Podsumowanie roku 2014 w świecie elektroniki i minikomputerów

Podsumowanie roku 2014 w świecie elektroniki i minikomputerów

przez -
10 1926

W tym roku sporo działo się w kwestii okularów wirtualnej rzeczywistości. O ile Facebook i Samsung nadal rozwijają Oculus Rift, o tyle Google postanowiło wyjść na przeciw mniej zamożnym użytkownikom i przygotowało dla wszystkich Cardboard. Jest to kartonowy szablon, który pozwala zbudować własne amatorskie okulary wirtualnej rzeczywistości i przy pomocy smartfona z oprogramowaniem, zrobić dosłownie wszystko.

Wiele firm podchwyciło pomysł i zaczęło produkować gotowe do złożenia zestawy. Dzięki uprzejmości DODOcase z San Francisco otrzymaliśmy do testów własne kartonowe okulary wirtualnej rzeczywistości – DodoCase VR.

DodoCase VR - gotowy produkt

W połowie grudnia Google uwolniło źródła Cardboard SDK dla Androida i Unity. Jest to zestaw dedykowanych narzędzi dla deweloperów aplikacji, które mają współpracować z kartonowymi okularami wirtualnej rzeczywistości. Dzięki takiemu posunięciu, wielu niezależnych twórców będzie mogło bez problemów zacząć tworzyć dużą ilość ciekawych projektów.

W mijającym roku, dużo także się mówiło o dronach i jakie mogą spełniać funkcje. Jednym z ciekawszych projektów, jest specjalny dron ratownictwa medycznego – Ambulance Drone. Jego zadaniem, jest jak najszybsze dotarcie do poszkodowanego i udzielenie mu pierwszej pomocy medycznej, zanim dotrze na miejsce karetka. Ambulance Drone jest w stanie dotrzeć do dowolnego miejsca na obszarze 12 km2 w około minutę – dzięki czemu szanse przeżycia poszkodowanego zwiększają się do 80 procent.

Arduino

Większość z naszych czytelników kojarzy Projekt Arduino. Jest to platforma programistyczna dla systemów wbudowanych, oparta na prostym projekcie Open Hardware, przeznaczonym dla mikrokontrolerów. Montowane są one w pojedynczym obwodzie drukowanym, z wbudowaną obsługą wejścia/wyjścia oraz standaryzowanym językiem programowania. W tym roku świętowaliśmy 10 lat istnienia projektu, a na całym świecie odbywały się różnego rodzaju spotkania miłośników platformy.

Arduino Zero - wygląd

Na początku sierpnia Arduino i Atmel ogłosili konkurs, na wybranie 20 chętnych osób do przeprowadzenia szczegółowych testów nowej płytki – Arduino ZERO. Jest ona oparta na projekcie Arduino UNO, jednakże posiada o wiele mocniejszą konfigurację.

Warsztaty, wydarzenia, konferencje

W lutym Trójmiejska Grupa Użytkowników Linuksa zorganizowała Zimowisko Linuksowe 2014 z warsztatami o Raspberry Pi. Ekipa portalu PicoBoard.pl była obecna i bardzo zadowolona z jakości merytorycznej.

Pod koniec października w Prototypowniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia odbyło się FRE3MAKE, czyli trójmiejskie forum twórców domowej elektroniki i fabrykacji. Organizatorami spotkania byli Michał Nowicki i Centrum Designu Gdynia, którzy od wielu lat starają się robić tego typu spotkania, aby znaleźć wiele nowych kreatywnych rozwiązań. Warto nadmienić, że forum FRE3MAKE było kontynuacją zeszłorocznego wydarzenia 3Dw3M i zgromadziło wielu entuzjastów i hobbystów druku 3D, robotyki i automatyki.

