Canonical Ubuntu
Canonical Ubuntu

W grudniu informowaliśmy o tym, że Canonical usuwa Oracle Sun Java ze swoich systemów, czyli jednym słowem mówiąc z repozytoriów. Spowodowane jest to zakończeniem przez firmę Oracle programu: Operating System Distributor License for Java, co oznacza, że twórca Ubuntu nie ma prawa dłużej rozprowadzać pakietów. Osoby chcące dalej posiadać Javę, powinny przejść na otwartą wersję – OpenJDK, która skutecznie zastąpiła rozprowadzane przez partnerów pakiety.

Jednakże otwarta wersja ma swoje zalety i wady. Martin Wimpress postanowił zmienić ową sytuację i stworzył repozytorium PPA. Podał również kilka powodów tej decyzji:

  • Sun Java 6 jest potrzebna do zastosowań enterprise w pracy. OpenJDK nie jest w pełni kompatybilna
  • OpenJDK nie jest kompatybilna z kilkoma aplikacjami w domu
  • Potrzebna jest wtyczka Sun Java 6 dla przeglądarki, w której jest używana aplikacja webowa. OpenJDK nie jest kompatybilna z nią
  • Koledzy potrzebują Sun Java 6 do tworzenia AOSP ze źródeł. Problemy z OpenJDK
  • Część osób grywa Minecrafta (tutaj troszkę dziwne, z racji tego, że w OSWorld testowaliśmy Minecraft pod OpenJDK i Sun Java 6 i nie odkryliśmy problemów)
  • Janusz Dziemidowicz stworzył repozytorium git: https://github.com/rraptorr/sun-java6

Aby wszystko działało poprawnie, należy wykonać poniższe czynności przy użyciu Y PPA Manager oraz Cetrum Oprogramowania Ubuntu:

  • Dodać repozytorium ppa:flexiondotorg/java, pobrać brakujące klucze GPG, a następnie zaktualizować system przy użyciu Menedżera Aktualizacji.
  • Należy wejść w Centrum Oprogramowania Ubuntu, wpisać w polu wyszukiwania sun-java6, po czym zainstalować poniższe pakiety: sun-java6-jre, sun-java6-plugin, sun-java6-jdk.
Poprzedni artykułCES 2012: OLPC prezentuje tablet XO-3
Następny artykułMagazyn PCLinuxOS – styczeń 2012
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

14 KOMENTARZE

    • Eee, trochę mętnie to wygląda panowie :P Dokładnie tak jakby to było „nie wolno im, ale niech tam sobie robią” :D

    • Generalnie rzecz biorąc nie można umieszczać paczek Oracla w żadnym repo i na żadnej płycie tak jak to było do tej pory.

      Z Archa paczki zniknęły. Na szczęście pozostaje AUR – pojawiły się tam paczki, które konfigurują całą Javę, żeby ją system widział, ale same pakiety są pobierane z serwera Oracla (nie wiem, czy wgetem, czy czymś innym). Do oficjalnego repo jednak nie trafią, bo tam są dostępne wyłącznie pakiety, które wszystko mają na serwerze / mirrorze.

      Teoretycznie możliwość obsługi AURa jest domyślna, a jak ktoś lubi z tego korzystać, to może sobie z tego AURa ściągnąć mniej lub bardziej udane nakładki na pacmana wprowadzające obsługę AURa (osobiście jak zacząłem korzystać z AURa to wybrałem packera, bo ma podobną do pacmana nazwę, ale zaczynam myśleć nad czymś innym, bo ma niedorobioną składnię ustawiania flag). Nadal jednak kwestie licencji są respektowane.

      Jak jest z innymi dystrybucjami nie wiem. W teorii nigdzie paczki nie powinny być udostępniane, ale w praktyce może Oracle ma w nosie takie fanowskie / pragmatyzujące posunięcia i dystrybucje mniej popularne.

      Samo posunięcie Oracla w kwestii tych paczek jest jedną z bardziej dla mnie niezrozumiałych (żeby nie powiedzieć głupich) rzeczy jakie ostatnio Oracle ma na kącie, choć domyślam się, że może po prostu ich prawnicy cierpią na nadmiar wolnego czasu.

      Tutaj jest trochę więcej na ten temat wraz z paroma oficjalnymi źródłami http://www.h-online.com/open/news/item/Oracle-ret… . W teorii niby OpenJDK jest udane, dojrzałe, itd., jednak w praktyce zamknięta Java jakoś mniej błędów ma i żwawsza jest (choć może to są pozory, a lepsze działanie niektórych wynika wyłącznie z wprowadzenia do nich trików mających omijać owe błędy). Ze swojego doświadczenia wiem w każdym razie, że Minecraft śmiga tylko ja Javie Oracla, a ostatnio jest to chyba główny powód korzystania z Javy przez zwykłych użytkowników :P

    • Moje doświadczenia z Minecraftem i OpenJDK są takie, że wszystko działa bez zarzutu (Ubuntu 11.04). Zamieniłem Javę Oracla na OpenJDK pół roku temu i od tej pory nie natrafiłem na sytuację problemową. Pozdrawiam.

    • To spróbuj wejść na czat wp lub na jakiś netbank . Ta cała Open to Okant rozbić .

    • Oracle w ogóle od czasu wykupienia Suna robi same głupie posunięcia, jeżeli chodzi o produkty Suna – zarówno o hardware, jak i software.
      Ja osobiście podejrzewam, że oni to wykupili tylko w tym celu, żeby to wszystko uwalić.
      Co do OpenJDK, zetknąłem się z jednym przypadkiem, w którym mi nie chciało działac poprawnie i musiałem zainstalować Javę Suna. Mam w pracy przełącznik KVM ze zdalnym dostępem przez sieć zrealizowanym właśnie jako applet Javy. I niestety ten applet służący do dostępu do zdalnego komputera nie chciał mi działać w OpenJDK.

  1. OpenJDK nie działa dobrze i się sypie. Oracle stał się naprawdę gównianą firmą. Rozwalił OpenOffice a teraz zniechęca nas do Javy.

    • No cóż, chyba wiemy jak w branży komputerowej dość powszechnie "rozwijane" jest znaczenie słowa "Oracle", traktowanego jako skrót: One Rich… ;)

  2. Dostarczanie SUN Javy w ten sposób jest nielegalne.

    Jeśli chodzi o OpenJDK 6 działa jak działa, ale wersja 7 bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Strony, które wymagają Javy wszystkie działały poprawnie (kilka dni temu zrobiłem sobie testy). Może nie powinienem czuć się zaskoczony, ponieważ zamknięta Java 7 powstaje na bazie otwartej. Jeśli Orace nie będzie kombinować, to jest szansa, że otwarta Java 7 w dużym stopniu będzie równać się zamkniętej, np. która będzie miała dodatkowe wsparcie techniczne.

  3. […] Canonical oznajmiło, że nie będzie usuwało pakietów Sun Java z systemów Ubuntu 10.04 LTS, Ubuntu 10.10 i Ubuntu 11.04. 16 lutego 2012 roku zostaną usunięte jedynie paczki z repozytoriów. Wszyscy, którzy będą chcieli zainstalować paczki Java, będę musieli skorzystać z otwartej wersji OpenJDK i IcedTea lub z repozytoriów PPA Martin Wimpress, który udostępnił je dla użytkowników Ubuntu. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj