Zespół KDE rozpisał plany dotyczące kilku obszarów środowiska graficznego. Na początek warto wspomnieć, iż Plasma Workspaces 4.11 otrzymała status LTS i nie będzie już dalej rozwijana w KDE SC 4.x. Aktualizacjom podlegać będą jedynie znalezione błędy, a cała praca skupić się ma KDE Workspaces 2, którego stabilne wydanie jest planowane na drugi kwartał 2014 roku. Z udoskonaleń znajdziemy przejście na Qt Quick oraz QML, pełne tłumaczenie na wiele języków, wbudowany kompozytor, Plasma Development API, dostęp do danych i dzielenie się nimi, przejrzysta konfiguracja i wiele więcej.
KDE Frameworks 5 to następca KDE Platform 4, w którym programiści dążą do modularyzacji bibliotek KDE. Nowa wersja będzie oparta na Qt 5, co ma przynieść znaczące udoskonalenia w kwestii rozwoju oraz szybkości działania. Warto wspomnieć także o obsłudze Waylanda, która nadal jest w fazie rozwojowej. Dodatkowo Frameworks 5 ma się pojawić na urządzeniach mobilnych i pozwalać na tworzenie intuicyjnych interfejsów graficznych.
Oto daty, jakie zostały ustalone:
- KDE Workspaces 4.11 – stabilne wydanie 14 sierpnia 2013 (LTS for two years)
- KDE Frameworks 5 preview – 1 grudnia 2013 roku
- KDE Applications 4.12 – 18 grudnia 2013
- KDE Frameworks 5 release – pierwsza połowa 2014 roku
- KDE Workspaces 2 preview – pierwszy kwartał 2014 roku
- KDE Workspaces 2 release – drugi kwartał 2014 roku
- KDE Applications 4.13 – drugi lub trzeci kwartał 2014 roku
Plany rozwojowe KDE dla Workspaces, Workspaces 2, Frameworks 5 oraz Aplikacji | OSWorld.pl http://t.co/oNavU488pv via @OSWorldpl
Paweł Jaworski liked this on Facebook.
Jakub Szukała liked this on Facebook.
Jak zwykle KDE miażdży konkurencję…
A tymczasem programiści Gnome zajmują się knuciem kolejnych niekompatybilności, wymyślaniem nowych sposobów olewania standardów, kombinowaniem gdzie by tu jeszcze upchnąć GObject i wspólnym wyśmiewaniem przez łzy konkurencji, dla której oni konkurencją od dawna już nie są.
skoro KDE jest takie świetne to skąd u ciebie tyle frustracji? Normalny użytkownik jak mu wszystko działa nie ma bólu dupy tylko zajmuje się własnym życiem, jest zadowolony i nie musi sobie niczego rekompensować poprzez pisanie o konkurencji gdzie tylko się da.
Plan rozwojowy KDE jest naprawdę ambitny, a pomysły coraz lepsze. Upraszczanie życia deweloperom aplikacji, to naprawdę świetne posunięcie, wszak bez nich środowisko by nie istniało.