Plany rozwoju Digikam dla KDE 4

Plany rozwoju Digikam dla KDE 4

przez -
0 439
digiKam

Czytelnicy KDE Commit-Digest zapewne zauważyli, że Gilles Caulier jest znowu pierwszy pod względem liczby commitów. Nad czym tak ciężko pracuje? Gilles jest głównym programistą programu Digikam, który jest aktualnie przenoszony z KDE 3 do KDE 4. Dodawane są do niego też nowe funkcje.

Jest wiele poprawek włączając w to prostszy interfejs użytkownika, lepszą wydajność, nowy pasek miniatur, obsługę XMP, możliwość uruchamiania na Mac OS X, tagowanie GPS z wykorzystaniem Google Maps, albumy na zasobach sieciowych i urządzeniach wymiennych oraz automatyczne ustalanie balansu bieli i kontrastu w plikach RAW. Digikam jest także pierwszą aplikacją o otwartym kodzie źródłowym, która służy do zarządzania zdjęciami i obsługuje 16 bitowe składowe kolorów.’

Jeśli wszystko pójdzie dobrze chcielibyśmy wydać wersję 0.10.0 we wrześniu. Testowanie aplikacji zajmie trochę czasu – nie wydałbym wersji “stabilnej” zawierającej błędy.

Jak widać, portowanie aplikacji Qt 3/KDE 3 takiej jak Digikam, K3B czy Amarok do Qt 4/KDE 4, nie jest prostym zadaniem. Ponieważ zmiany API są duże, wszystkie elementy muszą być przetestowane, a niektóre nawet kompletnie przepisane. Zaletą takiego podejścia jest przejrzenie całego kodu, które łączy się z jego refaktoryzacją, uproszczeniem i wprowadzeniem poprawek.

Digikam 0.10 jest ciągle w wersji alpha. Nie radziłbym jej używać przynajmniej do wydania pierwszej wersji “release candidate”.

Razem z Marcelem pracujemy także nad przeportowaniem pluginów kipi i innych bibliotek współdzielonych:

  • libkdcraw (dodając nowe 16 bitowe składowe kolorów i automatyczny dobór balansu bieli i kontrastu)
  • libexiv2 (dodając wspracie dla metadanych XMP)
  • libkipi (częściowo przepisane i oczyszczone)
  • 7 pluginów kipi przeportowałem w pełni (SendImages, RAWConverter, JPEGLossLess, FlashExport, TimeAdjust, MetadataEdit i AcquireImage)

Prezentuję kilka zrzutów ekranu Digikama dla KDE 4. Czytaj więcej na stronie kde.org.pl.

Źródło: kde.org.pl.