Pierwsze zamówienia OLPC

Pierwsze zamówienia OLPC

przez -
1 816
OLPC

Quanta Computer Inc. potwierdziła informacje o tym, że ma już pierwsze zamówienie na laptopy typu OLPC, a konkretnie na model określany jako XO. W tej chwili trzeba otwarcie przyznać, że słynny laptop za 100 USD będzie kosztował trochę więcej. Jak podaje Digitimes, obecnie cena samych materiałów to około 140 USD. Do tej ceny dodaje się 10 USD, jako koszt produkcji. Nie da się ukryć, że Quanta Computer nieco zarobi na produkcji OLPC.

OLPC jest organizacją non-profit, ale Quanta to zatrudniony w ramach kontraktu producent prowadzący działalność komercyjną. Nie możemy ponosić kosztów związanych z produkcją tych laptopów – mówią przedstawiciele Quanta Computer. Firma zapewnia, że będzie się starać, aby ta cena coraz bardziej spadała w dół.

Producent uważa, że jeżeli produkcja maszyn wzrośnie do poziomu od 5 do 10 mln sztuk rocznie, to cenę uda się obniżyć założonych na początku 100 USD. Kraje, które w pierwszej kolejność otrzymają maszyny to m. in. Brazylia, Libia, Ruanda i Urugwaj.

Wiele osób uważa, że projekt przypomina dawanie efektownej zabawki ludziom, którzy potrzebują środków do życia. Nie ma wątpliwości, że Quanta zarobi na produkcji maszyn, można mieć jeszcze większe wątpliwości co do tego, czy aby kraje rozwinięte nie znalazły sobie przypadkiem biednego klienta. Z wyliczeń przedstawianych w serwisie olpcnews.com wynika, że koszty zakupu maszyn OLPC będą stanowiły dość dużą część przychodów biedniejszych państw.

1 komentarz

Odpowiedz