Plany Mandrivy dotyczące wersji 2009

Plany Mandrivy dotyczące wersji 2009

przez -
6 494

Mandriva wydała ogłoszenie dotyczące planów swojego nowego systemu, który ma się pojawić na początku października 2008. Przed oficjalnym wydaniem, pojawią się dwie wersje alfa, dwie bety oraz dwie wersje RC. Pierwsza alfa ukaże się już w przyszłym tygodniu, 25 czerwca. Najciekawsze zmiany jakie nas czekają to:

 • znacznie przyspieszony czas startu systemu
 • domyślnym środowiskiem graficznym będzie KDE 4
 • ulepszone narzędzie służące do migracji z systemu Windows
 • usprawnione narzędzie kontroli rodzicielskiej
 • wykorzystanie technologii PackageKit oraz PolicyKit
 • możliwość kasowania niepotrzebnych pakietów

6 Komentarze

 1. Nie jestem pewien. Przynajmniej tak mi powiedziała jakaś miła Pani z Mandriva France :D

  Zresztą. Od dość dawna obserwuję to co się dzieje w dystrybucji Mandriva i jedyne co widzę to jej upiększanie i dodawanie ślicznych konfiguratorków. Wsparcie dla sprzętu mizerne, ale za to jaki śliczny i prosty system!

  A wracając do KDE 4. W pracy testowałem sobie Suse. Tutaj KDE 4 działa bardzo dobrze. Da się na nim pracować o dziwo! :)

 2. Co do KDE4 – na Mandrivie 2008.1 mam i jest nadzwyczaj niestabilne. Może do października sytuacja ta się poprawi, ale nadal twierdze, że na działanie na normalnych desktopowych komputerach to jeszcze za wcześniej.

  Upiększanie – co roku w Mdv zmienia się tylko przycisk startu i tapetka. Nawet stara i zasłużona Ia Ora (styl jak by kto nie wiedział :P) pozostaje ta sama.

  Bardzo przydatną nowością w Mdv 2008.1 jest blokada rodzicielska, więc uważam, że developerzy Mandrivy nie stawiają tylko na wygląd, a na funkcjonalność i ułatwienie życia użytkownikom.

  Niedawno czytałem, jak redaktorzy PCWord chwalili przystosowanie do sprzętu Mandrivy 2008.1. Więc tu jestem innego zdania.

  Stabilność :D Nie ma szału, ale narzekać też nie można :D

 3. Jak dla mnie to kontrola rodzicielska jest zbędna :) A co do sprzętu to testowałem Mandrivę oraz Ubuntu. Mandriva była w wersji Power Pack, więc miała więcej sterowników. Przegrała z Ubuntu. Czytnika kart pamięci wbudowanego w laptop do dziś mi nie obsługuje. Tak samo problem z tabletem oraz dźwiękiem 5.1.

  Na Ubuntu ot tak wszystko działa :) Nawet Wifi (Atheros) z czym Mandriva ma problem :D Śledzę ten system od baaaardzo dawna i póki co zaskakuje mnie tylko prostotą, estetyką, wyglądem.

Odpowiedz