zaznaczamy „Uruchom w terminalu”. Jak zniknie nam okienko, możemy używać nowej czcionki.

Poniżej zamieszczam wygląd w programie LibreOffice Writer pod Xubuntu 11.10:
Oxygen - czcionka

20 Komentarze

    • Na pewno poprawią do wydania stabilnej wersji. Ludzie zaczną zgłaszać problemy. Cieszmy się, że w ogóle są polskie znaki, bo jest wiele ładnych czcionek, które nie posiadają obsługi naszych rodzimych znaków.

  1. Czy obecnie są jakieś wyraźnie niedociągnięcia lub braki? Patrząc na zrzut mam wrażenie, jakby czcionka była rozmazana.

    __

    Fajnie, że zmieniliście organizację komentarzy. Byleby IntenseDebate nie robiło tutaj taki problem jak na OSnews.

    • Ostatnio większych problemów nie było, ale jakieś pół roku temu często było tak, że mimo zalogowania komentarze czasem znikały i pojawiały się po długim czasie, więc ludzie się wkurzali, że im moderatorzy robią cenzurę. W pewnym momencie było tak, że każdy zalogowany do komentarza doklejał „IntenseDebate musi odejść!”.

  2. Czcionkę sobie wgrałem i jestem bardzo zadowolony. Dla mnie osobiście w dłuższym tekście czytelniejsza niż Ubuntu. Obecnie zauważyłem, że znaczek procenta jest trochę niedorobiony, przy mniejszym rozmiarze sporo liter jest niższa niż niż reszta, pogrubiona czcionka się za mało wyróżnia, a mała litera 'u' za bardzo przypomina literę 'v' (nie konkretny krój tej litery w tej czcionce, ale uniwersalny je obraz), co jest dla mnie dość mylące. Na pewno przy tej czcionce zostanę i będę czekał na dopracowane wersje. Fajnie, że ostatnimi czasy kilka takich projektów powstało, bo to zawsze większy wybór dla użytkownika, a fanboje KDE tacy jak ja mają kolejny argument :P

Odpowiedz