W tym roku sporo działo się w kwestii okularów wirtualnej rzeczywistości. O ile Facebook i Samsung nadal rozwijają Oculus Rift, o tyle Google postanowiło wyjść na przeciw mniej zamożnym użytkownikom i przygotowało dla wszystkich Cardboard. Jest to kartonowy szablon, który pozwala zbudować własne amatorskie okulary wirtualnej rzeczywistości i przy pomocy smartfona z oprogramowaniem, zrobić dosłownie wszystko.
Wiele firm podchwyciło pomysł i zaczęło produkować gotowe do złożenia zestawy. Dzięki uprzejmości DODOcase z San Francisco otrzymaliśmy do testów własne kartonowe okulary wirtualnej rzeczywistości – DodoCase VR.
W połowie grudnia Google uwolniło źródła Cardboard SDK dla Androida i Unity. Jest to zestaw dedykowanych narzędzi dla deweloperów aplikacji, które mają współpracować z kartonowymi okularami wirtualnej rzeczywistości. Dzięki takiemu posunięciu, wielu niezależnych twórców będzie mogło bez problemów zacząć tworzyć dużą ilość ciekawych projektów.
W mijającym roku, dużo także się mówiło o dronach i jakie mogą spełniać funkcje. Jednym z ciekawszych projektów, jest specjalny dron ratownictwa medycznego – Ambulance Drone. Jego zadaniem, jest jak najszybsze dotarcie do poszkodowanego i udzielenie mu pierwszej pomocy medycznej, zanim dotrze na miejsce karetka. Ambulance Drone jest w stanie dotrzeć do dowolnego miejsca na obszarze 12 km2 w około minutę – dzięki czemu szanse przeżycia poszkodowanego zwiększają się do 80 procent.
Arduino
Większość z naszych czytelników kojarzy Projekt Arduino. Jest to platforma programistyczna dla systemów wbudowanych, oparta na prostym projekcie Open Hardware, przeznaczonym dla mikrokontrolerów. Montowane są one w pojedynczym obwodzie drukowanym, z wbudowaną obsługą wejścia/wyjścia oraz standaryzowanym językiem programowania. W tym roku świętowaliśmy 10 lat istnienia projektu, a na całym świecie odbywały się różnego rodzaju spotkania miłośników platformy.
Na początku sierpnia Arduino i Atmel ogłosili konkurs, na wybranie 20 chętnych osób do przeprowadzenia szczegółowych testów nowej płytki – Arduino ZERO. Jest ona oparta na projekcie Arduino UNO, jednakże posiada o wiele mocniejszą konfigurację.
Warsztaty, wydarzenia, konferencje
W lutym Trójmiejska Grupa Użytkowników Linuksa zorganizowała Zimowisko Linuksowe 2014 z warsztatami o Raspberry Pi. Ekipa portalu PicoBoard.pl była obecna i bardzo zadowolona z jakości merytorycznej.
Pod koniec października w Prototypowniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia odbyło się FRE3MAKE, czyli trójmiejskie forum twórców domowej elektroniki i fabrykacji. Organizatorami spotkania byli Michał Nowicki i Centrum Designu Gdynia, którzy od wielu lat starają się robić tego typu spotkania, aby znaleźć wiele nowych kreatywnych rozwiązań. Warto nadmienić, że forum FRE3MAKE było kontynuacją zeszłorocznego wydarzenia 3Dw3M i zgromadziło wielu entuzjastów i hobbystów druku 3D, robotyki i automatyki.
Od początku grudnia Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku organizuje Warsztaty z Raspberry Pi i Arduino. Mają one na celu wprowadzenie w podstawy elektroniki oraz zapoznanie z wymienionymi platformami, umożliwiając sterowanie złączem GPIO. Warsztaty są adresowane głównie do uczniów gimnazjów, szkół średnich oraz studentów PJATK i innych uczelni Pomorza. Warsztaty z Raspberry Pi i Arduino składać się będą z cyklu 10 spotkań.
