Projekt phpSysInfo (PHP System Information) umożliwia nam wyświetlanie informacji o serwerze na stronie internetowej. Został on napisany w PHP i potrafi wyświetlić takie informacje jak Uptime, obciążenie procesorów, zajętość pamięci, zamontowane dyski twarde, temperatury maszyny i tym podobne. Projekt wydawany jest na licencji GPL i działa na systemach z rodziny Linux, Unix, BSD, Mac OS X oraz Windows.
PhpSysInfo posiada obsługę kliku języków, w tym język polski. Obsługuje różnego rodzaju skórki, a jego konfiguracja jest bardzo prosta. Dzięki prostej i przejrzystej konfiguracji, możemy w szybki sposób wyświetlić tylko te informacje, które nas interesują.
Do poprawnego działania phpSysInfo, wymagany jest serwer WWW z obsługą PHP. Wersja demonstracyjna skryptu znajduje się na stronie phpsysinfo.sourceforge.net. Aby rozpocząć pracę z phpSysInfo, należy pobrać go i rozpakować do katalogu serwera WWW. Najczęściej jest to /var/www/html
. Gotowe!
Wchodząc na stronę serwera powinna wygenerować się strona phpSysInfo. Cały skrypt konfiguruje się w pliku config.php. Możemy tam między innymi ustalić domyślną skórkę i język skryptu:
[bash]/**
* Define the default language
*/
define(’PSI_DEFAULT_LANG’, 'pl’);
/**
* Define the default template
*/
define(’PSI_DEFAULT_TEMPLATE’, 'clean’);[/bash]
Bardzo ciekawą opcją jest możliwość wyświetlania informacji o temperaturach, napięciach jak i obrotach wentylatorów. Wykorzystuje do tego takie programy jak:
Jeżeli mamy zainstalowany jeden z tych programów na maszynie, należy skonfigurować phpSysInfo, aby z niego korzystało:
[bash]define(’PSI_SENSOR_PROGRAM’, 'LMSensors’);[/bash]
Sam projekt posiada również obsługę dodatkowych wtyczek, które wzbogacają stronę o dodatkowe informacje. Możemy pokazać informacje z systemu S.M.A.R.T., status macierzy RAID oraz listę procesów, czy poziom wyczerpania baterii. Pluginy definiujemy w następujący sposób:
[bash]define(’PSI_PLUGINS’, 'MDStatus’);[/bash]
Plugin MDStatus wyświetla informacje o macierzach RAID:
Domyślnie dostępne są takie pluginy jak:
- MDStatus – informacje na temat macierzy RAID
- PS – drzewo procesów
- PSStatus – graficzna reprezentacja czy dany proces jest uruchomiony
- Quotas – informacje na temat quoty dyskowej
- SMART – informacje z systemu S.M.A.R.T.
- BAT – informacje na temat baterii
To jest świetne! Bardzo fajny artykuł. Postawiłem to na serwerze hostingu i ciekawych rzeczy się dowiedziałem.
A jak jest wyłączone shellexecute() to też działa?
Artykuł bardzo przydatny. Trzeba przetestować skrypt :)
U mnie spokojnie działa na takich ustawieniach:
<code>disable_functions = gzdeflate, base64_encode, popen, shell_exec, ini_alter, leak, listen, chgrp, dl, system, proc_terminate, proc_nice, proc_getstatus, passthru, escapeshellcmd, ini_restore, show_source, exec</code>
Także jak widzisz <code>shell_exec</code> jest wyłączone.
Bardzo fajne, ale generowanie drzewa procesów, czy listy punktów montowań potrafi mocno obciążyć maszynę.
A jak zrobić by było tak jak na screenie. To znaczy by nie pokazywał możliwości wyboru themesa oraz języka?
A przejrzałeś config.php?
Proszę bardzo. Moje ustawienia:
<code>define('PSI_DEFAULT_LANG', 'pl');
define('PSI_DEFAULT_TEMPLATE', 'clean');
define('PSI_SHOW_PICKLIST_LANG', false);
define('PSI_SHOW_PICKLIST_TEMPLATE', false);</code>
Ale ludzie są leniwi. Tylko na gotowce czekają.
A może po prostu nie wiedział jak to zrobić? Chciał sobie gotowy skrypt postawić, a nie wiedział jak go przerobić.
A zajrzałeś do configa? Tam ustawiasz true lub false. Ot filozofia.
A czytasz uważnie? Pisze o nim, nie o sobie.
Jej chyba chodzi o to, że konfiguracja tego jest tak prosta, że nie potrzeba dawać przykładów, bo wystarczy zmieniać false na true i odwrotnie ;-)
Grzesiu, ale mi chodziło o tym o czym pisze Kamil. Konfiguracja jest taka prosta, że takie pytania to lenistwo bo komuś nie chce się komentarza poczytać.
[…] https://osworld.pl/2010/06/21/phpsysinfo-informacje-o-serwerze-w-php/ ALL, SIECI, SYSTEM ← Munin – zbieranie informacji o serwerze Comments are […]
Poniewaz mam akurat urlop, śledzę poltare internetowe i czytam uważnie wszystko co dotyczy Pasłęka. Zbulwersowała mnie wypowiedź kogoś, kto nawet nie miał odwagi podpisać sie pod komentarzem. Ten osobnik zarzuca redakcji brak inicjatywy w zdobywaniu informacji. Jednak po analizie wpisf3w na prywatnym portalu burmistrza stwierdzam, że te informacje rzeczywiście pochodzą bezposrednio od samego szefa . Np. o administrowaniu cmentarzem i wygranym przetargu nie ma ani słowa na portalu urzędowym za to zaraz po podpisaniu tej umowy informacja pojawia się jak ciepła bułeczka na portalu prywatnym. Nie wierzę, ze ktoś z redakcji prywatnego portalu cały czas przebywa w urzędzie i dlatego ma te informacje od zaraz. Zresztą to doskonale wyjaśnia pismo z artykułu Dostęp do informacji publicznej
Hej, dzieki za skrypt. Ciekawa sprawa – jutro postaram sie to przetestowac na serweryminecraft.net.pl