PiTiVi 0.15

PiTiVi 0.15

przez -
10 613
Film, filmy

Pojawiła się kolejna odsłona znanego wszystkim programu do nieliniowej edycji wideo – PiTiVi 0.15. Program został napisany przez Collabora i społeczność dla środowiska graficznego GNOME. Jako główny silnik wykorzystywany jest GSTreamer i jest zalecane posiadanie w systemie najnowszej wersji tejże biblioteki. Pierwotnie PiTiVi napisany został w języku C, jednakże potem przepisano go do Pythona.

Najnowsza wersja edytora będzie ostatnią wersją, używającą tradycyjnego silnika – przyszłe wydania opierać się będą o bibliotekę GStreamer Editing Services (GES), która ma zwiększyć stabilność oraz możliwości całego programu.

PiTiVi 0.15 przynosi szybszy start oraz zawiera funkcje transformacji, które pozwalają na zmianę, płynne przejścia lub wycinanie klipów, bezpośrednio z podglądu. Ścieżki dźwiękowe są teraz analizowane w celu automatycznego dopasowania i synchronizacji z klipami, podczas używania materiału z wielu kamer. Dla użytkowników bez stałego dostępu do internetu i strony projektu, dodano w programie podręcznik pomocy.

Inne zmiany obejmują ulepszoną wydajność podczas tworzenia miniaturek i nowy zestaw domyślnych ustawień projektów oraz renderingu. Oczyszczono i usunięto zbędny kod. Programiści zaznaczyli, że zaktualizowano również okno dialogowe ustawień.