Parlament Europejski założył grupę wolnego oprogramowania

Parlament Europejski założył grupę wolnego oprogramowania

przez -
7 629
Parlament Europejski

Jeden z członków Parlamentu Europejskiego wraz z kilkoma doradcami i asystentami, założył grupę wolnego oprogramowania. Grupa ta ma na celu zwiększenie i wykorzystanie wolnego i otwartego oprogramowania w infrastrukturze IT Parlamentu Europejskiego. Grupa jest otwarta dla wszystkich pracowników parlamentu.

Grupę European Parliament Free Software User Group (Epfsug) założył poseł Indrek Tarand (Zieloni) z Estonii. “Będziemy wspierać wszystkich posłów i ich pracowników, którzy są zainteresowani pomocą darmowego oprogramowania w Parlamencie Europejskim”, mówi Erik Josefsson – doradca Europejskiej Partii Zielonych w sprawie polityki Internetu. W dłuższej perspektywie, grupa chce zwiększyć ilość wolnego i otwartego oprogramowania stosowanych w infrastrukturze IT PE.

Częścią inspiracji dla powstania Epfsug, była desperacja posłów, którzy nie mogli skutecznie korzystać z poczty elektronicznej poprzez sieć Internet. Nie pozwalało na to zamknięte oprogramowanie serwera pocztowego.

Indrek Tarand postawił własny serwer pocztowy w oparciu o wolne i otwarte oprogramowanie, który jest interfejsem dla serwera w Europarlamencie. Pozwala on na profesjonalny dostęp do poczty. “W tym momencie jest wykorzystywany jedynie przeze mnie. Ale może w przyszłości porozmawiamy o tym, by rozszerzyć jego funkcje dla pozostałych posłów z Europarlamentu.”

Celem grupy nie jest migracja desktopów na wolne i otwarte oprogramowanie. “Aby ulepszyć infrastrukturę IT parlamentu, musimy zaangażować w to oferty zamówień publicznych oraz decydentów IT. Nie chcemy nikomu przeszkadzać. Naszym celem jest pomoc wszystkim posłom, którzy są zainteresowani wolnym i otwartym oprogramowaniem i są gotowi do rozpoczęcia pracy na nim. Chcemy zwiększyć naszą wiedzę i pomagać sobie nawzajem, z wykorzystaniem wolnego i otwartego oprogramowania.”

Strona grupy znajduje się pod adresem epfsug.eu.

Podobne artykuły

 • Brawa dla tego posła za inicjatywę :D Szkoda, że u nas w Polsce czegoś takiego nie ma :]

 • Bastian

  Premier Pawlak ma ogarnięcie w tym temacie, ale jakoś żądnych inicjatyw nie widać..

 • Bishop

  Ale słownictwo! Brawa dla Pana Redaktora. Jaki redaktor taki poziom. Żenada!

 • @Bishop

  Przynajmniej nie owijam w bawełnę. A jaki masz problem z poziomem naszych newsów? Chociaż się przedstaw, jak rozmawiasz :]

 • Katarzyna Kieras

  Panie Michale to co Pan napisał podchodzi pod obrazę publiczną. Z ciekawości napisałam do Pana Pawlaka. Ciekawe jak się jego kancelaria odniesie do Pana wypowiedzi.

  Redaktorowi nie przystoi wypowiadać się takim słownictwem. Wstyd i hańba.

 • Greg

  Buahahaha! No to mój ulubiony pseudoredaktorek polecial po całości :D Słownictwo jakim się posługuje świadczy ze to tylko prostak ze wsi.

  A co do inicjatywy. To wcale ona taka fajna nie jest. Koleś postawił serwer e-mail dla siebie i zakłada grupę. To tak jakbym zainstalował sobie w Europarlamecie system BeOS i założył grupę która go promuje.

  Zero planów, zero pomysłów – tylko by zaistnieć.

 • @Greg

  Jak mówisz do mnie, to chociaż przedstaw się po imieniu i nazwisku, bo tak to sobie rzucasz słowa na wiatr :)

  Co do Pana Pawlaka, to nadal nic nie robi w kwestii pomocy dla społeczności. Przykrywa się jedynie tym, że korzysta z Open Source, ale pomocy dla organizacji typu ISOC, FWiOO, czy projektowi PPPIT nie daje żadnej. Nawet wpisy na blogu na temat IT ucichły.