Raspberry Pi i ekosystem
Początek marca to bardzo dobra wiadomość dla społeczności. Firma Broadcom udostępniła źródła dla rdzenia graficznego VideoCore IV, na 3-klauzulowej licencji BSD. Fundacja ogłosiła konkurs, w którym do wygrania była kwota 10 000 dolarów dla pierwszego programisty, który zademonstruje działający kod. Po miesiącu Simon Hall, jako pierwszy programista przedstawił działający kod ze zrzutem ekranu z gry Quake 3 Arena, gdzie możemy zobaczyć aż 133 klatki na sekundę.
W tym roku Fundacja Raspberry Pi miała okazję udostępnić aż trzy nowe modele swojego minikomputera: Raspberry Pi Compute Module Development Kit, Raspberry Pi Model B+ oraz Raspberry Pi Model A+. Raspberry Pi Compute Module Development Kit to zestaw dwóch płytek dedykowany dla przemysłu i rozwiązań wbudowanych. Raspberry Pi Model B+ to odświeżona wersja leciwego już RPi Model B, z sugestiami społeczności. Raspberry Pi Model A+ natomiast zaskoczył wszystkich, ale dzięki swoim niewielkim wymiarom znalazł zastosowanie w wielu projektach.
UniPi to projekt stworzenia inteligentnego centrum do zarządzania budynkiem. Płytka współpracuje z Raspberry Pi Model A i Raspberry Pi Model B. UniPi pozwala na podłączenie dosłownie wszystkiego, co nam przyjdzie do głowy: drzwi, bram, alarmów, czujników temperatury i wilgotności, światła, kurtyn itp.
Ciekawy projekt wykorzystujący Raspberry Pi Model B+ to Pi-Top. Jest to schemat obudowy laptopa, którą można samodzielnie wydrukować, dobrać odpowiednie części elektroniki i złożyć z tego pełnoprawny komputer.
UK Space, European Space Agency i brytyjski astronauta Tim Peake, wspólnie z Fundacją Raspberry Pi uruchomili projekt Astro Pi. Jego celem jest umożliwienie dzieciom wysłanie własnego kodu w przestrzeń kosmiczną, a dokładniej na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Na koniec warto zapoznać się z kursami Start z Raspberry Pi, które są prowadzone przez Cyryla Sochackiego. W projekcie wykorzystywany jest zestaw prototypowy Picoboard dla Raspberry Pi, który został stworzony wspólnie z firmą botland.com.pl.
Inne płytki
Intel w tym roku wypuścił kilka płytek. Warto tutaj wymienić Intel Edison i Intel Galileo Gen2.
Farnell element14, we współpracy z RIoTboard.org, ogłosili uruchomienie oficjalnej platformy społecznościowej dla użytkowników RIoTboard.
Twórcy projektu OpenPandora udostępnili specyfikację sprzętu i dokumentację konsoli Pandora na niekomercyjnej licencji. Pozwoli to wielu osobom na tworzenie własnych projektów PCB i obudowy, a także naprawę uszkodzonego sprzętu i wymianę podzespołów.
Hardkernel wypuściło na rynek nową płytkę deweloperską – ODROID-C1. Urządzenie ma być konkurencją dla mikrokomputera Raspberry Pi Model B+ i kosztować jedynie 35 dolarów.
Szkoda że nie wspomnieliście o innych ciekawych konkurencjach dla Malinki, jak choćby
płytki oparte o A20 jak Orange Pi (http://www.orangepi.org/) i OLinuXino (https://www.olimex.com/Products/OLinuXino/A20/A20-OLinuXino-LIME/open-source-hardware)
Proponowane przez ciebie płytki może i są ciekawe ale praktycznie bez żadnego wsparcia. o pomarańczy to w ogóle pierwszy raz słyszę ;)
Bartosz Lordmccord Świtoń liked this on Facebook.
Bartosz Lordmccord Świtoń liked this on Facebook.
picoboard.pl liked this on Facebook.
picoboard.pl liked this on Facebook.
Arkadiusz Merta liked this on Facebook.
Arkadiusz Merta liked this on Facebook.
osworld.pl liked this on Facebook.