Pidgin IM 2.10.0

Pidgin IM 2.10.0

przez -
1 704
Pidgin

Zespół odpowiedzialny za rozwój Pidgina ogłosił wydanie kolejnej jego wersji o numerze 2.10.0. Jest to komunikator internetowy, który posiada obsługę wielu platform systemowych oraz wiele protokołów internetowych. Został stworzony przez Marka Spencera dla systemów uniksowych, jednak obecnie jest dostępny także dla systemów Windows, MacOS, SkyOS i Qt Extended (dla urządzeń PDA). Zbudowany jest w oparciu o libpurple, dzięki czemu można na podstawie jego części głównej zbudować dowolny inny komunikator internetowy.

Jeden z błędów dotyczył biblioteki libpurple, używanej przez Pidgina i inne komunikatory, m.ni. Adium i Meebo, który mógł spowodować awarię aplikacji w niektórych systemach operacyjnych. Problem dotyczył niektórych znaków używanych w nickach użytkowników sieci IRC, co prowadziło do problemu null pointer we wtyczce protokołu IRC. Wszystkie klienty od wersji 2.8.0 do 2.9.0 należy zaktualizować, aby usunąć błąd.

Aktualizacja rozwiązuje także problem z wtyczką protokołu MSN, która mogła powodować, że aplikacja próbowała uzyskać dostęp do pamięci, którego nie powinna mieć. Programiści zaznaczyli, iż luka owa dotyczy osób, które mają włączoną metodą łączenia po HTTP, która jest domyślnie nieaktywna i wierzą, że metoda zdalnego uruchamiania kodu jest niemożliwa.

W paczkach dla Windows, kiedy użytkownik kliknie na file:// URI received, w kliencie mógł uruchomić plik, co mogłoby być potencjalnie niebezpieczne w przypadku zarażonego pliku we współdzielonej sieci. W nowej wersji natomiast, kliknięcie powoduje otwarcie przeglądarki plików z lokalizacją pliku.