Od początku grudnia Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku organizuje Warsztaty z Raspberry Pi i Arduino. Mają one na celu wprowadzenie w podstawy elektroniki oraz zapoznanie z wymienionymi platformami, umożliwiając sterowanie złączem GPIO. Warsztaty są adresowane głównie do uczniów gimnazjów, szkół średnich oraz studentów PJATK i innych uczelni Pomorza. Warsztaty z Raspberry Pi i Arduino składać się będą z cyklu 10 spotkań.

Raspberry Pi i ekosystem

Początek marca to bardzo dobra wiadomość dla społeczności. Firma Broadcom udostępniła źródła dla rdzenia graficznego VideoCore IV, na 3-klauzulowej licencji BSD. Fundacja ogłosiła konkurs, w którym do wygrania była kwota 10 000 dolarów dla pierwszego programisty, który zademonstruje działający kod. Po miesiącu Simon Hall, jako pierwszy programista przedstawił działający kod ze zrzutem ekranu z gry Quake 3 Arena, gdzie możemy zobaczyć aż 133 klatki na sekundę.

W tym roku Fundacja Raspberry Pi miała okazję udostępnić aż trzy nowe modele swojego minikomputera: Raspberry Pi Compute Module Development Kit, Raspberry Pi Model B+ oraz Raspberry Pi Model A+. Raspberry Pi Compute Module Development Kit to zestaw dwóch płytek dedykowany dla przemysłu i rozwiązań wbudowanych. Raspberry Pi Model B+ to odświeżona wersja leciwego już RPi Model B, z sugestiami społeczności. Raspberry Pi Model A+ natomiast zaskoczył wszystkich, ale dzięki swoim niewielkim wymiarom znalazł zastosowanie w wielu projektach.

UniPi to projekt stworzenia inteligentnego centrum do zarządzania budynkiem. Płytka współpracuje z Raspberry Pi Model A i Raspberry Pi Model B. UniPi pozwala na podłączenie dosłownie wszystkiego, co nam przyjdzie do głowy: drzwi, bram, alarmów, czujników temperatury i wilgotności, światła, kurtyn itp.

UniPi - lewa strona

Ciekawy projekt wykorzystujący Raspberry Pi Model B+ to Pi-Top. Jest to schemat obudowy laptopa, którą można samodzielnie wydrukować, dobrać odpowiednie części elektroniki i złożyć z tego pełnoprawny komputer.

UK Space, European Space Agency i brytyjski astronauta Tim Peake, wspólnie z Fundacją Raspberry Pi uruchomili projekt Astro Pi. Jego celem jest umożliwienie dzieciom wysłanie własnego kodu w przestrzeń kosmiczną, a dokładniej na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Astro Pi i Raspberry Pi - wygląd

Na koniec warto zapoznać się z kursami Start z Raspberry Pi, które są prowadzone przez Cyryla Sochackiego. W projekcie wykorzystywany jest zestaw prototypowy Picoboard dla Raspberry Pi, który został stworzony wspólnie z firmą botland.com.pl.

Inne płytki

Intel w tym roku wypuścił kilka płytek. Warto tutaj wymienić Intel Edison i Intel Galileo Gen2.

Farnell element14, we współpracy z RIoTboard.org, ogłosili uruchomienie oficjalnej platformy społecznościowej dla użytkowników RIoTboard.

RIoTboard - szczegóły

Twórcy projektu OpenPandora udostępnili specyfikację sprzętu i dokumentację konsoli Pandora na niekomercyjnej licencji. Pozwoli to wielu osobom na tworzenie własnych projektów PCB i obudowy, a także naprawę uszkodzonego sprzętu i wymianę podzespołów.

OpenPandora - przód

Hardkernel wypuściło na rynek nową płytkę deweloperską – ODROID-C1. Urządzenie ma być konkurencją dla mikrokomputera Raspberry Pi Model B+ i kosztować jedynie 35 dolarów.

ODROID-C1 - wygląd

10 Komentarze

    • Proponowane przez ciebie płytki może i są ciekawe ale praktycznie bez żadnego wsparcia. o pomarańczy to w ogóle pierwszy raz słyszę ;)

Odpowiedz