PlayOnLinux

PlayOnLinux

przez -
8 1896
PlayOnLinux

PlayOnLinux jest to Open Sourcowa aplikacja bazująca na WINE oraz skryptach Pythona, Basha służąca głównie do uruchomiania gier pod dystrybucjami systemu Linux. Powodem powstania POL było jeszcze większe ułatwienie życia użytkownikom, którzy pracują na Linuksie ale lubią także pograć, w celu rozluźnienia się bądź odparowania po ciężkim dniu w pracy. Przy czym nie musimy się tylko ograniczać do samych gier.

Play on Linux to tak naprawdę dwa środowiska skryptów:

Play on Linux – zawierający domyślnie 10 oficjalnych skryptów bashowych, które stworzą odpowiednie środowisko dla danej gry oraz przeprowadzą cię przez cały proces instalacji. Oprócz tych 10 skryptów jest możliwość włączenia repozytoriów, w których w tym momencie znajduje sie ponad 55 dodatkowych skryptów.

Work on Linux – jest to drugie środowisko skryptowe przeznaczone dla aplikacji windowsowych. Podobnie jak w POL skrypty te tworzą środowisko dla aplikacji oraz przeprowadzają przez proces instalacji.

W przypadku gdy nie ma odpowiedniego skryptu dla danej gry/aplikacji, z pomocą przyjdzie PlayOnLinux’s LiveInstall. Dzięki niemu zainstalujesz każdą aplikację/grę, wykorzystując wszystkie dostępne narzędzia jakie oferuje Play on Linux.

Play on Linux oferuje dużą różnorodność narzędzi i opcji konfiguracyjnych dostępnych z menu narzędzia. Począwszy od standardowej konfiguracji Wine – audio, video itp; WineBooster odpowiedzialny za DirecDrawRender czy VideoMemorySize; WineGit pozwalający zainstalować WINE z repozytoriów Git; Wine Look dzięki któremu zmienimy wygląd okien i nie tylko; edytor rejestru Windows, instalator DirectX.

Dodatkowo twórcy Play on Linux dodali testy grafiki takie jak: Glxgears, Glxmulx i GlxTinou, które można uruchomić z menu narzędzia.

Ale aby nie było tak słodko i przyjemnie POL ma także parę wad. Najbardziej uciążliwą są zapętlające się w nieskończoność skrypty instalacyjne. W momencie zakończenia instalacji gdy instalator tworzy skrót na pulpicie, skrypt się zapętla powodując tworzenie ikony jest powtarzane w nieskończoność. Jedną z możliwość przerwania tego procederu jest kliknięcie na przycisk anuluj w momencie, gdy instalator pyta się o utworzenie skrótu, ale nie jest to regułą, że w ogóle taką opcje mamy do wyboru – tak jest w przypadku WineGit, na szczęście można przeskoczyć ten krok.

Jeżeli przez WINE ci się znudził lub czujesz się ograniczony, to pomimo jeszcze drobnych błędów Play on Linux jest dobrą alternatywą.

Play on Linux można pobrać stąd a pod tym linkiem znajdziecie listę gier i aplikacji jakie na pewno się uruchomią pod Play on Linux.

8 Komentarze

  1. Zgodzę się z Kamilem. Jednakże to zapętlenie, to niezbyt miła rzecz, której nie powinno być w ogóle. Co do wyglądu, to mogli by zmienić tą Lunę na coś innego. Denerwujące się to staje bardzo :)

  2. Ten program to badziewie wszystkie gry które mam to działają na gołym wine i nie potrzeba mi tych nakładek. Ten ich live chat to też badziewie pisze się do nich to nie odpisują a jak odpiszą to tylko po francusku i można dostać kicka za to że się zapytasz czy będzie skrypt do jakieś gry czy coś.

Odpowiedz