Plasma Active 3

Plasma Active 3

przez -
10 1218
Plasma Active

Społeczność KDE ogłosiła wydanie Plasma Active 3, środowiska graficznego skierowanego na urządzenia mobilne, takie jak tablety, centra multimedialne, smartfony. Plasma Active działa na specjalnie zmodyfikowanym Linuksie, włączając w to jądro Linux, Qt i KDE Plasma Framework. Interfejs użytkownika został zaprojektowany z użyciem Plasma Quick, deklaratywnego języka znaczników, który bazuje na Qt Quick i pozwala na w pełni dotykowe korzystanie z różnego rodzaju urządzeń. Można bez problemu używać widżetów znanych z KDE Plasma.

Nowe aplikacje

Files, to nowy menedżer plików, który nie bazuje na strukturze katalogowej oraz nie nie używa bezpośrednio systemu plików. Do wyszukiwania i prezentowania plików, używane są Tagi. W organizacji dokumentów pomaga Nepomuk – wewnętrzny silnik semantyczny.

Okular Active to nowy czytnik książek elektronicznych. Jest on zbudowany na technologii, która używa popularny program Document Viewer i został zoptymalizowany do czytania dokumentów na urządzeniach z dotykowymi ekranami. Okular Active wspiera dużo formatów plików, jak PDF, EPub, ODF i wiele innych.

Dzięki dodatkom do Plasma Active, tysiące ebooków jest dostępnych za darmo. Niedługo powinny się pojawić aplikacje do płacenia.

Kontact i Calligra

Kontact Touch wspiera wiele grupowych rozwiązań, a także posiada kalendarz, pocztę, zarządzanie kontaktami i wiele innych cech. Calligra Active posiada świetne wsparcie dla większości znanych formatów dokumentów, jak ODF i MS Office Docs.

Mer

Plasma Active posiada doskonałą integrację z Mer, systemem operacyjnym opartym o Projekt MeeGo i przystosowanym do pracy na urządzeniach mobilnych. Mer jest w pełni wolnym oprogramowaniem i we współpracy z Plasma Active, uzyskuje się znakomite narzędzie do pracy.

Wirtualna klawiatura

Pojawiła się nowa klawiatura ekranowa, bazująca na metodzie wprowadzania znaków Maliit. Jest ona używana na smartfonach Nokia N9. Klawiatura upraszcza pisanie, a dodatkowo jest bardzo szybka i elastyczna do integracji z aplikacjami.

Plany na przyszłość

W przyszłych wydaniach ma się pojawić wsparcie dla większej liczby urządzeń, łatwiejszej synchronizacji danych, ulepszone korzystanie dzięki Qt 5 i KDE Framework 5 oraz więcej aplikacji.