Programowanie

Fundacja Nowoczesna Polska oraz program Mistrzowie Kodowania firmy Samsung Electronics Polska ogłosili, że padł w tym roku rekord ilości spotkań, debat, konferencji, szkoleń i warsztatów promujących naukę kodowania w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Kodowania 2015. W dniach 10 – 18 października tysiące osób z 16 polskich województw uczestniczyło w 2200 wydarzeń, dzięki czemu Polska zajęła pierwsze miejsce w europejskim rankingu państw. Oznacza to także siedmiokrotny wzrost liczby spotkań w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy odbyło się zaledwie 300 takich imprez. Organizatorzy byli zaskoczeniu wynikiem, gdzie wstępnie planowano jedynie 1000 spotkań.

W otwarciu Tygodnia Kodowania w Polsce w Narodowym Instytucie Audiowizualnym uczestniczyli m.in. Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki, Lider Cyfryzacji Włodzimierz Marciński oraz były minister i europoseł Michał Boni. Piknik Koderów w Centrum Nauki Kopernik odwiedziło natomiast ponad 200 osób, w tym 107 uczestników warsztatów kodowania i robotyki z wszystkich województw. Ok. 100 osób uczestniczyło także w debacie „Jaka jest przyszłość nauki kodowania w Polsce?” zorganizowanej podczas Pikniku.

Tak udany Tydzień Kodowania to efekt pracy wszystkich zaangażowanych szkół i przedszkoli, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, bibliotek, domów kultury, start‑upów, międzynarodowych korporacji i administracji publicznej ze szczególnym uwzględnieniem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które silnie wspierało inicjatywę. Ważnymi partnerami działań były także: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki.