Deweloperzy PC-BSD ogłosili dostępność pierwszego obrazu ISO, który rozpoczyna cykl systemu aktualizowanego cały czas. PC-BSD Rolling Release opiera się na FreeBSD 9.1 i używa PKGNG, jako backendu do utrzymania pakietów w najnowszej wersji. Użytkownicy aktualnego PC-BSD 9.1 w przyszłości będą mogli bez problemy przejść na nowy model rozwoju.
PC-BSD Rolling Release posiada KDE 4.9.5 oraz inne pakiety sprzed dwóch tygodni. W następnym tygodniu powinno się pojawić około 20 000 nowych pakietów pkgng. Aktualizacje będą się odbywały raz w tygodniu.
Parokrotnie podejmowałem próby używania systemu z rodziny BSD na desktopie (FreeBSD, PC-BSD, GhostBSD) i ani razu nie stwierdziłem jakiejkolwiek przewagi tego systemu nad Linuksem. Może zastosowania serwerowe dają inny obraz, ale tam raczej stosował bym OpenBSD lub NetBSD.
Inne opinie?
Ja właśnie chciałem przetestować jakieś BSD an laptopie, ale nie za bardzo mogłem dokopać się do informacji nt wsparcia dla mojego wbudowanego modemu 3G. Więc postanowiłem zostać przy linuksie. Świetnie natomiast sprawuje mi się kilka dosyć mocno obciążonych firewalli na OpenBSD na platformie SPARC64.
Wszystko (no prawie wszystko, powiedzmy 99%) co działa na Linuksie, będzie działało także na BSD.
Jeśli masz sterowniki do swojego modemu 3G na Linuksa, to powinny one zadziałać także na BSD.
A co to za modem 3G, możesz napisać? Szukałeś wsparcia na forach jak go odpalić na BSD?
1199:9001 Sierra Wireless, Inc. Gobi 2000 Wireless Modem. Nie chciałbym tracić za dużo czasu na uruchomienie tego, bo na linuksie działa ootb.
Systemy z rodziny BSD są przeznaczone przede wszystkim na serwery. Ale są na tyle uniwersalne że zadziałają na wielu platformach i wielu komputerach, od systemów wbudowanych typu embedded po wielkie klastry. Przykładowo (za Wikipedią), NetBSD został przeniesiony na rekordową liczbę architektur: Acorn26, Acorn32, Algor, Alpha, AMD64, Amiga, AmigaPPC, Arc, Arm32, Atari, BeBox, Cats, Cesfic, Cobalt, Dreamcast, EvbARM, EvbMIPS, EvbSH3, EvbSH5, HP300, HP700, HPCARM, HPCMIPS, HPCSH, i386, Luna68k, Mac68k, MacPPC, MIPSCO, Mmeye, Mvme68k, MvmePPC, NetWinder, NeWS68k, NeWSMIPS, NeXT68k, OfPPC, PC532, Pegasos II, Playstation 2, Pmax, PmPPC, Prep, Sandpoint, SBMIPS, SGIMIPS, Shark, SPARC, SPARC64, Sun2, Sun3, VAX, Walnut, x68k, Xen.
Zastanawiające jest to co piszesz: "ani razu nie stwierdziłem jakiejkolwiek przewagi tego systemu nad Linuksem". A potrafiłbyś rozwinąć tę myśl a nie pisać ogólniki? Robiłeś porównania? Jaką przyjąłeś metodykę? Wiesz że twój wpis jest na poziomie głupiego gimbusa?
Przecież napisał, że próbował na _desktopie_ a więc w tych zastosowaniach nie zauważył przewagi BSD nad Linuksem. Nie zauważył, czyli _porównywał_. Nie każde porównywanie musi być _ilościowe_ (a tym bardziej nie każde musi być benchmarkiem wydajnościowym). Nie zauważył, to znaczy opierał się na subiektywnych wrażeniach. Dla mnie ta opinia jest _przydatna_, bo utwierdza mnie w moich doświadczeniach. No chyba, że lepiej wiesz, co kto zauważa, jakie ma wrażenia, spostrzeżenia i przeżycia. To Ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Dowodem na to jest podanie przez Ciebie "ni przypiął ni przyłatał" całej litanii architektur NetBSD, mimo, że to nie jest przedmiotem dyskusji.
A jakbyś nie wiedział co to "zastosowania dekstopowe": pakiet biurowy (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program prezentacyjny, prosta baza danych) + "pakiet internetowy" (przeglądarka, klient email, komunikator) + aplikacje profesjonalne (np. księgowe, inżynierskie) + proste gry. W mniejszym stopniu zaawansowane gry, bo one mają dedykowane platformy sprzętowe i softwarowe. Wyczuwam, że jesteś zwolennikiem rodziny BSD. Mam więc prośbę, napisz nam wszystkim na czym polega przewaga rodziny systemów BSD nad Linuksem w tych zastosowaniach.
Nie pyskuj!
Proszę, wyjdź i odrób lekcje.
Uzywam PCBSD na desktopie rownolegle z winda, ale do usability rodem z ubuntu troche mu brakuje.
A te przewagi jak zfs, jaile, dtrace itd na desktopie niewiele daja.
Niemniej system wspieram i mu kibicujem, i cieszy mnie fakt ze linux ma jakas sensowna konkurencje w swiecie OS.
C GB Spender liked this on Facebook.
Michał Olber liked this on Facebook.
[…] mające PC-BSD 9.1-Rolling-Release mogą dokonać aktualizacji do najnowszej wersji poprzez menedżer aktualizacji. Jeżeli coś […]